Dentysta jakie znieczulenie?

Dentysta jakie znieczulenie?

Choć wizyty u dentysty bardzo często kojarzą się z bólem, tak naprawdę od wielu lat tego można uniknąć. Wszystko za sprawą znieczulenia stomatologicznego, które w wielu przypadkach jest aplikowane w przypadku każdorazowej wizyty w klinice stomatologicznej. Niezależnie od tego, jak dużo bólu będzie ona w stanie wywołać. Jakie znieczulenie jednak dentyści stosują najczęściej, a po jakie sięgają nieco rzadziej? Czym różnią się od siebie różne jego rodzaje? O tym wszystkim – w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego tak właściwie sięga się po znieczulenie?

Zdecydowanie najczęstszym powodem, ze względu na który odwiedza się dentystę jest chęć pozbycia się bólu czy dolegliwości rozwijających się w jamie ustnej. Jeżeli ząb boli sam z siebie (lub w czasie jedzenia czy picia), można śmiało przypuszczać, że jego ból będzie jeszcze bardziej intensywny, gdy dentysta sięgnie po swoje narzędzia (przede wszystkim najróżniejsze wiertła).

Znieczulenie jednak to nie tylko możliwość zapobiegnięcia nadmiernemu bólowi. To w wielu przypadkach tak właściwie szansa na jakiekolwiek leczenie. Dzieci są znacznie mniej tolerancyjne na ból, a często potrafią znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić przeprowadzenie leczenia w ramach ich jamy ustnej. Wtedy też znieczulenie jest w stanie pomóc.

Warto wiedzieć: nie w każdym przypadku dentyści decydują się na znieczulanie. Czynnikiem decydującym o zaaplikowaniu takowego okazuje się być czas trwania całego leczenia. Jeżeli to wymaga zaledwie bardzo krótkich działań, tak naprawdę większość ludzi jest w stanie to znieść bez środków pomocniczych. Jeśli zaś zmaga się z poważniejszym problemem w ramach jamy ustnej, zapewne będzie on wymagał poświęcenia mu więcej czasu. To z kolei może sugerować konieczność znieczulenia.

Jakie są rodzaje znieczulenia?

Choć niemal każda osoba, która odwiedza dentystę nie zdaje sobie z tego sprawy, istnieje kilka rodzajów znieczulenia, na które może zdecydować się dentysta. Jakie znieczulenie zazwyczaj on wykorzystuje? Wiele zależy tutaj od kilku podstawowych czynników, w tym między innymi od wieku pacjenta, od konkretnej sytuacji oraz zapotrzebowania i koniecznego do objęcia znieczuleniem obszaru jamy ustnej. Jakie jednak opcje na znieczulenie posiada dentysta? Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze – takie, na które dentyści decydują się najczęściej.

  • Znieczulenie nasiękowe – jest to najczęściej spotykany rodzaj znieczulenia. Najczęściej sięga się po nie w przypadku leczenia kanałowego, ale też przy okazji zabiegów protetycznych oraz ortodontycznych. Wszystko ze względu na swobodę jego wykorzystania – można je zaaplikować niemal w dowolnym obszarze jamy ustnej. Znieczulenie tego typu polega na wstrzyknięciu leku pod błonę śluzową jamy ustnej. Robi się to przy użyciu igły i strzykawki, co nieco odstrasza młodszych pacjentów. Choć może to być bolesne, ból wiąże się wyłącznie z ukłuciem i jest krótkotrwały.
  • Znieczulenie powierzchniowe jest tym, które jest najbardziej lubiane przez dzieci. Dentysta wykorzystuje w nim specjalny żel lub spray. Nie jest to znieczulenie bardzo mocne, dlatego też stosuje się je przede wszystkim przy wyrywaniu mleczaków. Znacznie częściej sięga się po nie w postaci znieczulenia wstępnego przed wkłuciem się za pomocą igły. Pozwala ono uniknąć bólu i sprawia, że mali pacjenci patrzą na to wszystko bardziej przychylnie.
  • Znieczulenie przewodowe, a zatem takie, w którym wymagane jest nieco silniejsze znieczulenie. Obejmuje spory obszar i jest podawane w okolicy pnia nerwu. Gwarantuje, że nie tylko ząb objęty zmianami nie będzie bolał, ale ból nie zostanie wywołany również w miejscach sąsiadujących, powiązanych nerwowo.

Bardziej profesjonalne i nowoczesne kliniki stomatologiczne są w stanie podejmować się znieczulania komputerowego. Jest ono tym najbardziej pożądanym i po prostu profesjonalnym. Dlaczego? Wszystko ze względu na możliwość idealnego dostosowania go do konkretnej przypadłości. Komputerowo ustala się ilość podawanej substancji, szybkość jej wstrzykiwania w konkretne miejsce oraz głębokość wkłucia. Z uwagi na to wszystko znieczulenie to jest bardzo precyzyjne i gwarantuje zadowalający efekt.

Na świecie istnieją również osoby, które bardzo boją się jakiegokolwiek bólu, również tego towarzyszącego znieczulaniu. Tego typu osoby zwykle decydują się na całościowe znieczulenie, a zatem po prostu narkozę. Choć może się ona okazać czymś “na wyrost”, dla wielu osób będzie ratunkiem. Warto jednak mieć świadomość, że jej zaaplikowanie może kosztować – choć nie są to wysokie kwoty, warto mieć to na uwadze. Co ważne, aplikowanie standardowego znieczulenia nie wiąże się z koniecznością dokonania jakiejkolwiek opłaty. Zazwyczaj jego cena jest wliczona w cenę wizyty. Tak jest w przypadku najlepszych klinik stomatologicznych. 

Podsumowanie

Istnieje wiele rzeczy, o których należy pamiętać przy wybieraniu się do takiego specjalisty, jak dentysta. Jakie znieczulenie wybrać? Czy w ogóle się na nie decydować? To tylko wybrane z tych kwestii. Warto jednak mieć świadomość, że decydowanie się na znieczulenie nie jest dziś czymś nadzwyczajnym. Warto więc po nie sięgnąć, jeśli czuje się taką potrzebę.