Dentysta w ciąży do kiedy?

Dentysta w ciąży do kiedy?

Ciąża jest stanem, w którym każda kobieta stara się uważać na własne zdrowie. Robi to podwójnie – dla siebie i dla własnego dziecka. Niestety, również w jej trakcie zdarzają się sytuacje, w których musi ona odwiedzić dentystę. Czy jednak sięganie po jego usługi w stanie błogosławionym jest czymś rozsądnym? Do którego momentu można się na to zdecydować, a kiedy raczej tego unikać? O tym wszystkim zamierzamy opowiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.

Do kiedy można chodzić do dentysty w stanie błogosławionym?

Choć nie każdy (a raczej “każda”) o tym wie, kobieta może – a nawet powinna – chodzić do dentysty będąc w ciąży. Co więcej, polecane jest jak najczęstsze odwiedzanie tego właśnie specjalisty. Regularność jest bardzo istotna przede wszystkim w kontekście zachowania higieny jamy ustnej, w tym okresie szczególnie narażonej na wszelkiego rodzaju “nieprzyjemności”. Oczywiście kobieta powinna tez zdawać sobie sprawę z konieczności samodzielnego dbania o własną jamę ustną i uzębienie. Tak właściwie jest to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakie ma wpływ, a jakie bezpośrednio tyczą się jej zdrowia.

Dentysta w ciąży – do kiedy go odwiedzać? Tutaj ciężko jest określić dokładny moment, w którym powinno się zaniechać tego typu wizyty. O wszystkim decyduje stan przyszłej matki, ale też jej lekarz ginekolog, który prowadzi ciążę. Tak naprawdę zwykle (przy normalnym rozwoju sytuacji) można to robić praktycznie do samego rozwiązania. Jeżeli jednak samopoczucie i możliwości matki nie pozwalają na dłuższy pobyt na fotelu dentystycznym, a sam płód nie rozwija się w sposób wzorcowy, mogą pojawić się pewne przeciwwskazania. Dlatego też chęć wizyty należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Należy mieć świadomość, że niektóre zabiegi u dentysty nie należą do często wykonywanych w kontekście kobiet w ciąży. Należy do nich chociażby leczenie kanałowe, które zazwyczaj wymaga prześwietlenia zęba. Zaleca się jego odłożenie. Oczywiście, stomatolog jest w stanie rozwiercić ząb i dokonać jego tymczasowego wypełnienia (chociażby w celu zlikwidowania jego bólu). Właściwe leczenie może jednak być możliwe wyłącznie po prześwietleniu. W rzadkich przypadkach dokonuje się go, zakładając specjalny fartuch, który zmniejsza ryzyko zagrożenia płodu praktycznie do zera. 

Warto wiedzieć: choć nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, by sięgać po usługi dentysty w pierwszym trymestrze ciąży, szeroko polecane jest chodzenie do niego dopiero w drugim trymestrze. Wszystko ze względu na fakt, że kobieta czuje się wtedy znacznie lepiej, więc tego typu wizyty są dla niej o wiele bardziej komfortowe. Ma to duże znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że na fotelu dentysty.

Dentysta w ciąży do kiedy? 

Co warto pamiętać o wizytach u dentysty w ciąży?

Kobiety w ciąży muszą uważać na wiele rzeczy, na które wcześniej nawet by nie patrzyły. Tyczy się to również wizyt u dentysty. Poniżej przedstawiamy szereg przydatnych informacji właśnie w tej kwestii, które powinny rozwiać najczęściej pojawiające się wątpliwości.

  • Kobieta w ciąży jest w stanie być znieczulana – współczesna stomatologia zakłada użycie nowoczesnych środków, które w żaden sposób nie wpływają na zdrowie, a rzeczywiście tylko znieczulają. Nie ma żadnych przeciwwskazań w tym, by podawać je kobietom w stanie błogosławionym.
  • Kobiety w ciąży mogą też sięgać po zabiegi ortodontycznych – co więcej, są one w ich przypadku często praktykowane. Szczególnie popularne w tym okresie życia są ruchome uzupełnienia protetyczne.
  • Leczenie dentystyczne kobiet w stanie błogosławionym nie odbiega znacząco od tego standardowego – mitem jest, że przyszła mama powinna się przygotować na “najgorsze”. Praktycznie każdy z zabiegów można wykonać bez większego problemu przy użyciu standardowych metod.
  • Specjalistą decydującym o możliwości skorzystania z zabiegów specjalistycznych jest ginekolog, który najlepiej zna sytuację kobiety w ciąży. Stomatolog nie ma obowiązku w żaden sposób badać oraz udzielać wskazówek co do rozwoju płodu – nie ma zresztą takich kompetencji. Nie powinno się też tego od niego wymagać.
  • W ciąży można też usuwać zęby – to standardowy zabieg, który nie powoduje żadnych niepożądanych powikłań.

Podsumowanie

Przyszłe mamy muszą rozważać każdy swój ruch w kontekście zdrowia, będąc przy tym zmuszane do wyrzekania się niektórych do tej pory dla siebie oczywistych czynności. Jedną z nich jest dentysta w ciąży. Do kiedy można do niego chodzić, by móc robić to w pełni bezpiecznie? Jak się okazuje, o wszystkim powinien decydować profesjonalista, a odpowiedź na to pytanie powinna być uzależniona od indywidualnego przypadku, stanu zdrowia matki, stopnia rozwoju płodu oraz wielu innych czynników.

W tym wszystkim liczy się też to, aby postawić na profesjonalistę w dziedzinie stomatologii. Sama decyzja o pójściu do niego to bowiem nie wszystko – to można ustalić z ginekologiem. Ważne jest jednak, aby sam dentysta wiedział jak się zachowywać w stosunku do kobiety w ciąży. Poleca się zatem sięgnięcie po profesjonalną klinikę stomatologiczną. Ta często stanowi gwarant tego, że będzie się zadowolonym z jej usług.