Jak ortodonta zakłada aparat stały?

Jak ortodonta zakłada aparat stały?

Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem przemieszczeń zębów i żuchwy. Problemy z nierównymi zębami negatywnie wpływają na zdrowie. Zbyt ciasno przylegające zęby są trudne do szczotkowania, co prowadzi do próchnicy lub chorób przyzębia. Nieprawidłowo ustawione zęby utrudniają żucie, co może prowadzić do przepracowania stawu żuchwy, bólu głowy, barku lub pleców. W wyniku leczenia ortodontycznego zęby poruszają się w odpowiedniej kolejności i się prostują. Równomierne rozłożenie obciążenia żucia poprawia zarówno Twój wygląd jak i zdrowie zębów, dziąseł i stawów szczękowych. Ortodonci w naszej klinice stomatologicznej pracują na aparatach samoligaturujących w systemie Damon, ponieważ nowoczesna budowa zamków usuwa konieczność stosowania gumek łączących zamki z łukiem.

Jak działa leczenie ortodontyczne?

W trakcie leczenia ortodontycznego stosuje się różnego rodzaju urządzenia, które wywierając lekki nacisk na zęby i szczękę, mogą wpływać zarówno na wzrost szczęki (w pewnym wieku) jak i na zmianę siły mięśniowej, powolny ruch zębów. W leczeniu ortodontycznym najczęściej stosowane są aparaty stałe. Ten aparat składa się z zamków i łuków, czasami gumek mocujących lub klapek przesuwnych. Jak to działa? Zamki są przymocowane do określonych zębów i  połączone z łukiem, który wywiera nacisk na zęby, powoli przesuwając je do docelowej pozycji.

W naszej klinice stomatologicznej ortodonta podejmuje następujące zadania:

  • Dokładne sprawdzenie stanu uzębienia
  • Sprawdzenie stanu dziąseł oraz kości: kontrola zębów pod kątem zmian próchniczych, schorzeń przyzębia i odkłada się kamienia nazębnego.
  • Ortodonta opracowuje plan leczenia ortodontycznego dla konkretnej osoby
  • Przeprowadzana jest odbudowa zębów
  • Ortodonta wykonuje montaż aparatu ortodontycznego
  •  Ustalane są wizyty aktywacyjne aparatu stałego
  • Zdjęcie aparatu ortodontycznego.

Jak przebiega zakładania aparatu ortodontycznego stałego przez ortodontę?

Po przygotowaniu aparatu ortodontycznego stałego następuje jego mocowanie w jamie ustnej. Ortodonta dokładnie oczyszcza zęby a następnie nakłada na zęby klej i wykonuje naklejanie zamków na każdy ząb. Dla poprawienia efektu i długotrwałego utrzymywania się zamków przeprowadzane jest ich naświetlanie lampą polimeryzacyjną. Zadaniem zamków jest utrzymanie łuku, który jest zakładany w kolejnym kroku. Jeżeli ortodonta korzystałby z tradycyjnych aparatów musiałby zastosować gumki łączące zamek z łukiem. Instalowanie takiego aparatu na zębach trwa najczęściej do dwóch godzin. Kolejny etap zakładania aparatu stałego to zadrutowanie. Co to znaczy? Ortodonta montuje w zamkach druty, które następnie przeplata. Końcówki tych drutów są ucinane lub zaginane, dzięki czemu nie dojdzie po zranienia policzków.

Jakie są nowoczesne aparaty ortodontyczne stałe?

W naszej klinice stomatologicznej ortodonta korzysta z aparatów stałych bezligaturowych Damon. Czym się wyróżniają? Najważniejsza jest nowatorska konstrukcja zamków, usuwająca konieczność stosowania ligatur. Co to jest? To gumki, które łączą zamki z łukiem. Czym jest łuk napinający? To drut mocowany wzdłuż łuku zębowego, który jest zatrzaskiwany w zamkach przy użyciu klapek przesuwnych. Jakie mają one zalety? Umożliwiają płynny ruch zębów w pożądanych kierunkach.Jak ortodonta zakłada aparat stały?

System bezligaturowy to inaczej system niskiego tarcia. Po zamontowaniu klasycznego aparatu ortodontycznego zamki połączone są sztywno z łukiem, który jest napinany za pomocą wspomnianych gumek. Co to powoduje? Trzeba wywierać spory nacisk na zęby, aby je przesuwać w czasie leczenia. Ważne! Przy tej metodzie musi następować regulacja aparatu po 4 tygodnie i dochodzi do zwiększania jego oddziaływania. Jest to męcząca dla dziąseł i kości.

Nasz ortodonta potwierdza, uzyskiwanie efektywniejszych rezultatów przy stosowaniu aparatów Damon, które zapewniają delikatniejsze oddziaływanie na zęby. Dzięki korzystaniu z takich nowoczesnych systemów, zęby przesuwają się płynnie i swobodnie ustawiają się w odpowiednich miejscach, które zaplanował ortodonta. Nasi pacjenci są bardzo zadowoleni z tych aparatów, ponieważ są komfortowe podczas noszenia bez odczuwania jakiegokolwiek bólu. Ponadto nie muszą oni przychodzić do nas częściej niż raz na dwa miesiące. A wszystko dzięki nowoczesnej technologii łuków systemu Damon, które mają pamięć kształtu i są produkowane na bazie technologii NASA.

Pacjenci naszej kliniki wyposażani w aparaty Damon unikają używaniu takich elementów jak chociażby podniebienne ekspandery. Ortodonta używając jedynie zamków oraz łuków napinających może rozbudować łuki zębowe, zapewnić proste zęby, polepszyć Twój profil i wygląd twarzy. Jeżeli jesteś nastawiony na jeszcze wyższą estetykę w czasie prowadzonego leczenia, możesz razem z ortodontą wybrać aparat Damon Clear. Co to za aparat? Zamki w tym aparacie produkowane są z kompozytu ceramicznego, więc są prawie niewidoczne.Ta półprzezroczysta barwa odpowiada kolorowi zębów. To system bezligaturowy, ale niewidoczne są gumki mocujące zakładane na zęby.