Co to są implanty zębów?

Co to są implanty zębów?

Wiele osób, zastanawia się nad implantami, jednakże co to są implanty zębów? Implant to wysoce skuteczne i bezpieczne rozwiązanie, które stosuje się u pacjentów, którzy nie mają zęba bądź zębów. Jest to niewielka śruba z tytanu, która w wyniku wszczepienia w kość szczęki zastępuje korzeń zęba. Na implancie montuje się następnie porcelanową bądź ceramiczną koronę. Odcień korony nakładanej na implant zębów najczęściej dostosowuje się do koloru naturalnych zębów posiadanych przez danego pacjenta. Implanty z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim osoby pozbawione zębów mogą znów cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. W niniejszym artykule przedstawiamy szereg bardzo ważnych informacji dotyczących implantów stomatologicznych. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

Implanty zębów — definicja pojęcia 

Implant zęba to śruba wykonana z tytanu, która może z powodzeniem zastąpić korzenie zębów. Na śrubie są montowane specjalne elementy podtrzymujące, do których następnie przymocowywane są korony zębowe bądź mosty protetyczne. Specjaliści podkreślają, że implanty zębowe są niezwykle skuteczną metodą zastępowania utraconych przez pacjentów zębów. Wynika to z tego, iż implant zrasta się z kością szczęki, zatem tak stworzona imitacja zęba prezentuje się bardzo naturalnie.

Dodatkowo tytan to materiał wyróżniający się neutralnością biologiczną dla ludzi, co jest bardzo ważnym elementem przesądzającym o niewątpliwych korzyściach wynikających z zastosowania implantów zębowych. Warto wiedzieć, że z wykorzystaniem implantów możliwe jest odbudowywanie pojedynczych zębów, osadzanie mostów bądź realizowanie pełnej rekonstrukcji zgryzu. Decyzja co do konkretnych działań musi być podjęta po przeprowadzeniu dokładnej konsultacji z lekarzem specjalistą, który po weryfikacji stanu uzębienia pacjenta będzie w stanie wydać właściwe wytyczne. 

Implant zęba — kiedy możliwe jest jego wstawienie? 

Specjaliści wskazują, że zanim dojdzie do wszczepienia implantów zębowych, w pierwszej kolejności musi być przeprowadzone leczenie stomatologiczne – oczywiście wtedy, gdy niezbędne jest usunięcie chorego zęba. Kolejnym istotnym elementem jest przeprowadzenie badań. Gdy lekarz dysponuje tą wiedzą i nie zostaną wykryte żadne przeciwwskazania, możliwe będzie wszczepienie implanta. 

Zanim zostanie przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów odbywa się profesjonalna konsultacja chirurgiczna i protetyczna. Pacjent musi także zostać szczegółowo poinformowany odnośnie wszystkich istniejących wariantów leczenia. Lekarze analizują zdjęcia RTG zębów, a później dentysta weryfikuje, czy kość spełnia normy dotyczące przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu. Kolejną czynnością jest sporządzenie planu oraz oszacowanie całego czasu leczenia. Bardzo ważne jest, aby pacjent wiedział, jak dokładnie będzie przebiegała procedura związana z implementacją implantu, ponieważ dzięki temu będzie w stanie lepiej się do tego przygotować pod względem psychicznym. 

Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantów? 

Wszczepienie implantów wiąże się z dość poważnym zabiegiem chirurgicznym, jednakże okazuje się, że liczba przeciwwskazań do wyboru tej metody leczenia nie jest wcale duża. Lekarze zgodnie podkreślają, że przeprowadzenie takiego zabiegu jest możliwe nawet wtedy, gdy w miejscu braków zębowych pojawił się zanik kości. Przeprowadzenie zabiegu implantacji jest zabronione, gdy pacjent choruje na konkretny rodzaj i postać wybranych chorób przewlekłych oraz ciąża. Pełna lista przeciwwskazań do wykonania zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych przedstawia się następująco: 

 • ciąża,
 • młody wiek – wykonanie zabiegu jest zabronione u osób poniżej 17. roku życia,
 • zaawansowana osteoporoza,
 • padaczka,
 • choroby nowotworowe,
 • nieleczona cukrzyca, 
 • uzależnienie od narkotyków,
 • AIDS, 
 • alkoholizm,
 • bruksizm,
 • zły stan higieny jamy ustnej – kamień nazębny, choroby dziąseł oraz ubytki próchnicze.

Leczenie implantologiczne krok po kroku – etapy

Jak wygląda leczenie implantologiczne krok po kroku? W pierwszej kolejności muszą być przeprowadzone konsultacje i badania. Lekarz przygotowuje plan leczenia, harmonogram wizyt oraz realizowanych zabiegów. W niektórych przypadkach w zależności od stanu zdrowia pacjentów może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych zabiegów, np. podniesienie zatoki szczękowej, regeneracja kości z wykorzystaniem materiałów kościotwórczych bądź przeprowadzenie przeszczepów kostnych. 

Następnym elementem leczenia jest zabieg właściwy. Wówczas lekarze wszczepiają implanty zębów. Warto wiedzieć, że zabiegi są realizowane w znieczuleniu miejscowym. Później przebiega proces gojenia się ran. Czas jego trwania wynosi od 4 do 6 miesięcy. Specjaliści wyróżniają też proces osteointegracji – polega on na zrośnięciu się implantów z kością. Następnie wyróżniamy proces odsłonięcia się implantu zębowego oraz założenia śrub gojących. Ten zabieg także jest realizowany z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. 

Kolejno wykonuje się cyfrowy wycisk zębów. Na tej podstawie protetyk przygotuje koronę zębową. Później korona jest mocowana, która będzie zastępowała ząb u pacjenta. Ostatni etap to wizyty kontrolne. W ich trakcie lekarz ma możliwość skontrolowania, w jaki sposób implant zęba “działa” w jamie ustnej pacjenta.