Implanty zębowe – jak wygląda zabieg?

implanty zębów - jak wygląda zabieg

Implantacja zębów to popularna procedura stomatologiczna. Jednak wielu pacjentów wciąż nie ma pewności, czy ten rodzaj uzupełniania uzębienia jest dla nich odpowiedni. Instalacja implantów to wszczepienie sztucznego korzenia z tytanu lub cyrkonu w miejsce brakującego zęba. Cechą tego zabiegu chirurgicznego jest, że implant jest wszczepiany bezpośrednio z kość szczęki. Korzeń wykonany jest z materiałów, które z dużym prawdopodobieństwem (98%) zintegrują się z kością Implanty zębowe jak wygląda zabieg, to częste pytanie zadawane implantologom, którzy starają się przybliżyć pacjentom przebieg całej procedury.

Etapy przygotowania do implantacji zębowej

Implantolog przed podjęciem decyzji o implantacji przeprowadza wywiad medyczny, analizuje uzyskane dane i bada specyficzne cechy. Jeśli taka protetyka jest możliwa, rozpoczyna się przygotowanie do zabiegu chirurgicznego. Jeśli u pacjenta zdiagnozowano stan zapalny tkanek miękkich jamy ustnej, próchnicę, przeprowadzane jest leczenie. W razie potrzeby stare plomby są wymieniane.

Przed wszczepieniem implantów zębowych implantolog musi upewnić się, że tkanka kostna w miejscu implantacji jest w dobrym stanie, czy jest ona wystarczająca pod względem objętości, gęstość. W tym celu wykonuje się skany 3D pod wirtualne modele diagnostyczne oraz tomografię CBCT. Uzyskane obrazy lub trójwymiarowa projekcja komputerowa pozwalają przeprowadzić niezbędne pomiary, ocenić kształt i strukturę kości szczęki, wykluczyć obecność ukrytych anomalii. Ogólne badania laboratoryjne krwi mogą być konieczne w celu zminimalizowania ryzyka dla zdrowia pacjenta. Czasami z wykorzystaniem techniki druku 3D przygotowywane są szablony chirurgiczne w celu do precyzyjnego wprowadzania wszczepów do kości. Po ocenie uzyskanych danych lekarz sporządza plan leczenia.

W protetyce stomatologicznej stan kości szczęki odgrywa decydującą rolę. Najlepszą opcją jest jednolita gęstość, jednorodność kości. Jeśli nie ma wystarczającej ilości tkanki kostnej lub ma ona gąbczastą strukturę, wymagany jest przeszczep kości. Może to opóźnić proces przygotowawczy. Jednak dopiero po podniesieniu zatok implantolog może przystąpić do zabiegu.

Etapy implantacji: jak przebiega zabieg?

Na etapie konsultacji dobierane są implanty zębowe. Czas zabiegu implantacji zęba jest indywidualny dla każdego przypadku. Każdy rodzaj zabiegu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

  • Możliwa jest natychmiastowa implantacja zębowa.Technologia pozwala na natychmiastowe wszczepienie korzenia tytanowego lub cyrkonowego po ekstrakcji zęba, założenie łącznika i korony. Ale nie zawsze jest możliwe korzystanie z tej technologii.
  • Inną metodą implantacja jednoetapowa. Jest to również wykonanie implantacji w ciągu jednego pobytu w gabinecie stomatologicznym, ale w przypadku, gdy zęba brakuje już od pewnego czasu. Implantolog zadecyduje, czy implant zębowy zostanie wszczepiony od razu czy trzeba będzie w pierwszej kolejności wykonać odbudowę kości. Zakładana jest korona tymczasowa. Zdjęcie szwów przeprowadzane jest po 7-10 dniach, natomiast korona stała lub most są zakładane po 3-5 miesiącach od osadzenia wszczepu.

Implanty zębowe jak wygląda zabieg dwuetapowy?

Pierwszy zabieg to odbudowa kości a po około 12 miesiącach następuje założenie implantu zębowego. Po kolejnych 4 miesiącach niezbędnych do zagojenia wszczepów, implantolog pobiera wyciski na korony lub mosty. Jednak przed tym zabiegiem wykonywane jest odsłonięcie dziąsła i założenie śruby gojącej na czas 10 dni. Ważne: koronę można założyć tylko wtedy, gdy nie ma śladów zapalenia, obrzęku wokół otworu ze sztucznym korzeniem.

Jak wygląda wszczepienie implantu zęba w kość szczęki? Implantolog wykonuje nacięcie w dziąsłach, wierci otwór w kości szczęki i instaluje (wkręca) korzeń tytanowy lub cyrkonowy. Niewielki widoczny element pozostaje na wierzchu dziąsła, zakładane są szwy, które następnie są zdejmowane po około 10 dniach. Do skutecznej odbudowy protetycznej konieczny łącznik, wykonywany z takich materiałów jak: tytan, biały tlenek cyrkonu, złoto. Poddanie się implantacji wiąże się z konieczną rzucenie palenia i zrezygnowania z alkoholu na kilka dni przed zabiegiem.