Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny i od czego to zależy?

Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny?

Jedną z najważniejszych informacji dla pacjentów jest to, ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny, czyli po jakim czasie będzie można oczekiwać prostych zębów. Odpowiedź zależy tak naprawdę od wielu czynników, można jednak wskazać pewien ramowy czas, także dla leczenia nakładkowego. Serdecznie zachęcamy do lektury, aby poznać szczegółowe informacje.

Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny nakładkowy?

Nakładki ortodontyczne to nowoczesna i bardzo komfortowa metoda leczenia. Pozwala przede wszystkim na to, aby w dowolnych, wybranych momentach ściągać takie nakładki. Oczywiście nie należy robić tego zbyt często, gdyż mogłoby to spowolnić leczenie. Dlatego czas noszenia w ciągu dnia powinien wynosić średnio od 20 do 22 godzin, a im dłużej, tym lepiej.

Co natomiast z czasem leczenia i ile wynosi on minimalnie? Generalnie uznaje się, że jest on krótszy, aniżeli w przypadku aparatów stałych. Średnio jest to 12-18 miesięcy, a minimalnie 3 miesiące, w sytuacji bardzo nieskomplikowanych wad zgryzu. Można też liczyć na to, że pierwsze efekty pojawią się bardzo szybko, już nawet po kilku tygodniach. Trudno jednak wskazać po ilu, wszystko zależy bowiem od typu wady i tego, jak sumiennie pacjent nosi nakładki.

Aparat ortodontyczny – ile czasu noszenia i od czego to zależy?

Jak wspomnieliśmy, okres leczenia uzależniony jest przede wszystkim od typu wady.  Osoby z większymi problemami ortodontycznymi, takimi jak znaczne przemieszczenia zębów, problemy zgryzowe czy wady szczęki, mogą potrzebować dłuższego leczenia. Co jednak istotne, w przypadku nowoczesnych metod, takich jak leczenie nakładkowe, pacjent wcześniej dowiaduje się, jaki będzie orientacyjny czas leczenia. Jak dodatkowo wspomnieliśmy, sam pacjent również ma wpływ na czas, w jakim zęby ulegną wyprostowaniu.

Z naszego bloga dowiesz się także, co to jest aparat samoligaturujący i jakie są jego główne zalety.

Czas leczenia innymi metodami

Leczenia nakładkowe jest z zasady szybkie i skuteczne. Co jednak z innymi metodami? Tutaj warto wspomnieć przede wszystkim o tradycyjnych stałych aparatach metalowych, które wciąż są chętnie wybierane przez pacjentów. Niestety czas leczenia nie działa na korzyść pacjenta i w najbardziej optymistycznym przypadku będzie to co najmniej 18 miesięcy, a maksymalnie nawet do 36. Pacjent nie ma też tak dużego komfortu leczenia, jak w przypadku aparatu nakładkowego. Nie może go bowiem samodzielnie zdjąć i jest skazany na mniej estetyczne zamki. Te ostatnie mogą dodatkowo powodować różnego rodzaju podrażniania w jamie ustnej, co także trzeba brać pod uwagę.

Aparat ortodontyczny – ile czasu retencji?

Trzeba pamiętać także o tym, że po okresie leczenia – dla utrzymania efektów – niezbędne jest leczenie retencyjne. Na czas ten wpływają m.in. czynniki indywidualne, takie jak stabilność zgryzu, reakcja tkanek, predyspozycje genetyczne itp. W niektórych przypadkach retencja może być konieczna przez całe życie, zwłaszcza w przypadku znacznych problemów ortodontycznych. Zazwyczaj jednak wynosi ona kilkanaście miesięcy, choć w tym przypadku najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń ortodonty. Oczywiście nie trzeba nosić retencji przez cały czas. Zazwyczaj zaleca się, aby robić to w nocy, czyli przez około 8 godzin na dobę.

Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny? Jak widać trudno o jednoznaczne wskazanie, ile będzie wynosił ten czas. Jak jednak widać, najkorzystniejsze pod tym względem jest zazwyczaj leczenie nakładkowe, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi aparatami stałymi metalowymi.