Szybki sposób na diastemę?

diastema Wrocław

Diastema, czyli szpara między górnymi jedynkami, może się podobać lub nie. Nie nam to oceniać. Jako dentyści, wiemy natomiast, kiedy diastema jest niebezpieczna dla zdrowia zębów. Najważniejsze, że potrafimy się jej wtedy pozbyć. Możemy ją też zamaskować, jeśli nie dodaje urody. Tutaj bierzemy pod uwagę ogóle zasady estetyki uśmiechu i indywidualne oczekiwania pacjentów. Jakie mamy sposoby na diastemę?

Umówmy się, że dziś na blogu piszemy o diastemie u osób dorosłych. Zostawiamy w spokoju diastemę fizjologiczną, która pojawia się u dzieci w czasie wyrastania stałych siekaczy i kłów, a potem zanika.

Diastema prawdziwa i rzekome

U dorosłych diastema może mieć różne przyczyny. Zdarza się, że szpara między jedynkami wynika z tego, że w uśmiechu brakuje siekaczy bocznych (hipodoncja dwójek). Dochodzi wtedy do rozsunięcia jedynek, które mają dla siebie za dużo miejsca. Zęby mogą być też fizjologicznie za małe, to tzw. mikrodoncja. Wtedy również może powstać diastema między jedynkami lub szparowatość wszystkich siekaczy. Wszystkie opisane wyżej przypadki to jednak diastemy rzekome. Bo prawdziwa wynika z przerostu wędzidełka górnej wargi, który prowadzi do rozsunięcia jedynek. Szpara między jedynkami jest też nierzadko elementem ogólnej wady zgryzu. Co możemy wtedy zrobić?

Diastema i aparat ortodontyczny

Gdy diastema wiąże się z wadą zgryzu, poszerza się na skutek nieprawidłowych nawyków i zagraża zdrowiu zębów, najrozsądniej jest założyć aparat ortodontyczny, żeby uporządkować zgryz. Szczególnie że niewielka i urocza początkowo diastema, może z czasem jednak poszerzać się i wywoływać rozchwianie zębów. Zbyt szeroka diastema, to z kolei nawet ryzyko utraty jedynek. Aparat ortodontyczny przede wszystkim w sposób najbardziej trwały i całościowy porządkuje zgryz i szereguje zęby. Jedynki zyskują stabilność i przestają także być zagrożone wypadnięciem.

Kiedy licówki na diastemę?

Jeśli jednak diastema jest tylko problemem estetycznym, nie wynikającym z wady zgryzu, to wtedy faktycznie możemy zastosować licówki. Nakładki z porcelany lub kompozytu idealnie zamaskują szparę między jedynkami.

Licówki kompozytowe – najszybszy sposób na diastemę

Jeśli nie jesteś pewny/pewna, czy będziesz wyglądać lepiej, możesz zacząć od licówek kompozytowych, które nie wymagają ingerencji w szkliwo. Jeśli zmienisz zdanie, zawsze możesz wrócić do diastemy. Kolejny atut jest taki, że licówki kompozytowe to najszybszy sposób na pozbycie się diastemy. Lekarz tworzy je z wolnej ręki bezpośrednio w jamie ustnej, a cały zabieg odbywa się na jednej wizycie. Po prostu wchodzisz do nas z diastemą, a wychodzisz ze Stomo Clinic już bez szpary między jedynkami. Zdarza się, że do przykrycia licówek wystarczy odbudowa kompozytowa, która nie pokrywa całej powierzchni licówej, tak jak w przypadku poniżej.

Dentysta Wrocław Ortodonta Wrocław Implanty Wrocław, Centrum Stomatologiczne Stomo Clinic diastema 1

Licówki czy odbudowy kompozytowe należy przede wszystkim czyścić tak jak całe uzębienie zgłaszając się na higienizację co 6 miesięcy. Wtedy także polerujemy kompozyt, aby był maksymalnie gładki i odporny na przebarwienia. Licówki kompozytowe wymieniamy średnio co około 3-4 lata.

Diastema a licówki porcelanowe

Jeśli decydujesz się na rozwiązanie premium, zaproponujemy Ci licówki porcelanowe, które także perfekcyjnie maskują diastemę. Wymagają kilku wizyt, ale efekt jaki osiągasz to najbardziej estetyczne rozwiązanie w stomatologii. Porcelana najwierniej naśladuje cechy naturalnego uzębienia, a jedynki grają przecież pierwsze skrzypce w uśmiechu. Z zasady licówki z porcelany są też bardziej estetyczne i trwałe, ponieważ służą pacjentowi ok. 8-10 lat. Po tym czasie tracą jednak na swojej estetyce i mając na względzie urodę uśmiechu – warto je wymienić na nowe.