Czy dentysta to to samo co stomatolog?

Czy dentysta to to samo co stomatolog?

Chcąc wyleczyć własne zęby swoje kroki kieruje się do dentysty. Tak się przynajmniej powszechnie nazywa specjalistę od radzenia sobie z problemami ściśle z nimi związanymi. Tak naprawdę praktycznie każdy dentystów utożsamia ze stomatologami – zwłaszcza że same placówki, w których urzędują często nazywają się klinikami stomatologicznymi. Tymczasem jednak istnieje spora różnica między dentystą a stomatologiem. Na wyjaśnieniu tej właśnie różnicy skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Dentysta a stomatolog – jakie są różnice?

Dentysta, jak powszechnie wiadomo, kojarzy się wyłącznie z zębami. Jest to bardzo dobre kojarzenie, które jednocześnie dokładnie go definiuje. Jest on bowiem osobą, która para się radzeniem sobie z problemami dotykającymi zęby (i tylko je). Samo słowo “dentysta” wzięło się od łacińskiego “dens”, które dosłownie oznacza “ząb”. Oczywiście dentysta posiada pełną wiedzą umożliwiającą mu praktyczne wykonywanie swojego zawodu i posługiwanie się wszystkimi narzędziami, jakich używa się w jego trakcie.

Nieco inaczej jest ze stomatologiem. Każdy stomatolog jest dentystą, jednak nie każdy dentysta jest stomatologiem. Oznacza to nic innego jak fakt, że stomatolog to pojęcie znacznie szersze. Sugeruje to zresztą rozbicie tego słowa na dwa człony. “Stoma” to z łacińskiego “usta”, a “logia” to nauka.

Stomatolog jest więc w stanie zajmować się nie tylko samymi w sobie zębami, ale też przyzębiem, błonami śluzowymi czy wszelkiego rodzaju innymi tkankami ściśle związanymi z uzębieniem. Oczywiście jest też w stanie wykonywać wszelkie zadania, jakimi chlubi się dentysta. Jeżeli ma się taką możliwość, zawsze należy sięgać po usługi stomatologa. Dentysta sprawdzi się jednak w przypadku, w którym wymaga się konkretnej pomocy i jest ona związana z samym zębem. Zastanawiając się, czy dentysta to to samo co stomatolog trzeba więc powiedzieć krótkie i stanowcze “nie”.

Aby zebrać to do kupy warto powiedzieć, że:

  • dentysta zajmuje się wyłącznie zębami, co oznacza, że wyrywa je, leczy oraz sprawdza ich stan. Rzadko kiedy jednak przyjrzy się innym elementom jamy ustnej, zwracając uwagę na powiązania z chorobami pojawiającymi się w obszarze właściwych zębów;
  • stomatolog jest w stanie zająć się schorzeniami związanymi z jamą ustną, ale też układem kostnym (ale tylko jeśli chodzi o twarz i szyję). Jest więc udoskonaloną wersją swojego kolegi po fachu;
  • w zdecydowanej większości przypadków nie ma znaczenia, po kogo się sięgnie – choć więc stomatolog teoretycznie potrafi więcej, tak naprawdę zazwyczaj chodzi się do osoby, która zna się na leczeniu zębów. Tego z kolei jest się w stanie podjąć u dowolnej z tych osób;
  • aktualnie w szkołach medycznych szkoli się wyłącznie stomatologów – Unia postanowiła bowiem ujednolicić te zawody.

Warto wiedzieć: tak właściwie podział na dentystów i stomatologów istnieje w Polsce do niedawna. Odkąd jednak nasz kraj wszedł do Unii Europejskiej, postanowiono zmierzać ku ujednoliceniu tych pojęć. Przedstawiciele tych zawodów uznali – i nadal to robią – to za niesprawiedliwe. Zwłaszcza że szkolą się pod konkretnym kątem i chcą być tytułowani w taki sposób, na jaki zapracowali. Zarówno dentyści, jak i stomatolodzy są lekarzami. Stąd też czasem używa się pojęć “lekarz stomatolog” i “lekarz dentysta”.

Czy dentysta to to samo co stomatolog?

Komu najlepiej zaufać?

Wiedząc już, czy dentysta to to samo co stomatolog z pewnością zaczyna się zastanawiać nad tym, z usług którego z nich skorzystać. Choć logika podpowiada, by to na stomatologa postawić (spektrum jego działań jest w końcu szersze), wszystko tutaj zależy przede wszystkim od problemu, z jakim zmaga się konkretny pacjent. Jedni wymagają konkretnej pomocy w zakresie uzębienia – inni zaś chcą przebadać całą swoją jamę ustną.

Choć logika podpowiada, że warto byłoby skierować swoje kroki do stomatologa, tak naprawdę nie powinno się obrażać dentystów, którzy również są fachowcami. Jeżeli więc nie zmaga się z problemami związanymi nie tyle z zębami co z jamą ustną, nie powinno się zwracać uwagi, czy skorzysta się z usług stomatologa czy dentysty. Tak naprawdę nie będzie to miało żadnego praktycznego znaczenia. Znacznie ważniejsze jest bowiem to, z jakim konkretnie lekarzem będzie się miało do czynienia.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku każdej osoby, która musi udać się do specjalisty w radzeniu sobie z dowolnym problemem w obrębie jamy ustnej jest znalezienie kliniki stomatologicznej najwyższej jakości – najlepiej takiej, która zatrudnia wyłącznie profesjonalistów, a przy okazji świadczy usługi na wielu płaszczyznach. Wtedy też będzie się miało pewność, że swój własny problem rozwiąże się szybko, sprawnie i w sposób kompleksowy.

Podsumowanie

Choć idąc do dentysty większość z nas uważa, że idzie do stomatologa, tak właściwie oba te pojęcia różnią się od siebie. Faktem jest jednak, że większość dentystów jest też stomatologami, co wynika przede wszystkim z charakterystyki tej grupy zawodowej. Jej przedstawiciele uwielbiają się rozwijać, co z kolei prowadzi do stałego poszerzania się zakresu ich kompetencji. Warto jednak wiedzieć, że choć do stomatologa z łatwością można zwrócić się z absolutnie każdym problemem związanym z jamą ustną, dentysta nie zawsze pomoże.