Implanty zębów jak długo się goi?

Implanty zębów jak długo się goi?

Implant to zaawansowany technologicznie produkt tytanowy przeznaczony do tworzenia sztucznego korzenia zęba. Implant zębowy umieszcza się w kości szczęki w okolicy brakującego zęba. Może on zastąpić jeden lub więcej zębów, może również być wykorzystany, jako dodatkowe wsparcie dla posiadanej protezy.

Jakie są zalety implantacji?

Implantacja stała się możliwa dzięki unikalnej właściwości śruby tytanowej wszczepianej w szczękę lub w żuchwę. Po udanym zabiegu pacjent otrzymuje niezwykle stabilne podparcie dla nowego zęba. Przy tradycyjnej protetyce konieczne okazuje się oszlifowanie sąsiednich zębów a następnie wykorzystanie ich do podparcia. Wielu pacjentów naszej kliniki stomatologicznej nie wyraża zgodny na uszkodzenie dwóch lub więcej zębów w celu wstawienia mostka. Zęby filarowe również będą narażone na dodatkowe obciążenia i przedwcześnie się ścierają. Korona na implancie stwarza bardziej naturalne uczucie żucia, gdy obciążenie jest przenoszone na kość szczęki.

Implanty zębów jak długo się goi tkanka?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? U każdej osoby proces gojenia może przebiegać inaczej a jest to uzależnione od różnych czynników. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że czasami wystarczy 4 miesiące po usunięciu zęba, aby wstawić implant a w innym przypadku okres ten może się znacznie przedłużyć. Najczęściej tkanki dziąsła goją się w ciągu dwóch tygodni, ale po wszczepieniu implantu mocowanie korony wykonujemy dopiero po sześciu miesiącach. Uważamy ten okres za optymalny.

Zdarza się, że wszczepienie implantu wykonujemy od razu w miejscu po wykonaniu ekstrakcji zęba. Ale do tego pacjent musi spełniać konkretne wymagania. Tradycyjna procedura implantacji jest wykonywana po upłynięciu trzech miesięcy od usunięcia zęba. Jest to czas niezbędny do wygojenia zębodołu i odbudowania tkanki kostnej. Jeżeli nasz specjalista stwierdzi duży zanik kości, będzie musiał przeprowadzić odbudowę kości (augmentacja kości). Takie zabiegi jak: przeszczep kości, podnoszenie dna zatoki szczękowej wiążą się z regeneracją, która może trwać 6 miesięcy a nawet dłużej. Spełnienie tych warunków uprawnia do poddania się implantacji. Po wszczepieniu implantu musi zajść zrastanie się z kością. W przypadku żuchwy, która posiada twardą tkankę czas zrastania będzie dłuższy niż w przypadku gąbczastej tkanki szczęki.

Jakie czynniki zapewniają powodzenie implantacji?

Implanty zębów jak długo się goi?

Powodzenie implantacji zależy od ilości i jakości kości. Wraz ze spadkiem objętości tkanki kostnej, przy wadach kostnych, korzystne rokowanie maleje. W takich przypadkach augmentacja kości wykonywana jest jednocześnie z wszczepieniem implantu. Obecnie istnieje ogromna liczba sztucznych i naturalnych substytutów kości, które są wykorzystywane do tego celu. Nowoczesne metody pracy z kością umożliwiają nam umieszczenie implantu nawet w najtrudniejszych warunkach.

Aby implantacja przebiegła pomyślnie, przed wszczepieniem implantu zębowego sprawdzamy stan uzębienia u pacjenta i w razie potrzeby leczymy stany zapalne, wypełniamy ewentualne ubytki, przystosowujemy przyzębie do implantacji. Jeżeli widzimy taką potrzebę wykonujemy zabiegi chirurgiczne, podczas których poprawiamy warunki kostne. Nasi specjaliści wykonują przeszczepy kości własnych, stosują systemy kościozastępcze i materiały kościotwórcze.

Czy implantację można wykonać natychmiast po ekstrakcji zęba?

Jeżeli ekstrakcja zęba zostanie wykonana z powodu stanu zapalnego, zabieg wszczepienia implantu będzie mógł zostać przeprowadzony dopiero po wyleczeniu. W końcu do wykonania implantacji potrzebna jest zdrowa tkanka kostna. W każdej innej sytuacji implant zębowy można rzeczywiście zainstalować natychmiast w miejscu usuniętego zęba.Technika ta nazywana jest jednoetapową, gdy korzeń tytanowy jest natychmiast osadzony w zębodole usuniętego zęba.Ta metoda implantacji ma wiele zalet, ale jednocześnie nie jest odpowiednia dla wszystkich.

Czy warto odłożyć na później proces wszczepienia implantu?

Ciało ludzkie jest zaprojektowane w taki sposób, aby nieużywane narządy lub tkanki ulegały atrofii. Jeśli podczas żucia tkanka kostna nie jest obciążona, stopniowo się rozpuszcza. Proces atrofii przebiega szybciej w górnej szczęce, nieco wolniej w dolnej. Średnio kość zaczyna tracić objętość po miesiącu, czasami po 3 miesiącach po ekstrakcji zęba zanika i trzeba ją odbudować. A co za tym idzie – dodatkowe interwencje, czekanie, procedury zwiększające koszty. Nasi specjaliści nie zalecają odkładania implantacji na dłużej niż 2-3 miesiące.

Jak specjaliści z kliniki stomatologicznej mogą pomóc?

Implantolog, chirurg i protetyk zaplanują przebieg całego procesu implantacji. Przeprowadzą badanie, dowiedzą się, czy możliwe jest wszczepienie implantu od razu, czy warto poczekać i starannie się przygotować. Doświadczenie kilku tysięcy operacji wykonywanych przez naszych specjalistów oraz codzienna praktyka pomaga podjąć właściwą decyzję. Stosujemy mało traumatyczne metody ekstrakcji zębów, pomaga to zwiększyć szanse na natychmiastową implantację. Wybierzemy najbardziej odpowiedni system implantologiczny.

Nie wystarczy tylko dobrze umieścić implant, konieczne jest, aby również w pełni się zakorzenił. Okres pooperacyjny jest dla tego zadania równie ważny jak przygotowanie i sama implantacja. Nasi specjaliści dokładają starań, aby implantacja zakończyła się sukcesem. Istnieje niewielkie ryzyko odrzucenia implantów zębowych, mimo że są one wykonane z materiału obojętnego dla organizmu ludzkiego – tytanu. Przygotowanie pacjenta do wszczepienia implantów zębowych wiąże się z wieloma czynnikami. Doświadczeni lekarze z naszej kliniki stomatologicznej biorą pod uwagę cechy fizjologiczne każdego pacjenta, aby całkowicie wyeliminować możliwość odrzucenia implantów zębowych.