Jak dentysta usuwa kamień nazębny?

Jak dentysta usuwa kamień nazębny?

Jak dentysta usuwa kamień nazębny? Kamień nazębny to problem, którego można się nawet nie domyślać, dopóki nie zaczną się problemy ze zdrowiem zębów i dziąseł. Aby go wykryć zanim pojawią się komplikacje, trzeba udać się do dentysty, który szybko i skutecznie usunie kamień nazębny. W naszej klinice stomatologicznej specjalista za pomocą skalingu (ultradźwięków) usuwa nagromadzony kamień nazębny zapobiegając niszczeniu przyzębia.

Co to jest kamień nazębny?

Zęby czyszczone są przy pomocy szczoteczki do zębów i pasty, ale składniki zawarte w paście zapewniają naszym zębom ochronę przed bakteriami na chwilę. Już po 2 godzinach, a także po kolejnej przekąsce działanie składników aktywnych słabnie, a na zębach pojawia się miękka płytka nazębna z resztek pokarmu, śliny i bakterii.Taka płytka nazębna nie jest trudna do usunięcia, ale jeśli nie zostanie to wykonane na czas i prawidłowo, gromadzą się w niej sole wapnia. Produkty przemiany materii, bakterie i osady na szkliwie zębów stają się twarde. Oznacza to, że kamień nazębny jest zmineralizowaną miękką płytką nazębną.

Szczególnie korzystnymi obszarami do tworzenia się kamienia nazębnego są te najmniej dostępne dla prawidłowej higieny:

 • Między zębami, w pobliżu brodawek dziąsłowych
 • U podstawy zębów od wewnątrz i na zewnątrz
 • W kieszonkach przyzębnych
 • W miejscu implantacji – tam, gdzie protezy są mocowane do implantów
 • W obszarze mocowania aparatów ortodontycznych
 • Na zębach mądrości.Jak dentysta usuwa kamień nazębny?

Objawy kamienia nazębnego:

 • Kolor zębów staje się ciemny lub żółty
 • Na powierzchni zębów pojawiają się nierówności
 • Nieświeży oddech
 • Krwawienie dziąseł.

Istnieje wiele przyczyn powstawania kamienia nazębnego:

 • Zły wybór szczoteczki do zębów, pasty do zębów.
 • Niewystarczająca ilość pokarmów stałych w diecie, które pomagają oczyścić powierzchnię zębów z płytki nazębnej.
 • Nieprawidłowe rozłożenie obciążenia na zębach podczas żucia (związane z nieprawidłowym zgryzem lub nawykiem żucia z jednej strony).
 • Problemy metaboliczne wpływające na skład śliny.
 • Niewłaściwe nawyki żywieniowe – nadużywanie słodyczy, słodkich napojów gazowanych, wysoka zawartość węglowodanów w diecie.
 • Niektóre choroby narządów wewnętrznych.
 • Palenie.

Jak usuwa się kamień nazębny w stomatologii?

Płytka nazębna i osady nie powodują bólu, więc nawet po znalezieniu problemu wiele osób to ignoruje a konsekwencją są poważne choroby zębów. Jeżeli zostanie zauważony kamień nazębny należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty. W naszej klinice stomatologicznej usuwanie kamienia zostanie wykonane przy użyciu skalera ultradźwiękowego oraz specjalistycznych mikronarzędzi. Dentysta korzystając z metody ultradźwiękowej usuwa zarówno złogi naddziąsłowe i poddziąsłowe.

Zabieg jest bezbolesny, jednak w przypadku nadwrażliwości szyjek zębowych dentysta zastosuje znieczulenie miejscowe. Usuwanie kamienia z powierzchni zębów za pomocą ultradźwięków (scaling) następuje pod wpływem drgań ultradźwiękowych. Zabieg stomatologiczny przeprowadzany jest w dwóch etapach: usunięcie złogów oraz usunięcie szorstkości szkliwa w oczyszczonych miejscach w celu zapobiegania przywieraniu płytki nazębnej.

Zalety ultradźwiękowego usuwania kamienia nazębnego

Główną zaletą metody jest zachowanie w nienaruszonym stanie szkliwa zębów oraz możliwość oczyszczenia kieszonek poddziąsłowych. Pod wpływem fal o ultra wysokiej częstotliwości niszczone są również bakterie chorobotwórcze, co przyczynia się do jak najpełniejszej dezynfekcji jamy ustnej. Usuwanie kamienia nazębnego odbywa się za pomocą skalera, który umożliwia usuwanie złogów nawet z najbardziej niedostępnych miejsc.

W naszej klinice dentysta za pomocą kiret usuwa płytkę bakteryjną i kamień również z korzeni zębów, spłycając kieszonki dziąsłowe oraz pozbywając się biofilmu bakteryjnego. Zaleceniem dentysty będą systematyczne wizyty kontrolne i rozpoczęcie usuwania kamienia na wczesnym etapie, gdy widoczny jest tylko nad linią dziąseł.

Przed zabiegiem na zęby nakładany jest żel, który pod wpływem działania urządzenia uwalnia wolny tlen, biorący udział w procesie niszczenia kamienia. Czyszczenie ultradźwiękowe pozwala na dokładne oczyszczenie nie tylko powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych, ale także kanałów przyzębia, co jest szczególnie ważne dla osób podatnych lub cierpiących na paradontozę.

Uzupełniające zabiegi stomatologiczne towarzyszące usuwaniu kamienia nazębnego

 • Piaskowanie (przepływ powietrza). Do pracy na powierzchni zębów stosujemy mieszankę wody i materiałów ściernych.Taka mieszanka pod wysokim ciśnieniem umożliwia usuwanie osadów nazębnych i przebarwień, co zapobiega rozwojowi próchnicy, zapalenia dziąseł i przyzębia. Zabieg ten wykonujemy po skalingu w przypadku osób, które borykają się z problemem częstego tworzenia się osadu (picie kawy, herbaty, palenie papierosów itp.)
 • Polerowanie jest kolejnym zabiegiem, który wykonujemy po zakończeniu procedury usuwania kamienia nazębnego oraz piaskowanie. Jego celem jest dokładne wygładzenie szkliwa zębów. Dentysta wykorzystuje do tego celu stomatologiczne pasty polerskie oraz mikrourządzenia. Po zabiegu zęby są błyszczące i bielsze.
 • Fluoryzacja oraz lakierowanie należą do kolejnych uzupełniających procedur. Dentysta wmasowuje w zęby specjalne substancje mające za zadanie wzmocnienie szkliwa. Należą do nich: związki fluorowe przeciwdziałające próchnicy, pasty i żele z fosforem i wapniem wykonujące remineralizację szkliwa. Ostatni preparat stosowany przy tej procedurze usuwa nadwrażliwość zębową.

Powyższe metody pomagają skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego z zachowaniem szkliwa zębów. Nasza klinika stomatologiczna szczególną uwagę przywiązuje się do profilaktyki chorób jamy ustnej. Dbamy o zdrowie pacjentów i oferujemy najbezpieczniejsze, najskuteczniejsze metody zapobiegania i leczenia chorób zębów i dziąseł. Zadbaj o siebie, monitoruj stan jamy ustnej, a pomogą Ci w tym nasi specjaliści, doświadczeni wykwalifikowani dentyści.