Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny jest czymś, co powstało z myślą o pomaganiu ludziom w zdobyciu perfekcyjnego uśmiechu. Doskonale radzi sobie z prostowaniem zębów i leczeniem wad zgryzu. Faktem jest jednak, że może doprowadzić do równie poważnych problemów z zębami. Wszystko ze względu na to, że nieco przeszkadza on w dbaniu o nie, a i on sam wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak więc go czyścić i dlaczego warto to robić? Na tych dwóch kwestiach skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego warto regularnie czyścić aparat ortodontyczny?

Zanim tak właściwie zacznie rozważać się, jak czyścić aparat ortodontyczny, trzeba zrozumieć to, dlaczego tak właściwie warto to robić. Wtedy też zacznie się bardziej rozumieć zasadność tegoż właśnie czyszczenia oraz szybciej znajdzie się motywację do tego, by to robić. Do głównych powodów konieczności dbania o aparat ortodontyczny należy to, że:

  • niezadbany, potrafi doprowadzić do stanów zapalnych i chorób – należy mieć świadomość tego, że aparat nie jest mile widziany przez ciało w jamie ustnej. Jest dla niego ciałem obcym, a często sama jego obecność powoduje pewnego rodzaju podrażnienia. Jeżeli dodatkowo dorzuci się do tego brak zachowania odpowiedniej higieny, może to doprowadzić do długotrwałych stanów zapalnych i chorób. Warto więc usuwać drobinki jedzenia i dbać o czystość aparatu;
  • może stać się siedliskiem dla bakterii – drobinki jedzenia bardzo łatwo dostają się do niego, przez co stają się świetnym środowiskiem do nagromadzania się wszelkiego rodzaju bakterii;
  • potrafi prowadzić do nieświeżego oddechu – wszystko ze względu na bakterie, które są w stanie się w nim osadzać. Nawet jeśli ma się do czynienia z aparatem ruchomym używanym wyłącznie w nocy, można mieć taki problem;
  • jest w stanie doprowadzić do rozwoju kamienia nazębnego i paradontozy – te są częstymi przypadkami u osób, które rzadko dbają o higienę jamy ustnej.

Plusów płynących z czyszczenia aparatu ortodontycznego jest całe mnóstwo i nie powinno się ich ignorować. Samo czyszczenie jest zresztą oczywistością i czymś, czego nawet nie powinno się rozważać, a od razu wdrożyć w życie.

Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Jak go czyścić?

Jak czyścić aparat ortodontyczny? Wbrew pozorom, nie wymaga to bardzo dużego wysiłku i choć na początku może się to wydać żmudne i kłopotliwe, po nabraniu wprawy może szybko i bezproblemowo stać się częścią rutyny dnia codziennego. Do codziennego dbania o zęby i o sam w sobie aparat ortodontyczny potrzebne będzie kilka podstawowych przyborów. Na pewno trzeba zainwestować w dwie szczoteczki – do aparatu i do zgryzu. Warto również postawić na pastę do zębów (co jest dość oczywiste), ale też nić dentystyczną, która pozwoli dotrzeć wszędzie.

Jeżeli chodzi o samo czyszczenie aparatu ortodontycznego, pierwszym krokiem jest zdjęcie z niego wszystkich ruchomych części i wyciągów. Dzięki temu łączenia będą łatwiej dostępne i podatne na czyszczenie. Mycie zawsze powinno się rozpoczynać od elementów znajdujących się na zębach trzonowych. Najrozsądniej jest najpierw czyścić miejsca najbardziej wrażliwe i najtrudniej dostępne, w tym między innymi rurki i pierścienie, a dopiero na końcu te, do których ma się łatwy dostęp. Uniknie się dzięki temu konieczności dwukrotnego czyszczenia tych samych miejsc.

W czyszczeniu aparatu ortodontycznego bardzo istotne jest wykonywanie odpowiednich ruchów. Umiejętne operowanie szczoteczką z włosiem w kształcie litery V jest tutaj absolutną podstawą. Najlepiej korzystać przy tym z szybkich ruchów i pociągnięć w przód i tył – dzięki temu włosie dostanie się w szczeliny między aparatem a zębami. Szczotkować powinno się tak delikatnie, jak to tylko możliwe – wbrew pozorom aparat nie jest bardzo wytrzymały.

Należy pamiętać o tym, by aparat myć przez odpowiedni czas. Nie należy się spieszyć, każdemu zębowi poświęcając co najmniej kilkanaście sekund. Wtedy też będzie to dokładne. Naturalnie rzecz biorąc istotne jest też szczotkowanie zębów, na których nie ma aparatu – choć szczotkuje się je jako ostatnie (po zmianie szczoteczki na odpowiednią), jest to bardzo ważne. Nie należy zapominać o myciu przestrzeni wargowych, podniebienia oraz języka. Cały proces warto z kolei zakończyć użyciem nici dentystycznej, która pozwoli poradzić sobie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia spomiędzy zębów oraz aparatu. Doskonale sprawdzi się również w czyszczeniu mostów aparatu oraz drobnych i trudno dostępnych zagłębień w jego obrębie.

Podsumowanie

Czyszczenie aparatu ortodontycznego jest coś, o czym trzeba pamiętać, jeśli jest się jego posiadaczem. Bardzo istotne jest w nim zachowanie nie tylko staranności, ale też skrupulatności oraz regularności. Bardzo łatwo jest tutaj bowiem doprowadzić do efektów bardzo przez siebie niepożądanych.

Posiadając swój własny aparat warto regularnie zaglądać do ortodonty, który nie tylko sprawdzi prawidłowość procesów przeprowadzanych za jego pośrednictwem, ale i oceni, czy dba się o niego prawidłowo. Odpowiednie kliniki stomatologiczne zatrudniają specjalistów, którzy chętnie podpowiedzą rozwiązania sprawdzające się w akcji i pozwalające dbać o swoje zęby z aparatem jeszcze skuteczniej.