Jak często ortodonta przy aparacie?

Jak często ortodonta przy aparacie?

Aparat ortodontyczny jest czymś, na co w dzisiejszych czasach decyduje się całe mnóstwo ludzi. Wynika to z dążenia ku perfekcyjnemu uśmiechowi. Ten jest dziś synonimem atrakcyjności i dbania o siebie. Tak naprawdę jednak samo założenie go nie jest w stanie zagwarantować wspaniałych efektów. Liczy się też dbanie o niego i o stan własnych zębów. To z kolei jest w stanie zagwarantować regularne podejmowanie się wizyt kontrolnych u ortodonty. Jak często warto się ich podejmować? O czym jeszcze należy pamiętać posiadając aparat ortodontyczny? O tym wszystkim porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

O czym należy pamiętać posiadając aparat ortodontyczny?

Zakładając aparat ortodontyczny należy mieć świadomość tego, że zwiąże się z nim na dłuższy czas. Będzie się go bowiem nosiło aż do momentu, w którym osiągnie się należyte i satysfakcjonujące efekty. Im bardziej świadomie będzie się z niego korzystało i im bardziej skrupulatnym będzie się w jego czyszczeniu, tym lepiej dla całego procesu.

Ważne jest to, aby przy korzystaniu z aparatu regularnie odwiedzać ortodontę. Jak często ortodonta przy aparacie? To zależy zarówno od rodzaju tego sprzętu, jak i od tego, w jaki sposób się o niego dba. Więcej na temat częstotliwości wizyt kontrolnych powiemy poniżej. Co jeszcze warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym? O czym należy pamiętać? Poniżej prezentujemy kilka takich rzeczy.

  • Istnieje specjalna szczoteczka pozwalająca efektywnie czyścić aparaty ortodontyczne – zazwyczaj występuje ona z włosiem w kształcie litery V i jest przystosowana do tego, by docierać do miejsc najbardziej wrażliwych i ukrytych.
  • W czasie noszenia aparatu trzeba dbać zarówno o niego, jak i o zęby pod nim – to z kolei wymaga odpowiedniego podejścia do czyszczenia, ale też poświęcania na takowe jeszcze więcej czasu.
  • Istnieją dwa rodzaje aparatu – stały i ruchomy. Z obu korzysta się w nieco inny sposób i oba wymagają innej częstotliwości wizyt w klinice stomatologicznej.
  • Zdjęcie aparatu możliwe jest dopiero po osiągnięciu należytych efektów. Tempo ich osiągania zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania wady zgryzu, z którą trzeba sobie poradzić. Zwykle mowa tutaj nawet o dwóch latach codziennego noszenia aparatu, przy czym może się on przeciągnąć nawet do trzech lat. Zależy to od indywidualnego przypadku.
  • Zdejmowanie aparatu nie boli, ale codzienne noszenie go wymaga przyzwyczajenia i stosowania się do zaleceń ortodonty prowadzącego.

Jak często ortodonta przy aparacie?

Jak często odwiedzać ortodontę po wejściu w jego posiadanie?

Choć nie każdy ma taką świadomość od samego początku, samo założenie aparatu ortodontycznego nie wiąże się z zakończeniem wizyt w klinice stomatologicznej czy ortodontycznej. Konieczne jest bowiem stałe kontrolowanie sytuacji i efektów osiąganych za pośrednictwem tego właśnie urządzenia przez lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie stomatologię. Jak często ortodonta przy aparacie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż częstotliwość wizyt uzależniona jest od lekarza prowadzącego. Zazwyczaj jest tak, że wizyty kontrolne odbywają się co 4, 6 lub 8 tygodni w przypadku aparatów stałych. Wiele tutaj jednak zależy od indywidualnego przypadku i stanu jamy ustnej konkretnego pacjenta, ale też od etapu leczenia. Co robi ortodonta w czasie wizyty kontrolnej? Przede wszystkim ocenia postępy i skutki leczenia, ale też sprawdza stan zębów i dziąseł. Wymienia również łuki w zamkach i ligatury (gumki).

Jeżeli posiada się aparat ruchomy, trzeba liczyć się z rzadszymi wizytami kontrolnymi. W przeważającej ilości przypadków odbywają się one co dwa miesiące. Polegają na dokładnie tym samym. Ortodonta ocenia efekty leczenia oraz sprawdza stan jamy ustnej, aparatu oraz zgryzu. Bardzo często podejmuje się też dodatkowych zabiegów, w tym dokładnego i kompleksowego czyszczenia, fluoryzacji i wybielania. Wszystko zależy tutaj od stanu jamy ustnej pacjenta, jego potrzeb oraz środków finansowych, jakie posiada.

Niezależnie od rodzaju aparatu, z którego się korzysta, wizyty kontrolne pozwalają skrócić czas leczenia wady zgryzu, a zarazem zredukować jego koszty.

Warto wiedzieć: regularność wizyt u ortodonty to nie jedyna rzecz, która pozwoli zachować nienaganny stan uzębienia i aparatu ortodontycznego. Liczy się tutaj również wybór właściwej kliniki stomatologicznej. Im ona bardziej doświadczona, tym lepszych stomatologów zatrudnia. To z kolei sprawia, że dzięki niej można oddać się w najwłaściwsze ręce.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości fakt, że aparat ortodontyczny jest w stanie w znacznym stopniu pomóc w uzyskaniu perfekcyjnego stanu własnych zębów. Jego użycie należy jednak kontrolować – zwłaszcza że stanowi on ciało obce w jamie ustnej, a jako takie jest on w stanie nie tylko utrudnić utrzymanie higieny, ale też doprowadzić do nieprzyjemnych stanów. Dlatego też warto na bieżąco kontrolować jego wykorzystanie i regularnie odwiedzać zaufanego ortodontę. Wtedy też będzie się miało pewność, że za jego pośrednictwem osiągnie się należyte efekty.