Implant zęba – czy bezpieczny?

Czy implanty zębów są bezpieczne

Stomatologia współczesna pozwala na posiadanie zadbanego, jak również zdrowego uzębienia. Piękne zęby, niekiedy pomagają w wyzbyciu się kompleksów oraz w podwyższeniu poczucia własnej wartości. Największe niezadowolenie, wzbudzają najczęściej braki w uzębieniu, które w dzisiejszych czasach można bardzo łatwo uzupełniać. Używane w takim wypadku implanty zębów odznaczają się sporą wytrzymałością, co przekłada się bezpośrednio na ich dużą trwałość. Celem przeprowadzenia zabiegu trzeba dokonać wyboru właściwego gabinetu dentystycznego, gdzie pracują stomatolodzy mający spore doświadczenie w zakresie implantologii, czyli dziedzinie zajmującej się bezpośrednio założeniem implantów uzębienia. Warto także dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega cały proces założenia implantów uzębienia, jak również czy implanty zębów są bezpieczne?

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe, są bardzo trwałymi, sztucznymi zamiennikami korzeni zębowych. Mają one za zadanie odtwarzać funkcje naturalnych korzeni zębowych, których brak jest w jamach ustnych pacjentów.

Dlaczego warto jest odbudować braki w uzębieniu?

Braki w uzębieniu mogą powstać z różnorodnych przyczyn. Nieleczone schorzenia w obrębie tkanek twardych zębów, w tym głównie próchnica oraz jej następstwa: schorzenia miazgi zębowej, oraz tkanek znajdujących się dookoła korzeni, doprowadzają do niemożliwych do odwrócenia zapalanych stanów, których najlepsze rozwiązanie stanowi usuwanie zębów. Do utraty uzębienia, przyczynić się mogą różnego typu mechaniczne urazy w obrębie szczęki pacjenta.

Brak chociażby jednego zęba, przyczynia się do nadmiernego przeciążenia reszty, co może być powodem nie tylko pogorszenia się ich wyglądu, ale również przemieszczania. Występują też nierzadko kłopoty w obrębie prawidłowego funkcjonowania stawów żuchwowo-skroniowych (czyli stawów ułożonych symetrycznie w okolicach uszu pacjentów, a których zadanie stanowi łączenie ze sobą żuchwy oraz szczęki.

Czy implanty są bezpieczne?

Implanty uzębienia wzbudzają u wielu pacjentów obawy co do bezpieczeństwa ich użycia. Jednakże czy jest to uzasadnione oraz, czy implanty zębowe są bezpieczne? Obecny stan medycznej wiedzy pozwala na stwierdzenie, iż w większości sytuacji użycie zębowych implantów, pozostaje neutralne dla zdrowia, a tym bardziej życia pacjentów. Uważa się, iż ok. 91-96 procent implantów zębowych nie podlega odrzucaniu po 5 latach od chwili przeprowadzenia zabiegu, przy czym niższe wartości dotyczyć będą implantów, które wykonano z ceramicznych surowców.

We właściwy sposób wszczepione implanty stomatologiczne, które zintegrują się z kością, będą w stanie posłużyć nam właściwie do końca życia. Im później zostanie wykonany zabieg, tym mniejsze ilości kostnej tkanki w miejscach ubytków poddawanych korekcji. Z tego powodu możliwie najwcześniejsze wszczepianie implantów zębowych, pozwala na uzyskanie ich najlepszej funkcjonalności.

Bezpieczeństwo implantów zębowych dla osób palących papierosy

Właściwa higiena w obrębie jamy ustnej, ma ważne znaczenie w zapobieganiu potencjalnym kłopotom, które związane są ze stomatologicznymi implantami. Poza częstym myciem uzębienia, pacjent po zabiegu winien dokonywać regularnego płukania jamy ustnej przy pomocy specjalistycznych antybakteryjnych płynów. Kamień oraz osad, które odkładają się dookoła zębów oraz implantów, mogą być nawet powodem uszkodzeń tkanki kostnej oraz zmniejszenia szans na dożywotnie użytkowanie implantów. Powoduje to, iż wszelakie działania, których celem jest utrzymywanie czystości w jamie ustnej, mają pozytywny wpływ na stan implantów uzębienia.

Palenie tytoniu, ma wielokierunkowy wpływ na stan ludzkiego organizmu. Czy implanty są bezpieczne dla palaczy? Pacjenci winni zdawać sobie sprawę, iż palenie papierosów przyczynia się między innymi do gorszej regeneracji tkanek, jak i osłabienia odpornościowego układu, z czym zaś związana będzie zwiększona podatność na wszelkiego typu zakażenia. Zalecane jest więc, żeby osoby, które miały, albo będą mieć przeprowadzany zabieg wszczepiania implantów uzębienia, zaprzestały całkowicie palenia.

Implanty zębów a używki

Nadużywanie napojów wyskokowych, jak innego typu używek także, poza papierosami, ma wpływ na osłabianie zdolności do regenerowania się organizmu. Zatem czy implanty zębowe są bezpieczne dla osób, które nadużywają wszelkiego rodzaju używek? Ograniczenie przez pacjenta wszelkiego typu nawyków negatywnych, przyczynia się do zwiększania szans na właściwe gojenie się oraz zintegrowanie implantów zębowych. Wyżej opisany fakty zwracają szczególną uwagę na pewien istotny aspekt: w dużym stopniu to sami pacjenci są odpowiedzialni za wybrane niepożądane efekty, które wiążą się z implantami uzębienia. Najważniejsze znaczenie, będzie mieć zatem prowadzenie właściwego trybu życia oraz zachowanie higieny w obrębie jamy ustnej z jednoczesnym ograniczeniem bądź całkowitym zaprzestaniem stosowaniem używek.

Tak samo ważną kwestią, która wykazuje wpływ na poziom bezpieczeństwa zastosowania stomatologicznych implantów, będzie mieć wykonanie właściwej diagnostyki, która powinna poprzedzić przeprowadzenie zabiegu. Poddanie dokładnej ocenie stanu zdrowia danego pacjenta, jak i towarzyszących mu schorzeń, zadecyduje o właściwym zakwalifikowaniu go do przeprowadzenia zabiegu wszczepiania zębowych implantów.