Implanty zębów w ciąży.

implanty zębów w ciąży

Implanty zębów są jedynym zamiennik utraconego zęba, ta sztuczna konstrukcja funkcjonuje jak naturalny ząb. W większości przypadków implantacja jest jedynym sposobem na uzyskanie optymalnego efektu zarówno pod względem wyglądu zębów, jak i ich funkcji. Są jednak sytuacje, w których warto poczekać na zabieg. A ciąża jest numerem jeden na tej liście.

Implanty zębów w ciąży – dlaczego warto odłożyć zabieg?

Lekarze zalecają kobietom w ciąży doświadczać maksimum pozytywnych wrażeń i emocji, nie stresować się i unikać jakichkolwiek interwencji. Brak zęba nie zagraża życiu, a zabiegi towarzyszące implantacji mogą zaszkodzić dziecku. Zabiegi chirurgiczne u kobiet w ciąży przeprowadzane są wyłącznie ze względów zdrowotnych. Implantacja zębów nie jest jedną z nich. Wybór alternatywny to innego rodzaju proteza lub poczekanie na narodziny dziecka, a następnie wszczepienie implantu zęba.

Dlaczego implantolog odmówi wszczepienia implantów zębów kobiecie w ciąży?

Mimo względnego bezpieczeństwa zabiegu implantacja może być niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka i matki:

 • Konieczne jest wykonanie ortopantmogramu lub tomografii komputerowej, co oznacza, że kobieta będzie narażona na promieniowanie rentgenowskie.
 • W celu złagodzenia bólu stosuje się środki znieczulające, które nie znajdują się na liście zatwierdzonych leków dla kobiet w ciąży.
 • Możliwy jest rozwój stanów zapalnych lub reakcji alergicznych.
 • Do procesu osteointegracji potrzebny jest wapń, którego również płód bardzo potrzebuje.
 • Niski poziom odporności, wysokie ryzyko rozwoju chorób zakaźnych.
 • Aspekt psychologiczny: ból, lęk, stres.

Największa wrażliwość na ból występuje w pierwszym trymestrze. Próg bólu jest obniżony, a kobieta w ciąży podczas zabiegu może doświadczyć wstrząsu. Również ból pozabiegowy jest trudny do złagodzenia za pomocą leków. Wysoki poziom stresu może prowadzić do poronienia, a na późniejszym etapie do przedwczesnego porodu.

Najczęstszym powikłaniem implantacji zębów jest stan zapalny tkanek miękkich i kostnych. Aby powstrzymać infekcję, konieczne jest przyjmowanie antybiotyków, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Ponieważ w tym czasie organizm ma niedobór wapnia, proces wszczepiania implantu może być opóźniony. Ponadto ten element jest bardzo potrzebny do prawidłowego kształtowania i wzrostu dziecka. W czasie ciąży dziąsła stają się luźne i często ulegają stanom zapalnym. Zapalenie dziąseł znajduje się również na liście przeciwwskazań do zabiegu.

Co zrobić, gdy ciąża ujawni się podczas procesu implantacji zębów?

W niektórych przypadkach dobra wiadomość o macierzyństwie przychodzi w momencie, gdy kobieta jest już na etapie implantacji zębów. Jeśli zdarzyło się to przed etapem chirurgicznym, problem można łatwo odłożyć do czasu porodu. Kilka miesięcy po urodzeniu dziecka lub po zaprzestaniu karmienia można ponownie do niego wrócić.

Jeśli sztuczny korzeń został już zainstalowany, należy przestrzegać następujących zasad:

 • Zachować spokój, ponieważ stresujące sytuacje są szkodliwe. 
 • Należy poinformować o implantacji ginekologa oraz implantologa. Jeśli leczenie jest konieczne, lekarze wezmą ten fakt pod uwagę i przepiszą najbezpieczniejsze leki.
 • Trzeba przyjmować kompleksy witaminowo-mineralne, szczególnie z dużą zawartością wapnia, fluoru, fosforu. 
 • W okresie rehabilitacji konieczne jest wzmocnienie higieny jamy ustnej, aby zapobiec ryzyku procesów zapalnych i zakaźnych. 
 • Z instalacją łącznika trzeba będzie poczekać, ponieważ jest to zabieg traumatyczny wymagający znieczulenia.

Jaka jest alternatywa dla implantacji w czasie ciąży?

W czasie ciąży, jeśli istnieje pilna potrzeba wstawienia zęba, istnieją sposoby, które nie są związane z zabiegiem chirurgicznym.

 • Protezy zatrzaskowe (bezklamrowe) to zdejmowane konstrukcje na cienkim metalowym łuku z różnymi rodzajami mocowania – zatrzaskowe i blokujące. Nadaje się zarówno do zębów tylnych, jak i przednich.
 • Korony wykonane z ceramiki, cermetów, cyrkonu. Używane przy znacznym zniszczeniu tkanek i nienaruszonego korzenia.
 • Most oparty na zdrowych zębach to popularna konstrukcja nieusuwalna. 

Którą opcję wybrać?

Wiele zależy nie tylko od pragnienia kobiety w ciąży, ale od konkretnej sytuacji: czasu trwania ciąży, objawów klinicznych, obecności procesu próchnicowego, stanu innych zębów i błony śluzowej jamy ustnej. Podczas rozwoju płodu następuje restrukturyzacja różnych rodzajów metabolizmu w organizmie matki. W związku z tym proces próchnicowy może szybko postępować, prowadząc do utraty zęba. Jeśli ciężarnej kobiecie coś przeszkadza, zmienił się kolor szkliwa, pojawiły się plamy lub wady, powinna natychmiast skonsultować się ze stomatologiem.