Jak dbać o implanty zębowe?

implanty zębowe Wrocław

Zainwestowałeś w implanty zębowe i chcesz się cieszyć pięknym uśmiechem już zawsze. Co zrobić, by implanty były rozwiązaniem na całe życie? Zobacz 7 zasad dbania o implanty.

Implanty zębowe to w tej chwili standardowy sposobów na uzupełnienie braków w uśmiechu. Doświadczony chirurg implantolog najpierw precyzyjnie projektuje zabieg w oparciu o badanie CBCT i program komputerowy symulujący projekcję (kąt) wprowadzenia implantu. Następnie sprawnie wprowadza w kość tytanową śrubę, która zastępuje korzeń zębowy. Po połączeniu implantu z koroną protetyczną (od razu lub po integracji, czyli zrośnięciu, implantu z kością) otrzymujemy uzupełnienie, które najlepiej odtwarza utracony ząb. Proste, prawda? Co nie znaczy, że wszczepienie implantu to zabieg lunchowy!

1. Implanty zębowe. Oszczędzaj się po zabiegu

Bo choć implantacja jest obecnie standardem w stomatologii, pacjenci muszą pamiętać, że jest to jednak zabieg medyczny.  –  Zdarzało nam się już tłumaczyć pacjentom, że dzień po wszczepieniu implantu nie należy brać udziału w maratonie – śmieje się dr Maciej Szymczak, chirurg implantolog Stomo Clinic .

A więc zrezygnuj przede wszystkim z intensywnego wysiłku fizycznego chociaż na tydzień. Nie dźwigaj, odpuść sobie także basen czy saunę. Nie wybieraj się też w tropiki, nie opalaj się… I kategorycznie nie pal! Spożywanie tytoniu ma bowiem bardzo duży wpływ na brak integracji implantu z kością. Podsumowując, wszystko co działa osłabiająco na organizm, może zaburzyć proces gojenia. Przez pierwsze 48 godzin po zabiegu przerzuć się na chłodną dietę półpłynną, zrezygnuj też z alkoholu. Ponadto staraj się jak najmniej mówić. Po posiłkach przepłukuj jamę ustną wodą, ale nie manewruj językiem w okolicy zabiegowej. Zęby myj szczoteczką manualną, omijając okolicę wszczepionego implantu. Zalecimy Ci też stosowanie odpowiedniej pasty i płynu do płukania. Więcej o zabiegu przeczytasz tutaj: https://stomo.pl/leczenie/implanty/

2. Naucz się prawidłowej higieny implantów zębowych

Po zdjęciu szwów i pełnej integracji z kością, po roku, pięciu latach… implanty zębowe wymagają higieny cały czas. I to większej niż standardowa! Wiemy, że początki bywają trudne, bo pacjent musi wdrożyć nową rutynę. Najpierw też pacjent jest zmotywowany, a z czasem zaczyna odpuszczać. Dlatego w STOMO Clinic uczymy zasad prawidłowej higieny, które powtarzamy podczas wizyt kontrolnych. Długotrwałe przetrwanie implantów zębowych zależy bowiem w dużej mierze od współpracy z pacjentem, tego czy rozumie i stosuje codzienną rutynę. Nauka i kontrola  tego, czy pacjent prawidłowo czyści zęby w tym okolice implantów, to głównie zadanie naszych higienistek stomatologicznych, które pracują z implantologiem Stomo Clinic. Mówimy wprost: przy złej higienie tkanki otaczające implanty zębowe będą podatne na zapalenie i infekcje bakteryjne, a  to oznacza przecież ryzyko utraty implantu. Jak zatem dbać o higienę, gdy mamy implant, a może kilka implantów?

3. Implanty zębowe. Dopasuj do nich higienę

Moglibyśmy opowiadać o rodzajach szczoteczek czy nici dedykowanych implantom, o irygatorach wodnych, płukankach itd. Prawda jest jednak taka, że nie ma rozwiązań  dobrych dla wszystkich. Codzienną higienę trzeba po prostu dopasować do konkretnego uzupełnienia protetycznego, zamontowanego na implantach. Inaczej postępujemy gdy mamy pojedynczą koronę na implancie, inaczej gdy na implantach zamontowana jest proteza odtwarzająca całe uzębienie w łuku. Generalnie chodzi o to, żeby usuwać płytkę nazębną i kontrolować biofilm na brzegu dziąseł w okolicy implantów. Jako lekarze i higienistki musimy się upewnić, że wybrana przez pacjenta szczoteczka pasuje do kształtu uzupełnienia protetycznego. Konkretnie, czy można ustawić główkę szczoteczki tak, by usuwała skutecznie płytkę nazębną. W niektórych sytuacjach wystarczy standardowa miękka, niewielka szczoteczka, ale czasem będą potrzebne dodatkowe specjalne szczotki, które doczyszczają miejsca niedostępne dla standardowych szczoteczek.

