Czy ósemki trzeba usuwać?

Czy ósemki trzeba usuwać?

Zęby mądrości, a zatem ósemki, są tymi, które w szczęce człowieka pojawiają się najpóźniej. Potrafią wyrosnąć w wieku kilkudziesięciu lat, ale też mogą nie wyrosnąć wcale. Wiele w ich przypadku zależy od indywidualnej sytuacji oraz charakterystyki anatomicznej konkretnego człowieka. Zawsze jednak, gdy tylko ma się do czynienia zastanawia się nad tym, czy tak naprawdę warto zdecydować się na ich usunięcie. Zabieg ich usuwania jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej dokonywanych, zazwyczaj chirurgicznie. Czy jednak trzeba się go podejmować? Dlaczego i w jakim celu wyrastają? Na te wszystkie pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego ósemki tak właściwie wyrastają?

Z uwagi na tak duża popularność usuwania ósemek coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czemu tak właściwie one wyrastają, skoro w większości przypadków każdy decyduje się na natychmiastowe pozbycie się ich. Wynika to poniekąd z ewolucji rasy ludzkiej, a zatem z jej historii. Wiele do powiedzenia mają tutaj również nawyki żywieniowe. O co tu dokładnie chodzi?

Dawniej człowiek nie mógł poradzić sobie z jedzeniem w sposób inny niż poprzez częste jego życie i gryzienie. Musiał radzić sobie również z produktami surowymi, bardziej wymagającymi właśnie pod kątem ich “mechanicznej obróbki” zębami. Dodatkowe zęby trzonowe okazywały się  w tym wszystkim wręcz zbawienne. Dziś jednak sytuacja ma się zgoła odmiennie. Produkty, które ludzie na co dzień spożywają są w większości wielokrotnie przetworzone. Zanim trafią na talerz, ulegają więc wielokrotnej obróbce, przez co stają się mniej wymagające względem uzębienia. To z kolei sprawiło, że szczęka człowieka zaczęła przystosowywać się do nowych, lżejszych dla niej warunków. Znacznie zmienił się jej układ, w którym dodatkowy ząb trzonowy przestał być wymagany. Z tym jednak, że sama kwestia techniczna nie ma aż tak dużego wpływu na genetykę. Dodatkowe zęby wciąż rosną i nie zważają przy tym na to, czy w szczęce konkretnego człowieka mają miejsce. To właśnie z tego powodu dla wielu osób (choć nie dla każdego, co rozwiniemy za chwilę) bywają sporym problemem.Czy ósemki trzeba usuwać?

Zęby mądrości zazwyczaj wyrastają między 17 a 25 rokiem życia. Choć jest to typowe dla nich, zdarzają się przypadki, w których pojawiają się nawet po czterdziestym roku życia. Zawsze mają charakterystyczne dla siebie korzenie w liczbie, która nie przypomina tę obecną w przypadku każdego innego zęba.

Warto wiedzieć: nie da się nie zauważyć tego, że na przestrzeni lat zęby mądrości wyrastają zarówno coraz później, jak i coraz rzadziej (wiele osób po prostu nigdy ich nie posiądzie). Można więc się spodziewać, że kiedyś przestaną to robić, co będzie wynikiem postępującej ewolucji człowieka. 

Czy trzeba je usuwać?

Czy ósemki trzeba usuwać? Z jednej strony istnieje mnóstwo zwolenników tego, że trzeba to zrobić tak szybko, jak tylko się da, całkowicie pozbywając się ewentualnych problemów w przyszłości. Tak naprawdę jednak zęby mądrości nie zawsze przysparzają jakichkolwiek problemów. Wiele w tym wszystkim zależy przede wszystkim od indywidualnej anatomii szczęki konkretnego człowieka. Warto mieć świadomość, że:

  • ósemki są zębami w pełni wartościowymi – nie są w żadnym stopniu gorsze od pozostałych posiadanych przez siebie zębów. Dlatego też są w stanie stanowić dodatkowe wsparcie dla pozostałych zębów – wsparcie, którego nie zawsze chce się pozbawiać;
  • mogą się okazać przydatne w bardziej zaawansowanym wieku, kiedy to będzie się chciało zainwestować w protezę – można wtedy ją umocować właśnie na niej;
  • nowoczesna medycyna być może będzie w stanie lepiej je wykorzystać, na przykład przy przeszczepianiu ich w miejsce utraconych zębów trzonowych – obecnie jednak nie jest to jednak tak powszechne – znajduje się to za to na etapie eksperymentów;
  • nie muszą stwarzać żadnych problemów – wszystko zależy od ich szeroko pojętej charakterystyki.

Jeżeli nie ma się pojęcia, czy ósemkę w konkretnym przypadku warto będzie usunąć, zawsze można sięgnąć po poradę specjalisty. Dobry gabinet stomatologiczny będzie w stanie udzielić odpowiedniej porady, ale też przeprowadzić ewentualny zabieg. Co ważne, do tych najlepszych można zapisać się w całości internetowo. To wygodne i szybkie, a przede wszystkim niewymagające telefonów i żmudnego załatwiania tej właśnie sprawy.

Podsumowanie

Wiele osób, które dbają o swoją jamę ustną i uważnie pilnują wszelkich zmian zachodzących w jej obrębie zastanawia się, czy ósemki trzeba usuwać. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie ma takiej konieczności. Przynajmniej nie zawsze. Wszystko zależy od indywidualnego pacjenta, któremu ząb mądrości zaczyna wyrastać. Dla niektórych sprawia to niesamowity ból, u niektórych zaś nawet się tego nie czuje. Wielu pacjentów doceni możliwość posiadania dodatkowego zęba – dla innych okaże się on przeszkadzający. Decyzję o usunięciu zawsze powinno się podejmować z rozwagą, koniecznie po skonsultowaniu się ze specjalistą. Dopiero wtedy będzie się miało pewność, że zrobi się dobrze, a własnego wyboru po prostu nie będzie się żałowało.