Czym są licówki ?

Czy licówki można wybielić?

Licówki są czymś, co aktualnie posiada bardzo duża część społeczeństwa. Nie ulega wątpliwości fakt, że popularności nabrały za sprawą gwiazd show-biznesu, które tak właściwie rozpropagowały ich używanie. To jednak nie one, a niesamowita skuteczność i sprawdzanie się w ich głównym zastosowaniu powoduje, że tak chętnie się po nie sięga. Mimo tego rosnącego zainteresowania, dla wielu ludzi tajemnicą pozostaje wiele istotnych rzeczy ściśle z nimi związanych. My dziś skupimy się na jednej z nich, tłumacząc, czy możliwe jest ich wybielanie.

Czym tak właściwie są licówki i kiedy ludzie się na nie decydują?

Zanim w ogóle zacznie się mówić o tym, czy licówki można wybielić warto skupić się na wyjaśnieniu, czym one tak właściwie są. Pozwoli to nieco zrozumieć sposób ich działania i to, co można osiągnąć za ich pośrednictwem. Mianem licówek nazywamy specjalne nakładki, które przykleja się specjalnym klejem do części licowej zębów (to właśnie z tego wzięła się ich nazwa). Ogólnie rzecz biorąc stanowią więc dodatek i nie wymagają wielkich ingerencji w już istniejące uzębienie. Jedyną rzeczą, którą trzeba zrobić w ich przypadku jest zeszlifowanie (o maksymalnie pół milimetra) ich szkliwa. Choć jednak wydaje się to być czymś niewielkim i mało znaczącym, tak właściwie uniemożliwia to późniejsze życie bez licówek (organizm nie jest w stanie odbudować owego szkliwa).

Ludzie decydują się na skorzystanie z licówek przede wszystkim wtedy, gdy:

  • chcą poprawić stan swojego uzębienia – licówki sprawdzają się w tym znakomicie, a przede wszystkim działają bardzo szybko. Wystarczy więc zaledwie kilka godzin, by móc cieszyć się nienagannym uśmiechem, który każdy będzie podziwiał i którego ludzie będą zazdrościć;
  • nie mogą sobie poradzić z wadami zgryzu – licówki prowadzą do stworzenia idealnego zgryzu. Choć ten własny można korygować ortodontycznie (najczęściej za pośrednictwem specjalnych aparatów), nie zawsze jest to możliwe – w znacznie cięższych przypadkach trzeba zdecydować się na inne rozwiązania. Licówki są jednym z tych najlepszych;
  • trzeba pozbyć się przebarwień – nie każdy człowiek ma idealny uśmiech i wynika to z bardzo indywidualnej budowy i kolorystyki kości. Licówki pozwalają popracować nad nią i pozbyć się nieestetycznie wyglądających przebarwień;
  • chcą poradzić sobie z wyszczerbieniami – w wyniku różnego rodzaju wypadków i – ogólniej – sytuacji losowych, ludzie często wyszczerbiają sobie zęby. W takim przypadku bardzo ciężko jest odtworzyć ich pierwotny wygląd – licówki doskonale radzą sobie z tym problemem.

Z uwagi na charakterystykę licówek, korzystanie z nich nie prowadzi do możliwości pozbycia się konieczności zachowywania higieny jamy ustnej. Ta wciąż jest podstawą. Licówki trzeba myć w dokładnie taki sam sposób, jak ich prawdziwe odpowiedniki, z taką samą regularnością i częstotliwością. Dlatego też nie należy uznawać ich za pójście na skróty i zapewnienie sobie ulgi od codziennych obowiązków.

Warto wiedzieć: licówki warto wykonywać w profesjonalnej klinice stomatologicznej. Wtedy też ma się pewność, że zostaną przyklejone z należytą starannością, a ich jakość będzie stała na odpowiednio wysokim poziomie. Tego zresztą można od nich oczekiwać.

Czy licówki można wybielić?

Licówki a wybielanie

Czy licówki można wybielić? To pytanie, które zadaje praktycznie każdy, kto tylko rozważa zainwestowanie w nie. Tak naprawdę nie jest ono do końca zasadne. Warto bowiem zrozumieć, że licówki w ich najlepszej wersji (pod względem trwałości) powstają na bazie porcelany i jako takie nie ulegają przebarwieniu pod wpływem jedzenia czy napojów. Wszelki osad można z nich usunąć – należy jednak pamiętać przy tym o regularnym ich pielęgnowaniu. Tylko wtedy można w tym osiągnąć należyte efekty.

Faktem jest jednak, że licówki porcelanowe wraz z czasem mogą ulegać degradacji (podobnie jak naczynia porcelanowe, które z upływem lat stają się coraz mniej białe). Dlatego też po jakimś czasie najczęściej trzeba je wymienić (zazwyczaj robi się to co kilka lat). Licówki myje się dokładnie tak samo, jak prawdziwe zęby i tylko wtedy można zachować ich nienaganny stan.

Warto pamiętać, że mimo posiadania licówek nie można zaniedbywać regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, pozwalających usuwać kamień i osady, ale i sprawdzających stan zębów pod licówką. Najlepiej jest przy tym sięgać po usługi kliniki naprawdę znającej się na rzeczy, zatrudniającej specjalistów w tym fachu. Doskonały uśmiech za pośrednictwem licówki potrafi utrzymać się naprawdę długo – warto jednak decydować się na niego świadomie, z myślą o regularnym pielęgnowaniu go.

Podsumowanie

Licówki stanowią współcześnie świetne rozwiązanie dla osób chcących pozyskać piękny, nieskazitelny (nie tylko pod względem bieli) uśmiech. Same w sobie nie wymagają specjalnego wybielania. Powstają bowiem z takich materiałów, które rzadko kiedy się odbarwiają, a z których można z łatwością usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że ich kolor może zmienić się z czasem – zwykle po kilku latach. Warto zatem mieć to na uwadze i brać poprawkę na konieczność regularnego odwiedzania stomatologa.