Czy ósemki mogą skrzywić zęby?

Czy ósemki mogą skrzywić zęby?

Człowiek ma to do siebie, że – w większości przypadków – bardzo dużą wagę przykłada do swojego uzębienia. Nie ma się czemu dziwić – jest ono w końcu jego wizytówką i czymś, co spełnia zadanie estetyczne. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zęby pełnią rolę przede wszystkim funkcjonalną, a ich zadaniem jest radzenie sobie z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów. Niezależnie jednak od zdefiniowania ich celu, często zaskoczeniem może okazać się wyrastanie dodatkowego zęba. Ósemka, gdyż to o niej tutaj mowa, pojawia się niespodziewanie i późno. Często okazuje się, że w szczęce nie ma już na nią miejsca. Do czego może to doprowadzić? Czy ósemka może skrzywić zęby? To wszystko, ale i rzeczy ściśle powiązane z tym tematem zamierzamy opisać w naszym dzisiejszym wpisie.

Czy ósemka może doprowadzić do krzywych zębów?

Każda osoba, która uważnie obserwuje zmiany zachodzące w jej jamie ustnej szybko dostrzeże, że w jej obrębie zaczyna się kształtować nowy ząb. To ósemka, która najczęściej pojawia się między 17 a 25 rokiem życia, choć może wyrosnąć również i w dowolnym późniejszym terminie – nie ma tutaj żadnej reguły. Choć jest ona pełnoprawnym zębem, z uwagi na tak późne wyrastanie często… brakuje na nią miejsca. To z kolei może prowadzić do problemów.

Problemy mogą być różne. Ósemki są w w stanie występować w postaci tak zwanych zębów zatrzymanych. Mogą też być objęte próchnicą. Najwięcej problemów jednak sprawiają, gdy nie mieszczą się w łuku zębowym. Wtedy też są w stanie naciskać na pozostałe uzębienie. Czy ósemki mogą skrzywić zęby?Czy ósemki mogą skrzywić zęby? Istnieje taka możliwość. Długotrwały nacisk na każdy z nich często prowadzi do stłoczenia się zębów, a ostatecznie również do ich przesunięcia. To nie zawsze przebiega w najbardziej pożądany sposób.

Największe zagrożenie dla pozostałych zębów ósemki sprawiają w momencie, w którym rosną nieprawidłowy sposób, a zatem zostały niewłaściwie ułożone w kości. Wtedy też mogą zmierzać w bardzo niekorzystnym kierunku.

Najgorsze jest to, że ósemki rosną w miejscu ulokowanym w głębi szczęki. Bardzo często przez długi czas nie dają objawów tego, że cokolwiek złego się z nimi dzieje. Te często pojawiają się dopiero w momencie, w którym rzeczywiście ich negatywne efekty zaczynają być odczuwalne. Wtedy trzeba też szybko działać i starać się poradzić sobie z problemem, zanim ten doprowadzi do poważniejszych skutków.

Odpowiadając zatem na pytanie zawarte w temacie, ósemki są w stanie skrzywić zęby. Choć dzieje się to rzadko, bo wynika przede wszystkim z zaniedbania oraz nieudania się do dentysty w porę, jest w stanie się zdarzyć. Warto więc uważnie śledzić każdą nieprawidłowość ściśle z nimi związaną.

Czy samo usunięcie ósemki jest w stanie odwrócić efekt skrzywienia zębów?

Jeżeli zaniedba się sprawę i dojdzie do skrzywienia zębów, trzeba będzie coś z tym zrobić. Podstawą jest tutaj usunięcie szkodliwej ósemki – jeżeli to właśnie przez nią doszło do skrzywienia zębów, jest to nieuniknione do przywrócenia ich poprzedniego stanu. Usunięcie ósemki nie zawsze jest bezproblemowe – często wiąże się z różnego rodzaju powikłaniami. Zwykle wymaga też udziału chirurga – nie każdy dentysta sam w sobie podejmie się jego wykonania. Mimo wszystko w takim stanie rzeczy trzeba to uważać za konieczność.

Czy jednak samo usunięcie zęba, który doprowadził do problemów jest tutaj w stanie pomóc? Okazuje się, że niestety nie. Jeżeli doszło już do skrzywienia, konieczne będzie podjęcie się jego korekcji. W przypadku podjęcia decyzji właśnie o takowej, należy koniecznie skonsultować się z odpowiednim ortodontą. Skrzywienie zębów w wyniku nieprawidłowego ulokowania ósemki wcale nie jest czymś niepowszechnym. Każdy specjalista w tej dziedzinie będzie wiedział, jak do niego podejść i jakiego działania się podjąć.

W przypadku wystąpienia tego problemu, najprawdopodobniej konieczne będzie skorzystania z aparatu ortodontycznego. Co jednak ważne, jego konkretny rodzaj zależy przede wszystkim od indywidualnego przypadku. Nie zawsze musi to być aparat stały – wszystko zależy od tego, do jakiego rodzaju wady doszło (a zatem przede wszystkim od tego, jak długo zwlekało się z usunięciem ósemki).

Warto wiedzieć: sięgając po pomoc ortodonty warto skorzystać z usług tego, który rzeczywiście zna się na rzeczy i zrozumie problem. Na rynku medycznym działa ich na tyle wielu, że z pewnością jest możliwość wybrania takiego, który spełni oczekiwania i po prostu doprowadzi do pozbycia się nieprawidłowości w jamie ustnej.

Podsumowanie

Czy ósemki mogą skrzywić zęby? Jak najbardziej. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność i czujność w przypadku ich wystąpienia. Jak najszybsza reakcja na wszelkie ewentualne nieprawidłowości jest w stanie naprawdę pomóc i uratować zdrowie. Gdy tylko nowy ząb zacznie się wyrzynać, warto więc sięgnąć po profesjonalną klinikę stomatologiczną. Ta najlepsza nie tylko obsłuży w sposób profesjonalny, ale i pozwoli zapisać się w całości przez Internet. Bez potrzeby oczekiwania na późny termin czy wiszenia na telefonie przez większą część dnia.