4. Pamiętaj o przestrzeniach międzyzębowych

Obowiązkowym uzupełnieniem higieny są nici międzyzębowe. I tutaj znów, musimy mieć pewność, że wybrany przez pacjenta rodzaj nici jest odpowiedni dla protetyki, zamontowanej na implancie czy implantach. Nić stomatologiczna powinna być na tyle szeroka, by wypełniała przestrzeń, a jednocześnie elastyczna i łatwa w użyciu. Dlatego często nici do higieny implantów mają usztywnione końce, aby ułatwić ich wprowadzanie. Odpowiedni sposób nitkowania dopasowujemy do pacjenta. Uczymy też prawidłowych ruchów, umożliwiających dotarcie do wszystkich zakamarków. Jeśli tylko masz pytania o codzienną higienę, zachęcamy do zadawania pytań podczas swoich wizyt w Stomo Clinic

5. Stosuj szczoteczki elektryczne, ale…

Skonsultuj się z nami. Szczoteczki elektryczne oraz soniczne są bezpieczne, gdy implant jest zintegrowany. Badania wykazują, że drgania wywoływane przez szczoteczki soniczne i elektryczne, nie mają wpływu na stabilizację implantów.  Ale musimy mieć tutaj inną pewność, a mianowicie że pacjent stosuje odpowiednie – miękkie – końcówki. Szczoteczki elektryczne są przydatne z kilku powodów. Po pierwsze sprawdzają się u osób starszych, które mają problemy z motoryką i nie są tak zręczne. Wystarczy jednak nauczyć seniora prawidłowego ustawienia szczoteczki, i maszyna wykonuje ruchy czyszczące samodzielnie. Po drugie, pacjenci chętniej sięgają po urządzenia elektryczne, ze względu na psychologiczny efekt „high-tech”. Są też po prostu łatwiejsze w użyciu. Ale podkreślamy, szczoteczka manualną i nicią dentystyczną można równie skutecznie dbać o czystość zębów i tkanek wokół implantów. 

6. Zainwestuj w irygator

Rozwój implantologii sprawia, że na rynku jest coraz więcej specjalnych urządzeń dedykowanych pacjentom z implantami. Wodne irygatory doustne z całą gamą końcówek są przez nas polecane ze względu na łatwość użycia i dobre efekty. Końcówki poddziąsłowe czy jedno- i trzypęczkowe precyzyjnie doczyszczają przestrzenie międzyzębowe, a także obszary pod mostami i kieszenie dziąsłowe. Ułatwiają także codzienną higienę, gdy trzeba wdrożyć np. płukanie kieszonek dziąsłowych za pomocą roztworów wodnych o działaniu bakteriostatycznym.

7. Zgłaszaj się na wizyty kontrolne i higienizację

Dla długowieczności implantów zębowych ważne są przede wszystkim wizyty kontrolne. Standard mówi, że powinieneś pokazać swój implant lekarzowi co 3-6 miesięcy. Są jednak pacjenci, których możemy zapraszać do Stomo Clinic częściej. Jeśli chorujesz na cukrzycę, palisz papierosy albo masz w historii chorób problemy z przyzębiem, to jesteś pacjentem pod specjalnym nadzorem. Nie zapominaj też o usuwaniu kamienia. Choć implanty i korony protetyczne są odporne na próchnicę, to jednak groźne są dla nich inne bakterie. Chodzi tutaj o drobnoustroje bytujące w płytce nazębnej i kamieniu dziąsłowym. Regularny skaling wykonywany przez doświadczone higienistki, pozwoli Ci zachować implanty i zdrowy uśmiech na lata. Pamiętaj, aby po zespoleniu implantu kontrolować stan implantów, a także ilości kości okalającej implant. Dzięki diagnostyce RTG (panorama, RTG 3D – CBCT) stomatolog jest w stanie stwierdzić, czy ilość kości od momentu wgojenia się implantu do wizyty kontrolnej się nie zmniejszyła. Przy znaczącym zaniku kości przeprowadzamy zabiegi uzupełniające braki kostne.