Jak dbać o higienę w aparacie ortodontycznym?

Higiena w aparacie ortodontycznym. Jak myć zęby w aparacie?

Higiena w aparacie ortodontycznym, czyli jak myć zęby?  Przede wszystkim często i dokładnie. W Stomo Clinic lubimy sprytne rozwiązania, dlatego aparatkom i aparatom polecamy wodne irygatory oraz szczoteczki elektryczne.

Higiena zębów w aparacie ortodontycznym jest bardzo ważna. Im więcej trudno dostępnych przestrzeni, tym większe jest ryzyko próchnicy. Na szczęście aparaty samoligaturujące są dużo lżejsze w swojej budowie od klasycznych aparatów z pierścieniami czy ligaturami, mocującymi łuki ortodontyczne do zamków. W bezligaturowych systemach mamy tylko zamki i łuki, które są wkładane w klapki w zamkach ortodontycznych. Ale i tak zęby uzbrojone w aparat ortodontyczny wymagają dokładniejszej higieny.

Czym myć zęby w aparacie?

My polecamy szczoteczki elektryczne, ponieważ naszym zdaniem są dokładniejsze. Możesz zaopatrzyć się w specjalne końcówki ortodontyczne, które mają wgłębienie we włosiu, ułatwiające czyszczenie zębów w aparacie. Szczoteczki manualne też występują w wersjach ortodontycznych, z podobnym wgłębieniem na zamki, ich główki często są mniejsze od klasycznych szczoteczek, aby dotrzeć łatwiej do wszystkich przestrzeni. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych możesz używać z kolei specjalnych szczoteczek jędnopęczkowych, wyciorków, nici ortodontycznych z usztywnianymi końcówkami.

Dobrym rozwiązaniem są też irygatory, które strumieniem wody pod ciśnieniem wypłukują resztki pożywienia spomiędzy zębów, zamków itd. Zmniejszając ciśnienie można również usuwać płytkę bakteryjną z delikatniejszych miejsc dookoła aparatu, na przykład z dziąseł. To szczególnie ważne w tracie terapii ortodontycznej, bo niestaranna higiena może doprowadzić do:

  • stanów zapalnych dziąseł,
  • krwawienia podczas mycia zębów,
  • rozwoju próchnicy,
  • nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli halitozy.

Jak myć zęby w aparacie ortodontycznym?

Powoli i dokładnie. Nie należy szczotkować zębów zbyt agresywnie, raczej staraj się spokojnie oczyszczać ząb po zębie. Jeśli masz standardową główkę szczoteczki bez wycięcia na zamki, przykładaj szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni, najpierw nad, a potem pod zamkami (tak jak na załączonym filmiku).

Nie spiesz się i nie szoruj zębów poziomo. Wykonuj ruchy wymiatające, czyli pionowe od dziąseł. Pamiętaj o oczyszczeniu powierzchni żujących, oraz wewnętrznych stron zębów. Delikatnie oczyszczaj także dziąsła, policzki czy język.

Jak często myć zęby w aparacie?

Dokładnie szczotkuj zęby rano i wieczorem, wtedy skupiaj się też na perfekcyjnej czystości przestrzeni międzyzębowych oraz wokół aparatu. Po posiłkach także myj zęby, aby pozbyć się resztek jedzenia. Jeśli nie zawsze masz zawsze taką, przynajmniej wypłucz zęby wodą po jedzeniu. Zgłaszaj się też na usuwanie kamienia dziąsłowego. W Stomo Clinic zalecamy, by w trakcie leczenia aparatem przychodzić do nas na skaling co 6 miesięcy.