Dentysta jak długo działa znieczulenie?

Dentysta jak długo działa znieczulenie?

Wizyty u dentysty bardzo często wiążą się z uczuciem strachu. To potęguje fakt, że może towarzyszyć im pewnego rodzaju ból. Tak jednak było kilkanaście lat temu, kiedy to środki znieczulające były albo drogie, albo po prostu niedostępne. Dziś praktycznie każdy stomatolog jest w stanie zaaplikować je w cenie leczenia, w ilości niezbędnej do przeprowadzenia zabiegu – komfortowo zarówno dla osoby poddawanej mu, jak i dla lekarza. Warto mieć tego świadomość, ale i wiedzieć, przez jak długi czas utrzymywać się będą efekty działania tego typu środka. To właśnie na ten temat zamierzamy porozmawiać w naszym dzisiejszym wpisie.

Rodzaje środków znieczulających

Ze środków znieczulających korzysta niemal każdy dentysta. Jak długo działa znieczulenie? Zanim tak właściwie się o tym wspomni warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przyczyny jego stosowania. Tak właściwie samo w sobie jest odzewem nie na potrzeby dentystów (choć poniekąd dla nich również to działa na plus), ale ich pacjentów. Stomatologia już od dawna przywodzi na myśl negatywne konotacje, a już od dziecka kojarzy się przede wszystkim z zabiegami wywołującymi ból. Znieczulenia stanowią swoiste zaprzeczenie temu, pozwalając praktycznie wyeliminować ten ból i uznać wizyty u specjalisty za przyjemne i łatwe do zniesienia.

Warto mieć świadomość co do tego, że nie zawsze stosuje się ten sam rodzaj znieczulenia. Wyróżnia się trzy podstawowe jego typy:

  • znieczulenie nasiękowe, a zatem to najpopularniejsze, wstrzykiwane przez dentystę za pośrednictwem igły i strzykawki tuż pod błonę śluzową jamy ustnej. Zdecydowanie najchętniej sięga się po nie w przypadku leczenia kanałowego, ale i zabiegów protetycznych oraz ortodontycznych. Można je zaaplikować na wiele różnych obszarów jamy ustnej – działa szybko i sprawnie;
  • znieczulenie powierzchniowe, które jest uważane za najsłabsze, ale w wielu przypadkach wystarczające. Najczęściej korzysta się z niego w przypadku zabiegów wykonywanych na dzieciach – te mogą bać się igły i strzykawki, a w przypadku tego rodzaju środka znieczulającego wszystko jest bardziej powierzchniowe. Często stosuje się je przed wykonaniem wkłucia, jako wstęp do znieczulenia właściwego;
  • znieczulenie przewodowe, które jest podawane w okolicy pnia nerwu – dzięki temu sprawia się, że cały otaczający go obszar nie będzie boleć. Jest to zatem najsilniejsze znieczulenie, a zarazem najbardziej lubiane przez osoby wrażliwe na ból.

W niektórych przypadkach stosuje się także tak zwane znieczulenie komputerowe, dzięki któremu można idealnie wybrać ilość podawanej substancji oraz wszystkie inne parametry mające wpływ na to, w jaki sposób tak właściwie będzie ona działać. Nieliczne osoby decydują się na całkowite znieczulenie, a zatem po prostu na narkozę. Jest ona jednak stosowana wyłącznie w przypadku leczenia bardziej rozległego, długotrwałego – zwykle na wyraźną potrzebę osoby leczonej.

Jak długo utrzymują się jego efekty?

Niemal każdy pacjent zastanawia się, jak długo będzie musiał zmagać się z efektami znieczulenia, a zatem z brakiem czucia w miejscu, w którym zostało ono zaaplikowane. Faktem jest, że nie da się ostatecznie stwierdzić tego czasu i podać sztywnych ram czasowych. To, jak długo działa znieczulenie uzależnione jest bowiem od całego mnóstwa różnych czynników. Podstawowym i najważniejszym jest oczywiście ilość środka znieczulającego, jaką wprowadzi dentysta w obręb jamy ustnej pacjenta. To ten aspekt decyduje również o sile znieczulenia i obejmowanym nim obszarze. Tak naprawdę jednak wiele zależy również od rodzaju znieczulenia, miejsca podania oraz indywidualnego organizmu pacjenta. Wielki wpływ na to ma również, czego ciężko byłoby się spodziewać, technika podania znieczulenia, a nawet… kąt, pod którym będzie się wbijało igłę. Zazwyczaj jednak znieczulenie ustępuje w przeciągu kilku godzin po zabiegu (czasem zaczyna puszczać w jego trakcie).

Warto wiedzieć: znieczulenie zęba w przypadku zdecydowanej większości klinik stomatologicznych jest czymś całkowicie bezpłatnym, wliczonym w cenę konkretnej wizyty. Zawsze jednak warto dopytać, jeśli ma się ku temu pewnego rodzaju wątpliwości.

Podsumowanie

Znieczulenie jest jedną z tych rzeczy, które stosuje praktycznie każdy dentysta. Jak długo działa znieczulenie? Nie da się tego jednoznacznie określić. Wiele zależy tutaj bowiem od środka, na jaki zdecyduje się dentysta oraz tego, jak duży obszar jamy ustnej pacjenta będzie musiał zostać jemu poddany. Warto też wiedzieć, że istnieją różne rodzaje znieczulenia stomatologicznego i one też regulują to, jak ono działa i jak długo się utrzymuje. W każdym przypadku jednak znieczulenie trwa na tyle długo, by pozwolić dentyście na przeprowadzenie bezbolesnego zabiegu, a jednocześnie nie wpłynąć negatywnie na pacjenta już po wizycie w gabinecie.

W profesjonalnych klinikach stomatologicznych dentyści są w stanie zaoferować swoim pacjentom możliwość wyboru preferowanego przez nich środka znieczulającego. Jest to świetna opcja dla osób odwiedzających ich regularnie i często, a za sprawą tego posiadających swoje preferencje właśnie w tym temacie.