Czy dentysta to stomatolog?

Czy dentysta to stomatolog?

Słysząc określenie stomatolog i dentysta, większość ludzi uważa, że terminy są stosowane zamiennie i nie ma różnicy w kwalifikacjach lekarzy posługujących jednym lub drugim pojęciem medycznym. Ale czy dentysta i stomatolog oznacza to samo? Na pewno zajmują się leczeniem zębów i w wielu krajach rozróżnia się te dwie specjalizacje. A jak jest w Polsce? Od czasu wejścia Polski do UE nastąpiło ujednolicenie tych pojęć i stomatologów od dentystów odróżnia jedynie rok ukończenia studiów.

Na jakiej podstawie określany jest zawód: stomatolog i dentysta?

Zróżnicowanie wywodzi się z różnych języków np. greckiego: stomatologia – stoma to usta a logia to nauka. W przypadku określenia dentystyka, człon dens to inaczej ząb. W wielu państwach stosowane jest rozróżnienie na stomatologa i dentystę, ponieważ zajmują się innymi obszarami w leczeniu zębów i jamy ustnej. Na podstawie powyższych określeń, można stwierdzić, że stomatolog to specjalista zajmujący się zarówno leczeniem zębów jak i przyzębia, wszystkich tkanek jamy ustnej. Natomiast dentysta prowadzi tylko leczenie zębów. W Polsce również było takie rozróżnienie, jednak z chwilą wejścia do Unii Europejskiej zostało to zniesione i obecnie stomatolog to jest to samo, co dentysta. Teraz osoba kończąca studia stomatologiczne, musi zdać państwowy egzamin i na podstawie uzyskanych wyników otrzymuje tytuł lekarza dentysty. Wobec czego odpowiednie stało się zamienne używanie terminów dentysta i stomatolog.

Dentysta i stomatolog w Polsce oraz innych krajach?

Przebywając w Anglii lub w Austrii i zmagając się z bólem zęba można udać się do dentysty, jeżeli jednak dyskomfort pojawi się w jamie ustnej lub na dziąsłach należy wybrać się na wizytę do stomatologa, który ma bardziej rozległe uprawnienia. Czytając zapisy polskiej ustawy o zawodzie lekarza dentysty będzie można się dowiedzieć, że jest on uprawniony do leczenia w obrębie schorzeń zębów oraz jamy ustnej a także obszaru twarzowego czaszki i przyległych miejsc. To znaczy, że w Polsce nie ma znaczenia, co będzie napisane na tabliczce na drzwiach do lekarza, ponieważ stomatolog=dentysta. Zadaniem specjalisty jest diagnozowanie stanu zębów i całej jamy ustnej, leczenie tych obszarów, wykonywanie różnych zabiegów i wydawanie opinii.

Czy lekarze byli zadowoleni z takiego ujednolicenia? Oczywiście, że nie. Lekarz stomatolog poczuł się dotknięty, ponieważ posiadał więcej uprawnień i umiejętności. W zakresie jego obowiązków znajdowała się profilaktyka i leczenie całej jamy ustnej, inaczej niż w przypadku dentysty, który zajmował się tylko leczeniem samych zębów. Dla pacjentów jednak najważniejsza jest wiedza, profesjonalizm i doświadczenie lekarza.

Jakie leczenie wykonuje obecnie dentysta/stomatolog?

Dentysta/stomatolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zmian próchniczych, endodoncją, czyli leczeniem kanałowym. Ponadto prowadzi odbudowę zębów wykorzystując materiały do wykonania wypełnienia. Jeżeli ząb jest bardzo uszkodzony lub zniszczony przez próchnice jego ocalenie jest mało prawdopodobne. Ale nowoczesne narzędzia i materiały dostępne w naszej klinice stomatologicznej pozwalają radzić sobie specjalistom ze wszystkimi przypadkami. Obecnie dentyści robią specjalizację również z dodatkowych dziedzin stomatologii np. periodontologii. Jakie leczenie wykona taki specjalista? Przeprowadzi zaawansowane leczenie różnych rodzajów zapalenia dziąseł, na które składa się zapalenie okostnej, błony śluzowej oraz tkanek miękkich. Jeżeli dziąsła objęte są procesem zapalnym zęby są również zagrożone.  

Czy lekarz stomatolog/dentysta może zapobiegać zapaleniu dziąseł i próchnicy zębów?

Jak to zrobić z jak najmniejszą stratą? Specjaliści naszej kliniki stomatologicznej podpowiedzą, jak właściwie dbać o zęby, przestrzegać higieny jamy ustnej i regularnie przeprowadzać zabiegi profilaktyczne. Płytka nazębna pokryta jest osadem i zawiera wiele mikroorganizmów. W procesie swojej życiowej aktywności wytwarzają kwasy organiczne, stwarza to sprzyjające środowisko do rozwoju procesów próchnicowych.Czy dentysta to stomatolog?

Minerały w ślinie oddziałują z płytką nazębną, tworząc kamień, który wywiera nacisk na dziąsła, powodując ich stan zapalny.Tak powstaje zapalenie dziąseł. W tym samym czasie dziąsła są opuchnięte, a przy dotykaniu/myciu zębów mogą krwawić. Konieczne jest zwalczanie choroby, w przeciwnym razie proces zapalny zacznie się rozprzestrzeniać i prowadzić do rozwoju zapalenia przyzębia.

Zabiegi profilaktyczne wykonywane przez dentystę/stomatologa:

  • Kontrola
  • Identyfikacja problemów
  • Opracowanie programu profilaktyki i leczenia
  • Higieniczne czyszczenie osadu i kamienia nazębnego
  • Wzmocnienie szkliwa minerałami.

Każde leczenie stomatologiczne rozpoczyna się od kontroli uzębienia i stanu jamy ustnej. Faktem jest, że po usunięciu kamienia nazębnego ujawnia się wiele problemów, które wcześniej nie były zauważalne. Profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia nazębnego to nie tylko zapobieganie chorobom jamy ustnej, ale także przyczynia się do gojenia różnych układów organizmu: układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu odpornościowego. Nie bez powodu mówi się, że choroby dostają się do naszego organizmu przez usta.