Jak dentysta wybiela zęby?

Jak dentysta wybiela zęby?

W dzisiejszych czasach uśmiech jest jedną z podstawowych i najważniejszych rzeczy u człowieka. Będący wyznacznikiem atrakcyjności, w znaczący sposób wpływa na komfort jego życia. Nic więc dziwnego, że każdy dąży do poprawy jego wyglądu. Jednym z najpopularniejszych aktualnie działań w tym zakresie jest wybielanie zębów. Czy jednak zawsze jest się w stanie go podjąć? W jaki sposób dentysta je tak właściwie wykonuje? O tym wszystkim zamierzamy porozmawiać w dzisiejszym wpisie.

Jak dokładnie wybiela się zęby?

Jak dentysta wybiela zęby? Cały ten proces nie jest skomplikowany, ale na pewno wymaga odpowiedniego podejścia ze strony stomatologa. Pierwszym krokiem na drodze ku niemu jest przeprowadzenie jak najdokładniejszego wywiadu. Ma on określić, czy kuracja tak właściwie może zostać przeprowadzona, czy też trzeba będzie jej zaniechać. Istnieje sporo przeciwwskazań, które mogą stanąć na drodze, a wiele spośród których jest dość powszechne. Więcej na ich temat powiemy w dalszej części tego wpisu.

Już po zakończonym wywiadzie przechodzi się do tak zwanej higienizacji, a zatem procesu prowadzącego do osiągnięcia idealnego stanu zębów przed ich wybielaniem. Mowa o skalingu i piaskowaniu, za sprawą których usunie się osad nazębny i kamień. Higienizację zazwyczaj przeprowadza się na kilka dni przed całą kuracją. Nie robi się tego bezpośrednio przed nią, gdyż może ona prowadzić do delikatnego wyczerpania zębów i zmniejszenia ich wytrzymałości na krótki czas.

Trzeci krok to już właściwe wybielanie zębów. W tym momencie dentysta decyduje, której z metod będzie się używało. Można postawić na zabieg gabinetowy i nakładkowy. Oba mają swoje niewątpliwe zalety, ale też pewnego rodzaju wady. Oczywiście nie każda klinika stomatologiczna daje dostęp do obu. Jeżeli więc chce się skorzystać z konkretnego, należy najpierw upewnić się, czy w wybranym przez siebie miejscu będzie to możliwe.

Już po przeprowadzonym wybielaniu należy dbać o to, by utrzymać jego efekty. Warto pamiętać, że te są w stanie utrzymywać się przez około trzy lata. Nie należy też jednak zapominać, że okres ten może skrócić się zależnie od tego, jak o zęby będzie się dbało już po zakończeniu całego zabiegu. Zmiany w odcieniu zęba można skutecznie spowolnić poprzez stosowanie się do ogólnych zaleceń, które dobry stomatolog z pewnością przekaże. Jest ich jednak sporo i tak naprawdę ciężko jest rygorystycznie podchodzić do stosowania każdego z nich. Im bardziej jednak będzie się starać to robić, tym dłużej będzie się cieszyło ze śnieżnobiałego uśmiechu.

Jak dentysta wybiela zęby?

Kiedy nie można podjąć się wybielania zębów?

Choć mogłoby się wydawać, że wybielanie zębów jest czymś przeznaczonym do bardzo szerokiego grona osób, rzeczywistość okazuje się być zgoła odmienna, a tak właściwie może się na nie zdecydować wyłącznie wybrana garstka “szczęśliwców”. Kiedy tak właściwie nie można się na nią zdecydować? Przeciwwskazań jest całkiem sporo, a do tych, które wykluczają większość należą:

  • próchnica, która jest zdecydowanie najczęstszą chorobą zębów. Choć można z nią skutecznie walczyć (i się jej pozbyć), sama w sobie stanowi największe przeciwwskazanie w wybielaniu zębów;
  • choroby przyzębia, które występują dość często. Podobnie jak próchnicy, można ich się na stałe pozbyć;
  • nadwrażliwość zębów, a zatem ich bardzo intensywne reagowanie na ciepło, zimno i na inne ekstrema;
  • ciąża i karmienie piersią – świeżo upieczone i przyszłe matki nie mogą sięgać po wybielanie zębów;
  • odsłonięte korzenie zębowe – jeżeli jest się w trakcie leczenia kanałowego, nie można zdecydować się na wybielanie;
  • przyjmowanie niektórych leków, ale też wykonywane w ostatnim czasie zabiegi chirurgiczne;
  • noszenie aparatu ortodontycznego – na wybielanie zębów można się zdecydować dopiero wtedy, gdy upłynie przynajmniej pół roku od zdjęcia aparatu;
  • ogólne osłabienie organizmu wynikające chociażby z odbytej już choroby.

Jak widać po powyższym, wielu przeciwwskazań można się pozbyć poprzez współpracę ze stomatologiem. Wielu jednak nie da się przeskoczyć. Zanim więc “napali się” na wybielanie, warto miarkować swój entuzjazm i sprawdzić, czy tak naprawdę jest się w stanie go podjąć. Najlepiej jest skonsultować to z własnym dentystą.

Podsumowanie

Wiedząc, jak dentysta wybiela zęby można odpowiednio przygotować się do całego zabiegu. Zanim jednak tak właściwie się na niego zdecyduje, warto zapoznać się z wszelkiego rodzaju przeciwwskazaniami, których – wbrew pozorom – jest całkiem sporo. Faktem jest, że nie każdy może wybielić zęby. Nie każdy jest też w stanie osiągnąć zadowalający efekt w całym tym procesie. Swoją decyzję warto więc skonsultować z profesjonalistą.

Warto pamiętać, żeby do wybielania zębów wybrać stomatologa, a nie dentystę. W ten sposób będzie się miało pewność, że będzie on w stanie dokładnie zbadać, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Zwłaszcza że wiele z nich nie dotyczy samych zębów, a także jamy ustnej, w obszarze której on działa. Zawsze poleca się sięganie po profesjonalistów – takich z odpowiednim doświadczeniem, najlepiej praktykujących swoją sztukę w profesjonalnych klinikach stomatologicznych.