Jak dentysta robi mostek?

Jak dentysta robi mostek?

Nie ulega wątpliwości fakt, że każdy człowiek dąży ku lepszemu, piękniejszemu i atrakcyjniejszemu uśmiechowi. Plany związane z poprawą jego wyglądu często powodują ubytki w uzębieniu – w końcu nie każdego zęba da się “uratować”, a często znacznie logiczniejszym jest jego wyrwanie. Czy jednak oznacza to, że będzie trzeba pogodzić się z przerwą w zębach? Okazuje się, że nie, a z odsieczą mogą przyjść tak zwane mostki. Czym one tak właściwie są i jak dentysta je opracowuje? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest mostek?

Zanim w ogóle zacznie się rozważać, jak dentysta robi mostek, warto pomyśleć, czym on tak właściwie jest i kiedy można się na niego zdecydować. Mostek jest niczym innym jak protezą, dzięki której można wypełnić luki w uzębieniu, łączą co najmniej dwa własne zęby ze sobą. To stąd wzięła się ta nazwa, gdyż mostek to tak właściwie połączenie tych dwóch zębów ze sobą właśnie za pośrednictwem mostka. Mostek jest przyklejany na stałe i wymaga do swojego istnienia filarów, które będą zdrowe, a najlepiej nigdy w przeszłości nieleczone. Wtedy też można mieć pewność, że nic złego się z nim nie stanie.

Typowy mostek stworzony jest z koron protetycznych, trzymających się na zębach filarowych, które są ze sobą połączone specjalnym przęsłem zastępującym brakujące zęby. Z uwagi na charakterystykę działania, stworzenia mostku najlepiej podjąć się bezpośrednio po utracie zęba, który stworzył lukę. Jak bowiem wiadomo, wszelkie ubytki prowadzą do mniejszych lub większych zmian w linii szczęki i do przemieszczania się zębów. Za sprawą mostka można tego uniknąć.

Aby zęby własne pacjenta mogły stać się filarami, na których umiejscowi się mostek, trzeba będzie je odpowiednio oszlifować. Z wierzchu całość będzie wyglądać naturalnie. Jeżeli wybierze się odpowiedniego specjalistę, efekt końcowy praktycznie uniemożliwi osobom postronnym rozpoznanie, że mają do czynienia z kimś posiadającym takie właśnie rozwiązanie w obrębie własnej jamy ustnej.

Mostek protetyczny wykonywany jest zwykle z ceramiki, jednak jego bazą są najczęściej stopy metali. To dopiero je licuje się właśnie ceramiką, a często i kompozytem. Rzadko stosuje się akryl, głównie ze względu na jego niższą jakość. Stworzenie mostka nie tylko poprawia walory estetyczne, ale też prowadzi do poprawy szeroko pojętego stanu jamy ustnej. Zapobiega też zanikaniu kości szczęk, które może doprowadzić do pojawienia się na twarzy starczego wyglądu (zazwyczaj przedwcześnie).

Jak dentysta robi mostek?

W jaki sposób się go robi?

Jak dentysta robi mostek? Cały proces jest stosunkowo usystematyzowany i wygląda niemal identycznie w przypadku każdego pacjenta. Oczywiście, sam wygląd ostateczny mostka jest dostosowany do indywidualnego przypadku oraz konkretnej szczęki. Proces jego pozyskiwania jest jednak niemal tak sam. Całość polega na:

  1. Odpowiednim przygotowaniu zębów filarowych, na których zostanie zacementowany mostek. Konieczne jest dokładne ich oszlifowanie, ale i zadbanie o to, by nic złego się z nimi nie działo.
  2. Wykonaniu tak zwanych koron tymczasowych, które mają za zadanie uchronić filary przed uszkodzeniem czy podrażnieniem. Gdy będą oszlifowane, będą też bardzo podatne na działanie wszystkiego, co może mieć na nie nie do końca pozytywny wpływ.
  3. Stworzeniu tak zwanych wycisków – robi się je w masie silikonowej, a powstają one w specjalnej pracowni protetycznej. To właśnie w niej powstaje gotowy most imitujący zęby. Wycisk to tak właściwie tworzenie formy, która ma doprowadzić do stworzenia jak najbardziej właściwego zgryzu oraz osiągnięcia efektu zadowalającego pod względem wyglądu i dopasowania do aktualnego układu uzębienia.
  4. Zaimplementowaniu właściwego mostku, co jest finalnym etapem całego tego procesu.

Cały zabieg jest bezbolesny, jednak zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Może zaledwie wywoływać pewien dyskomfort. Należy mieć na uwadze, że na gotowy mostek zwykle trzeba poczekać – wszystko zależy od aktualnego obłożenia pracowni, która będzie go przygotowywać.

Choć w większości przypadków mostek będzie najwyższej jakości, należy pamiętać, by do jego stworzenia sięgnąć po usługi profesjonalisty. Najlepiej jest skierować własne kroki ku profesjonalnej klinice stomatologicznej. W ten sposób będzie się mieć pewność, że osiągnie się efekt najlepszy i po prostu zadowalający, a swoją jamę ustną odda się w ręce prawdziwych specjalistów, znających się na rzeczy.

Podsumowanie

Mostek jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które straciły zęba (lub kilka) w różnych okolicznościach. Należy jednak pamiętać, że nie każdy jest w stanie się na nie zdecydować. Abstrahując już od kosztów, mostek wymaga obciążenia zębów filarowych. Te muszą być nie tylko w bardzo dobrym stanie, ale i po prostu zadbane. Nie ma też możliwości odbudowy zbyt dużej przestrzeni braków zębów. Zawsze więc należy skonsultować się z własnym lekarzem jeszcze zanim zdecyduje się na takie rozwiązanie. On podpowie, czy jest możliwość skorzystania z niego oraz odpowiednio przygotuje jamę ustną pacjenta właśnie do tego.