Czym jest ortodoncja?

Dentysta Wrocław Ortodonta Wrocław Implanty Wrocław, Centrum Stomatologiczne Stomo Clinic 1

Wady zgryzu to problem, z którym zmaga się wiele osób, zwłaszcza młodych. Nieprawidłowy zgryz wymaga podjęcia odpowiednich kroków do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, które da efekty estetyczno-zdrowotne – pierwszym krokiem jest oczywiście wizyta w gabinecie ortodontycznym.

Nie tylko prostowanie zębów, czyli co może dobry ortodonta

Dobry ortodonta swoją postawą, wiedzą i zaangażowaniem chroni społeczeństwo przez wadami zgryzu. Jeśli zaistnieje konieczność zniwelowania problemu – podejmuje odpowiednie leczenie, z wykorzystaniem różnych aparatów ortodontycznych.
W Stomo Clinic podczas leczenia ortodontycznego korzystamy z szeregu aparatów ortodontycznych celem wyeliminowania wady zgryzu.
Aparaty ortodontyczne, których m.in używamy:

  1. Aparat ortodontyczny klasyczny
  2. Samoligaturujący aparat ortodontyczny, w systemie niskiego tarcia (system DAMON)
  3. Aparat Herbsta (Malu)
  4. Clear Aligner (typu Invisilign)
  5. Apraty Carrier
  6. Aparaty ruchome wykorzystujące okres wzrostowy u dzieci i pozwalające wyprowadzić na wczesnym etapie zastane wady zgryzu.

Większość osób kojarzy ortodontę z prostowaniem krzywo rosnących zębów. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko jedno z zadań, jakie realizuje  lekarz prowadzący. Warto jednak pamiętać, że leczenie ortodontyczne należy rozpocząć od wyeliminowania przyczyny, która nierzadko ma zupełnie inne podłoże. Dlatego podczas konsultacji ortodontycznych przeprowadzamy wizytę konsultacyjną. Następnie dokonujemy dogłębnej diagnostyki stomatologiczno- ortodontycznej, za pomocą aparatu RTG i tomografii CBCT.
Fakt ten potwierdzają osoby, które zdecydowały się skorzystać z usług gabinetu ortodontycznego we Wrocławiu – pierwszym działaniem jest w tym przypadku określenie i wyeliminowanie przyczyny wady zgryzu. Przykładowo, przyczyną nadmiernie wychylonych siekaczy może być zbyt częste oddychanie przez usta. W tej sytuacji przyczyną wady jest podłoże laryngologiczne. W praktyce oznacza to, że w pierwszej kolejności należy wyeliminować nawykowe oddychanie przez usta, czyli podjąć leczenie laryngologiczne. Nietrudno więc zauważyć, że dobry ortodonta powinien posiadać wiedzę znacznie szerszą niż stricte stomatologiczna. Wady zgryzu to problem, z którym zmaga się wiele osób, zwłaszcza młodych.

Ortodoncja, a osoby dorosłe

Pacjentami gabinetu ortodontycznego we Wrocławiu są pacjenci od kilku letnich pacjentów, po młodzież i osoby dorosłe. Zawsze jest dobry wiek, aby wraz z lekarzem ortodontą zadbać o swoje zęby.
Leczenie ortodontyczne w przypadku osób dorosłych stanowi często dopełnienie działań implantologicznych oraz protetycznych.Występujące nieprawidłowości zgryzu  mogą przyczynić się do powstawania mniej lub bardziej poważnych chorób zębów i dziąseł, w tym parodontozy. Dodatkowo występujące wady zgryzu powodują również zwiększenie problemu odkładającego się kamienia nazębnego oraz utrudniają szczotkowanie zębów. Dobry ortodonta potrafi rzetelnie i fachowo postawić właściwą diagnozę. Co ważniejsze, współpracując z protetykiem i implantologiem, planuje odpowiednie, efektowne leczenie. Warto dodać, że powiązane z ortodoncją jest także leczenie periodontologiczne. Wady gryzu często przyczyniają się bowiem do przedwczesnego ścierania się zębów, powodując tym samym przeciążenie przyzębia i kości.