Implanty zębów – jaka cena?

Implanty zębów - jaka cena?

Implanty zębowe, są niezaprzeczalnie najlepszą z metod uzupełniania braków w uzębieniu. Niestety, jest to dosyć kosztowne. Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć w czasie wizyty u stomatologa zajmującego się implantologią? Od czego zależeć będą ostateczne ceny implantów zębowych? Odpowiedzi na te pytania, postaramy się udzielić w poniższym artykule.

Implanty zębów – czym tak właściwie są?

Implanty zębowe, są przypominającymi swoim wyglądem śrubami, które umieszcza się w miejscach po naturalnym uzębieniu – w kości żuchwy albo szczęki. Zastępują one korzenie zębowe. Implanty wytwarzane są z tlenku cyrkonu albo tytanu. Są to niezwykle wytrzymałe oraz bardzo dobrze tolerowane przez ludzki organizm surowce. W wypadku zwykłych dwufazowych implantów, najpierw wszczepiana jest śruba, zaś dopiero po upływie kilku miesięcy sztuczna korona. Dostępne są również jednofazowe implanty – w ich wypadku podczas jednej wizyty, zakładana jest śruba, jak i widoczna część protezy.

Jak wyglądają przygotowania do zabiegu wszczepiania implantów zębowych?

Wywiad oraz ocena stanu zdrowia danego pacjenta 

Procedurę implantologiczną, można przeprowadzić jednofazowo – wszczep oraz korona podczas pojedynczej wizyty albo dwufazowo. Zabieg ten, musi być zawsze poprzedzony konsultacją z implantologiem, który podda ocenie ogólny stan zdrowia pacjenta, przebyte oraz aktualne schorzenia, czy też posiadane przez niego nałogi. Bierze się także pod uwagę rodzaje przyjmowanych leków. Osteoporoza, nowotwory, cukrzyca, ciąża czy też palenie papierosów, niestety wykluczają możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu.

Szczegółowe badania

Wszelakie schorzenia w obrębie jamy ustnej oraz uzębienia, również takie, jak kamień nazębny czy próchnica, muszą zostać wyleczone. Tkanka miękka winna posiadać właściwą grubość oraz barwę, zaś kości w szczęce właściwą jakość czy grubość.

Przedstawienie możliwości leczenia, wybór oraz ustalanie harmonogramu

Najczęściej zakładanie implantów zębów, złożone będzie z dwóch rożnych etapów – zabiegu chirurgicznego i protetycznego. W czasie takiego zabiegu implanty z łącznikami protetycznymi wszczepione zostają do kości szczęki. Trwa to zwykle godzinę z zastosowaniem miejscowego znieczulenia. Po zabiegu, dochodzi do tak zwanej osteointegracji, czyli zrastania się żywej tkanki kostnej z tytanem. Trwa to około 3-6 miesięcy. Podczas protetycznego etapu wykonywane są korony, które swoim kolorem oraz kształtem, będą przypominały uzębienie naturalne pacjenta. Potrwa to zwykle 1-3 tygodni.

Od czego zależna będzie cena implantów stomatologicznych?

Warto zdawać sobie sprawę, iż cenniki implantów stomatologicznych podawane w gabinetach stomatologicznych, zwykle podawane są w widełkach. Jedna, stała cena będzie raczej ciężka do określenia, gdyż czynników mających wpływ na ostateczne koszty zabiegu, jest naprawdę sporo. Wśród nich trzeba wymienić koniecznie:

  • metodę wszczepiania,
  • producenta implantów,
  • materiał, z którego wykonano korony,
  • konieczność przeprowadzenia dodatkowego zakresu badań albo zabiegów jeszcze przed rozpoczęciem implantacji.

Nie bez znaczenia, będą także aspekty powiązane ściśle z prowadzeniem danego stomatologicznego gabinetu. Sporo zależy tutaj od lokalizacji i marży nakładanej przez lekarzy, która związana będzie przykładowo z posiadanym przez nich doświadczeniem w przeprowadzaniu tego rodzaju zabiegów.

Implanty zębów całej szczęki – cena

Koszty wykonania jednego implantu zęba, to najczęściej około trzech tysięcy złotych, przy czym cennik rozpoczyna się już od 1500 złotych, a kończy z reguły na 4600 złotych. W wypadku chęci odbudowania większej ilości zębów za pomocą implantów, wycena robiona jest trochę inaczej.

Wtedy mowa jest o tzw. protezie przymocowanej na implantach. Dzięki temu, można dokonać uzupełnienia 2-6 zębów. W czasie, kiedy średnie ceny za protezy zębowe stabilizowane na dwóch implantach wynoszą 7500 złotych, za protezy umieszczone na czterech implantach, trzeba zapłacić zwykle około 20 tysięcy złotych.

Rodzaj korony, a cennik wszczepiania implantów

W wypadku najbardziej popularnej dwufazowej implantacji trzeba mieć na uwadze, iż do cen samych implantów konieczne staje się doliczenie ponadto cen koron. Jeśli pacjent będzie mieć takie życzenie, może się zdecydować na akrylowe korony tymczasowe, które będzie mógł nosić przez parę miesięcy, które poprzedzają proces osadzania koron stałych. Zwykle związane to będzie z wydatkiem na poziomie kilkuset złotych. Korony stałe, można podzielić na pełnoceramiczne, jak i porcelanowe. Te pierwsze zwykle kosztują 800-1600 złotych. Korony porcelanowe są trochę tańsze – ich ceny zwykle nie przekraczają 1200 złotych.

Implanty zębów – czy można je zrobić na NFZ?

Osoby chcące zrobić sobie implanty zastanawiają się nierzadko, czy jest możliwość ich zrefundowania przez NFZ. Niestety jednak wszelkie stałe protezy – w tym także implanty – nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zdarza się, iż darmowe zębowe implanty otrzymać możemy w ramach ograniczonych czasowo, specjalnych akcji, które organizowane są przykładowo z myślą o seniorach. Trzeba jednakże zdawać sobie sprawę, iż są one niezwykle rzadkie.