Jak dentysta wyrywa zęby?

Jak dentysta wyrywa zęby?

Ekstrakcja, a zatem wyrywanie, zęba jest czymś, co przeprowadza się w ostateczności, gdy nie ma już nadziei na to, by w jakikolwiek sposób go uratować. Dentyści rzadko kiedy decydują się na nią, gdy ząb nadaje się do leczenia, a jedynymi przypadkami, w których muszą się na nią zdecydować są czy to zbyt poważne uszkodzenie lub schorzenie, czy też wyraźna prośba pacjenta. W jaki jednak sposób dentysta podchodzi do leczenia zęba? Na czym polega cały proces i co powinno się wiedzieć na jego temat? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Co trzeba wiedzieć o wyrywaniu zęba?

Wyrywanie zęba wydaje się być czymś prostym i stosunkowo szybkim. To przynajmniej sugerują pozory. Tak właściwie jednak stopień jego skomplikowania jest znacznie wyższy. Co trzeba wiedzieć przygotowując się do niego? Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które są w tym wszystkim zdecydowanie najistotniejsze.

  • Najczęstszą przyczyną podejmowania decyzji o wyrwaniu zęba jest jego fatalny stan, zazwyczaj niedający szans na jego wyleczenie. Jeżeli ząb został “zjedzony” przed truciznę w zbyt dużym stopniu, nie ma sensu podejmowania się jego leczenia. Również ostry stan zapalny może być przyczyną usunięcia.
  • Pacjenci najczęściej sięgają po ekstrakcję w przypadku “ósemek”, które pojawiają się w ich szczęce zdecydowanie najpóźniej. Wszystko ze względu na to, że to one bywają najbardziej problematyczne. Niejednokrotnie wyrastają w miejscach, w których nie są mile widziane, a w których są w stanie prowadzić do pewnego rodzaju komplikacji.
  • Już po usunięciu zęba miejsce po nim jest w stanie boleć – to tak zwany ból poekstrakcyjny, który odczuwa się po zejściu znieczulenia. Bywa on bardziej lub mniej intensywny. Zawsze jednak ustępuje po jakimś czasie. Gdyby był zbyt duży, warto zdecydować się na środki znieczulające.
  • Jeżeli dentysta zdecyduje się na założenie szwów, trzeba będzie odwiedzić go ponownie celem zdjęcia tych szwów.
  • Nie w każdym przypadku usunięcia jest w stanie podjąć się “zwykły” dentysta – zdarzają się cięższe przypadki, w których trzeba sięgnąć po chirurga stomatologa. Taka sytuacja zdarza się wtedy, gdy ząb znajduje się w nietypowym miejscu lub też jest już na tyle złamany (ukruszony), że niemożliwe jest złapanie go za pośrednictwem szczypiec.
  • Niezachowanie higieny przez czas między wyrwaniem zęba a zagojeniem się rany może doprowadzić do zakażenia – dlatego też należy na to uważać i starać się dbać o to, by wszystko mogło się prawidłowo zagoić.
  • Choć to, jak dentysta wyrywa zęby wydaje się być jasne, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jest to proces bardziej skomplikowany, wymagający zachowania należytej higieny i ostrożności.

W jaki sposób wyrywane są zęby?

Wyrwanie zęba jest czymś, do czego nie trzeba się przygotowywać – wykonywana jest oczywiście w czasie jednej wizyty u dentysty. Na samym początku ten aplikuje znieczulenie miejscowe. Jest ono konieczne, gdyż sam proces potrafi być niesamowicie bolesny (zależnie od stanu zęba oraz wielu innych czynników).

Jeżeli chodzi o sam w sobie proces ekstrakcji, ten rozpoczyna się od zerwania przez lekarza więzadła okrężnego, które otacza ząb. Następnie specjalista przechodzi do zwichnięcia zęba przy wykorzystaniu specjalnych kleszczy. Gdy ten zostanie już odpowiednio złapany, następuje usunięcie go z zębodołu. Na tym jednak cały proces się nie kończy. Ważne jest to, by odpowiednio oczyścić powstałą w ten sposób ranę. Trzeba pozbyć się resztek zmian zapalnych, ale i kości oraz zęba (ten często kruszy się w międzyczasie). Wszystko trzeba zakończyć założeniem opatrunku lub zszyciem rany. W gestii pacjenta leży to, by w najbliższym czasie nie narażać jej na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Musi ona prawidłowo się zagoić, by można było cieszyć się brakiem powikłań.

Warto wiedzieć: choć w wielu przypadkach (jak chociażby w tej, w której usuwa się zęba mlecznego dziecku) ludzie rozważają samodzielną ekstrakcję. Nie jest ona jednak czymś, co poleca się wykonywać. Znacznie lepiej jest sięgnąć po usługi profesjonalnej kliniki stomatologicznej, która podejdzie do tego w sposób profesjonalny, a także zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Podsumowanie

Nikt z pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne nie chciałby nigdy przekonać się, jak dentysta wyrywa zęby. Tak naprawdę jednak wyrwanie często jest koniecznością, której trzeba się podjąć w przypadku bardzo dotkniętego schorzeniami zęba. Zanim się do niego podejdzie warto mieć świadomość co do tego, jak będzie ono przebiegać i z czym trzeba się liczyć w jego przypadku. Wtedy też będzie się co do niego znacznie bardziej spokojnym.

Decydując się na wyrwanie zęba warto sięgnąć po profesjonalną klinikę stomatologiczną. Wtedy też będzie się miało pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony w sposób jak najbardziej prawidłowy, bezbolesny, a ostatecznie nie doprowadzi do żadnych powikłań. Przede wszystkim jednak odda się w ręce specjalisty, który rzeczywiście zna się na rzeczy. To zaś w przypadku tak ważnego zabiegu jest rzeczą naprawdę kluczową.