Implanty czy licówki?

Implanty czy licówki?

Może się zdarzyć, iż nasze uzębienie pozostawia sporo do życzenia. Zęby nie są odpowiednio duże, sprawiać mogą wrażenie jakby przerzedzonych, mają niewłaściwą kolorystykę czy też kształt albo najzwyczajniej w świecie ich w ogóle nie ma. Całe szczęście, iż obecnie praktykowana protetyka będzie nam w stanie pomóc w takiej sytuacji.

Protetyka – czym jest?

Protetyka, jest działem w stomatologii zajmującym się odtwarzaniem straconego uzębienia albo zamaskowaniem znaczących uszkodzeń w jego obrębie. Stosowane są w takim przypadku między innymi metody takie, jak licówki czy też implanty. Wybranie najwłaściwszego sposobu oraz uzupełnianie uszkodzonych albo brakujących zębów, zależne będzie nie tylko od zasobności posiadanego przez nas portfela, ale także od naszych potrzeb indywidualnych. W poniższym artykule, postaramy się zająć właśnie wymienionymi powyżej opcjami, chociaż dostępne są również i inne. 

Licówki – kiedy będzie to właściwe rozwiązanie?

Jeżeli za młodu nie dbało się we właściwy sposób o zęby, w dojrzałym wieku mogą one posiadać niezbyt estetycznie wyglądające przebarwienia, ogniska próchnicy, ubytki, co w rezultacie ma wpływ na zmianę ich kształtu. Można temu oczywiście zapobiec, między innymi regularnie szczotkując zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym spośród spożytych posiłków. Dzięki temu wszelkie bakterie chorobotwórcze, w tym także mikroorganizmy odpowiedzialne za powstawanie próchnicy, mogą być efektywnie usuwane z naszej jamy ustnej.

W wypadku, jeśli uzębienie pacjenta pełne jest plam oraz przebarwień, których nie da się niestety zlikwidować dzięki procesowi wybielania zębów, albo odznacza się niezbyt estetycznym kształtem, może być zastosowana korekta ich wyglądu z użyciem właściwych licówek. Znajdą one zastosowanie także podczas korygowania położenia zębów w łuku, w wypadku małych nieprawidłowości, bez konieczności stosowania ortodontycznego leczenia. Licówki są także przydatne w wypadku diastemy, czyli przerwy między zębami.

Generalnie, można powiedzieć, iż dzięki licówkom możliwe staje się zlikwidowanie wszelakich estetycznych niedoskonałości w obrębie zębów, niemniej jednak wymagają one odnawiania co około 10-15 lat. Licówki, nie będą wymagały zastosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, należy o nie zadbać identycznie, jak o zęby naturalne. Zalecane jest mycie uzębienia minimum dwa razy w ciągu dnia – po wstaniu z łóżka, oraz przed położeniem się do spania, chociaż niewątpliwie jak już to powiedzieliśmy wyżej, najlepiej będzie zęby myć po każdym posiłku. Celem szczotkowania uzębienia, najlepiej będzie zastosować pastę z dodatkiem fluoru. Wskazane będzie także użytkowanie dentystycznej nici, żeby zyskać pewność, iż wszelkie pozostałości pokarmów zostały całkowicie usunięte z międzyzębowych przestrzeni.

Implanty – kiedy się sprawdzą?

Do odbudowywania braków w uzębieniu, stosuje się implanty, które umożliwiają uzyskanie komfortu oraz estetyki, jakie pacjentom zapewniają zdrowe, własne zęby. Implanty wykonuje się obecnie najczęściej z tytanu, który umieszcza się w kości. Tytanowe śruby zastępują korzenie zębów i łatwo łączą się z otaczającymi je zewsząd tkankami. Na śruby nakłada się porcelanowe korony nowych zębów.

Implanty są używane oraz zalecane, kiedy uzębienie u pacjenta jest zepsute w sporym stopniu, zaatakowane przez próchnicę i nie istnieje opcja jego uratowania w toku stomatologicznego leczenia. Wtedy, najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie zepsutych zębów pacjenta i na ich miejsce wstawienie implantów. Takie leczenie jest jednakże bardzo drogie, niemniej jednak potrafi zapewnić piękne, stabilne uzębienie na wiele lat.

Implanty pozostają odporne na działanie próchnicy, zapalenie w obrębie miazgi zębowej, działanie bakterii. Nie podlegają one także demineralizacji z uwagi na działanie kwasów, nie są też wrażliwe na ciepłe czy zimne posiłki. Implanty nie wywołują dolegliwości bólowych i być może niektórzy pacjenci uważają je za sztuczny twór, który nie wymaga zastosowania żadnego zabiegu pielęgnacyjnego. Jest to błędne myślenie, gdyż w przypadku implantów wymagana jest większa dbałość o higienę, aniżeli w przypadku naturalnego uzębienia.

Co zatem będzie lepszym wyborem – licówki czy implanty?

Podejmując decyzję odnośnie tego, w jaki sposób chce się poprawić wygląd swojego uzębienia, najlepszym wyborem będzie wcześniejsze skonsultowanie ich stanu z lekarzem. Warto dowiedzieć się, czy proces uszkodzeń zaszedł już na tyle daleko, iż niezbędne będzie ich wyrywanie. A być może już mamy pewne braki w obrębie uzębienia? W takiej sytuacji, wartym rozważenia będzie wstawienie właściwych implantów, które będą stanowiły podstawę do wykonanych z porcelany koron. Co prawda ich założenie, nie jest zaliczane do najtańszych opcji, niemniej jednak rezultaty mogą nam to znacząco wynagrodzić. Licówki, to zaś doskonały wybór dla tych osób, których zęby są zdrowe, ale z pewnych powodów równocześnie niezbyt estetycznie wyglądają. Za ich sprawą, można sobie zafundować iście gwiazdorski uśmiech.