Jak dentysta usuwa mleczaki?

Jak dentysta usuwa mleczaki?

Usuwamy mleczaki. Każde dziecko musi przez to przejść i w żaden sposób nie da się tego uniknąć. Tak zostało po prostu skonstruowane ciało człowieka. Gdy już jednak przyjdzie taki moment, warto zdawać sobie sprawę, jak do niego podejść, by dziecko nie odczuwało strachu, a jednocześnie było w stanie pozbyć się towarzyszącego temu bólu. Dlaczego jednak mleczaki tak naprawdę wypadają? Jak przebiega ich profesjonalne usuwanie? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego zęby mleczne tak właściwie wypadają?

Mleczaki to zęby tymczasowe i jako takie istnieją w jamie ustnej dziecka do momentu, w którym będzie ono gotowe na zęby stałe. Nie ma przy tym tutaj reguły, gdyż czas wypadania mleczaków zależy od wielu czynników. Najistotniejsza jest tutaj genetyka, aczkolwiek swoje do powiedzenia ma również dieta oraz płeć. Jeżeli u dziecka zęby te wyrosły stosunkowo szybko, najprawdopodobniej straci je również szybciej. Na bazie empirycznych badań stwierdza się również, że dziewczynki tracą swoje mleczaki znacznie szybciej niż chłopcy.

Mleczów wyrasta dwadzieścia – po 10 w szczęce i żuchwie. Cztery siekacze, dwa kły oraz cztery trzonowce. Zazwyczaj pojawiają się one już około szóstego miesiąca życia. Traci się je zwykle mniej więcej w wieku pięciu lub sześciu lat, choć zdarzają się tutaj wyjątki odstające od tej reguły. Wypadanie zazwyczaj zaczyna się od dolnych jedynek. Należy pamiętać, że szóstki i siódemki od razu pojawiają się jako zęby stałe, co oznacza, że nie wypadają.

Mleczaki różnią się od zębów stałych przede wszystkim swoim wyglądem oraz budową. Są mniejsze, bielsze, ale też bardziej podatne na próchnicę. Właśnie dlatego bardzo często psują się one u dzieci i choć wielu rodziców to ignoruje (w końcu i tak wypadną), znacznie rozsądniejszym jest leczenie ich w takiej sytuacji. Wiele tutaj zależy jednak od tego, w jakim wieku pojawią się ich choroby i czy lekarz dentysta oceni, że warto sobie z nimi poradzić.

Jak dentysta usuwa mleczaki?

Jak przebiega usuwanie zębów mlecznych?

Usuwanie zębów mlecznych nie jest procesem zbytnio skomplikowanym, choć wiele tutaj zależy od konkretnego przypadku oraz okoliczności dodatkowych, w tym przede wszystkim odporności dziecka na ból. Pierwszym objawem wskazującym na to, że ząb mleczny może wymagać usunięcia jest jego rozchwianie się. Wtedy też może nawet samodzielnie “opuścić” jamę ustną – na przykład w czasie jedzenia. Aby uniknąć jego połknięcia, zdecydowanie najlepiej jest podjąć szybką decyzję o jego ekstrakcji Jak dentysta usuwa mleczaki? W większości przypadków wygląda to w ten sposób:

  1. Na początku następuje oszacowanie, czy do tego typu usunięcia tak właściwie musi dojść – lekarz dentysta sprawdza, czy ząb jest dalej osadzony w dziąśle. Nie to jednak decyduje o tym, czy trzeba go usunąć. Zazwyczaj sytuacja jest taka, że dokonuje się decyzji o jego ekstrakcji.
  2. Jeżeli dziecko tego wymaga, lekarz stosuje znieczulenie miejscowe, działające w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku tego używanego u dorosłych do leczenia. Znieczulenie jest jednak znacznie delikatniejsze.
  3. Cały proces wyciągania zęba jest krótki – zwłaszcza jeśli ten wykazuje już objawy rozchwiania. Polega na wykorzystaniu specjalnego narzędzia, pewnym chwyceniu zęba u jego podstawy, a następnie szybkim, ale jednocześnie zdecydowanym ruchu w kierunku odchodzącym.
  4. Dentysta podaje młodemu pacjentowi środki pozwalające mu wypłukać jamę ustną – jest to bardzo istotne, gdyż niedokonanie tego może prowadzić do pewnego rodzaju powikłań oraz zakażeń. W zębie często umieszczana jest gaza, jeśli miejsce po nim krwawi.

Cały proces zazwyczaj trwa bardzo krótko, choć dzieci przeraża perspektywa grzebania w ich własnej jamie ustnej. Zwłaszcza jeśli są bardzo skupione na narzędziu, które do tego służy.

Warto wiedzieć: mleczaków nie trzeba usuwać u dentysty. Bardzo często same zaczynają się ruszać – wtedy zaś wystarczy zdecydowana akcja ze strony rodziców. Może to jednak doprowadzić do bólu oraz przede wszystkim wywołać u dziecka strach przed usuwaniem mleczaków. Właśnie dlatego zazwyczaj rozsądniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie tutaj po pomoc profesjonalisty.

Podsumowanie

Zęby mleczne już z samego swojego założenia są tymi tymczasowymi, co oznacza, że w końcu przychodzi moment na pozbycie się ich. Dla każdego zęba przychodzi on zwykle w nieco innym momencie. Jak dentysta usuwa mleczaki? Przede wszystkim w sposób bezbolesny i przyjazny młodemu pacjentowi. Płacz dziecka czy jego strach przed całym zabiegiem wynika tutaj wyłącznie z tworzenia wokół tego takiej atmosfery przez rodziców i otoczenie. Tak właściwie wszystko może się odbyć przy znieczuleniu miejscowym, bez generowania jakiegokolwiek bólu.

Decydując się na usunięcie zęba mlecznego u dziecka, warto skierować się do profesjonalisty, który będzie dysponował nie tylko odpowiednimi narzędziami, ale i właściwym, gwarantującym skuteczność podejściem. Bardzo rozsądnym jest sięgnięcie po usługi profesjonalnej kliniki stomatologicznej, która wielu tego typu specjalistów zatrudnia. Wtedy też zapewni się swojemu dziecku maksimum zadowolenia.