Jak dentysta leczy próchnicę?

Jak dentysta leczy próchnicę?

Próchnica jest jedną z najczęstszych przypadłości człowieka w obrębie jego jamy ustnej. Nie ulega wątpliwości, że zmaga się z nią praktycznie każdy. Choć wynika ona przede wszystkim ze złych nawyków związanych z pielęgnacją uzębienia. Tak właściwie może dotknąć i tych, którzy podążają za standardową rutyną ściśle z tym związaną. Ale co to jest próchnica? W jaki sposób dentysta podchodzi do jej leczenia? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest próchnica?

Próchnica jest zakaźną chorobą, która dotyka zębów, a która rozwija się za sprawą bakterii. Aktualnie szacuje się, że prawie 95% dorosłych ludzi musi się z nią zmagać, a przeciętny Polak ma ją w obrębie aż trzynastu zębów. Co drugi nastolatek zaś to właśnie przez nią wkracza w dorosłe życie bez kompletu zębów. Choć jest ona czymś poważnym, można bez problemu całkowicie ją wyleczyć, ale też skutecznie jej zapobiegać. Wiele tutaj zależy jednak od własnej determinacji oraz tego, jak bardzo dba się o stan własnego uzębienia i jak bardzo jest się w tym skrupulatnym. 

Większość osób próchnicę utożsamia ze słodyczami. Rzeczywiście, są one jedną z jej przyczyn, choć tak naprawdę proces jej powstawania i rozwijania się jest znacznie bardziej złożony. Zakłada się, że w jamie ustnej żyje przeszło trzysta gatunków różnych bakterii, a ich liczba przekracza pięćdziesiąt miliardów. Większość z nich jest co prawda nieszkodliwa. Jednak te, które rozkładają cukry i produkują przy tym kwasy organiczne wywołują właśnie próchnicę. W czasie rozkładu obniżane jest naturalne pH, a zaatakowane szkliwo staje się porowate. Jeżeli odpowiednio szybko się na to zareaguje, całe leczenie nie będzie wymagało bardziej inwazyjnych akcji ze strony dentysty. Jeżeli jednak zignoruje się te właśnie przyczyny, nie obędzie się bez bardziej skomplikowanych działań.

W swojej zaawansowanej formie próchnica powoduje ból zęba, ale też wzmaga jego wrażliwość na wszelkiego rodzaju zmiany temperatury. Jeżeli na dnie ubytku pozostanie cienka warstwa zdrowej zębiny, jest szansa na uratowanie żywego zęba. Niestety, bardzo często procesu zapalnego nie da się już odwrócić, a miazgę trzeba usunąć. To właśnie wtedy trzeba się podjąć tak zwanego leczenia kanałowego, w ramach którego działania są znacznie bardziej skomplikowane.

Jak dentysta leczy próchnicę?

Co dentysta robi, by leczyć próchnicę u swoich pacjentów?

Jak dentysta leczy próchnicę? Wszystko tutaj zależy od stopnia jej zaawansowania oraz tego, jakim sprzętem tak właściwie dysponuje. Stomatologia jest taką gałęzią medycyny, która jest silnie uzależniona od postępu technologicznego. Choć jeszcze kilkanaście lat temu było to niewyobrażalne, dziś próchnicę leży się nie tylko standardowymi metodami, ale i chociażby… laserem. Ogólnie rzecz biorąc zakłada się, że leczenie próchnicy odbywa się na dwa sposoby:

  • remineralizacja – stosuje się ją wyłącznie wtedy, gdy próchnicę wykryje się odpowiednio wcześnie, w jak najwcześniejszym jej momencie. Nie wymaga ona żadnego borowania. Zaledwie oczyszczenia przez dentystę miejsca dotknięcia zęba zmianami. Następnie nałożenia specjalnego preparatu (to najczęściej związek fluoru w postaci żelu lub lakieru). Zabieg ten trzeba kilkukrotnie powtórzyć, ale przynosi on należyte efekty;
  • plombowanie – to z nim najczęściej się spotyka. Jeżeli ząb jest poddany działaniu próchnicy przez dość długi czas, może ulec znacznemu uszkodzeniu. W jego obrębie może się pojawić dziura. W każdym przypadku stomatolog musi najpierw usunąć chorą tkankę (najczęściej przy użyciu wiertła, a czasem – wyżej wspomnianego już lasera). a następnie wypełnić powstały w ten sposób ubytek plombą. Zarówno laser, jak i innego rodzaju środki w tym miejscu nie zapobiegają konieczności borowania. To jest wciąż potrzebne – z tym jednak, że dzięki nim można znacznie skrócić jego czas.

Leczenie próchnicy jest skuteczne, jednak od momentu zgłoszenia się do dentysty zależy to, z jak dużymi stratami będzie się ono wiązać.

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, jak dentysta leczy próchnicę powinna opierać się tak naprawdę o zrozumieniu problemu jej posiadania oraz przyczyn jej powstawania. Dzięki temu można zrozumieć, dlaczego trzeba z nią walczyć i jakich kroków trzeba się podejmować właśnie w tym kierunku. Świadomość co do tego jest bardzo istotna, gdyż pozwala na podejmowanie się wielu działań profilaktycznych, dzięki którym można uniknąć bardzo wielu kosztów, a przy okazji skutecznie dbać o to, by po prostu zachowywać prawidłowy stan własnego uzębienia.

Oczywiście w dbaniu o własną jamę ustną konieczne jest regularne sięganie po usługi specjalistów. Podejmowanie się wizyt u dentysty pozwala szybko wychwytywać wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i skutecznie z nimi walczyć – zanim jeszcze przyjdzie konieczność podejmowania się bardziej skomplikowanych działań. Warto zdecydować się na jak najsolidniejszą klinikę stomatologiczną. Wtedy też będzie można mieć pewność, że wszystko będzie w porządku oraz że w razie problemów będzie się miało do czynienia z prawdziwymi specjalistami.