Co robi stomatolog?

Co robi stomatolog?

Stomatolog jest specjalistą, którego kojarzy każdy – przede wszystkim ze stosunkowo nieprzyjemnych dla niego wizyt, w czasie których przychodzi mu poprawiać stan uzębienia. Jest to jednak bardzo szeroka definicja wszystkiego tego, czego dentysta tak właściwie jest się w stanie podjąć. Co dokładnie leży w spektrum jego działań? Czy każdy powinien go odwiedzać? Te dwie kwestie zamierzamy poruszyć w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym zajmuje się stomatolog?

Co robi stomatolog? Wbrew pozorom i temu, co powszechnie się o nim uważa, paleta jego działań jest bardzo szeroka i rozległa. Powiedzenie, że “leczy i wyrywa zęby” jest zdecydowanie zbyt dużym uproszczeniem i warto mieć co do tego świadomość. Co dokładnie znajduje się w obszarze jego działań? To przede wszystkim:

  • leczenie i wyrywanie zębów – choć wspomnieliśmy o tym jako o sporym uproszczeniu całości jego pracy, obie te rzeczy niebezpodstawnie wywołują z nim pierwsze skojarzenia. To w końcu ich podejmuje się w pierwszej kolejności i to one zabierają mu większość jego czasu pracy;
  • ortodoncja  – jest ona gałęzią zajmującą się wszelkiego rodzaju problemami związanymi ze zgryzem, ale i nieprawidłowościami w zakresie budowy szczęki i określonych części twarzy. Wcale niebezpodstawnie może kojarzyć się z aparatami ortodontycznymi, które świetnie sprawdzają się w jej przypadku;
  • chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa – w cięższych sytuacjach, w których niemożliwe jest podjęcie się standardowego leczenia pacjenta, w grę wchodzi chirurgia, która zakłada podejmowanie się bardziej inwazyjnych zabiegów właśnie na nim. Bardzo często korzysta się z niej w przypadku usuwania bardziej problematycznych zębów. Nie każdy stomatolog jest chirurgiem, dlatego też to tutaj najczęściej uzyskuje się “przekierowanie” do specjalistów parających się przy okazji zawodem chirurga. Ten zajmuje się nie tylko zakresem jamy ustnej, ale też chorobami związanymi z nią – częścią twarzową głowy oraz szyi;
  • profilaktyka – stomatolodzy, siłą rzeczy, znają się nie tylko na leczeniu problemów pojawiających się w jamie ustnej, ale i na zapobieganiu ich powstawaniu. Dlatego też są w stanie podjąć się rutynowych kontroli w obszarze jamy ustnej i przeglądu każdego zębów (powinno się na niego decydować w regularnych odstępach czasu – nawet jeśli nic nie dolega i nie boli). Potrafią również udzielić porady związanej z dbaniem o własne zęby oraz stan jamy ustnej. To właśnie od dbania i wykorzystywania do tego odpowiednich specyfików można cieszyć się nienagannym jej stanem i brakiem jakichkolwiek problemów. Mniej i bardziej poważnych.

Warto wiedzieć, że każdy stomatolog wybiera sobie własną specjalizację. Nie każdy musi więc zajmować się ortodoncją i choć często można spotkać specjalistów zajmujących się wieloma odrębnymi gałęziami stomatologii, nie można tego od nich oczekiwać. Jeśli więc spodziewa się bardziej kompleksowego podejścia, warto znaleźć solidną klinikę stomatologiczną, zatrudniającą co najmniej kilku dentystów. Wtedy też ma się większą szansę na to, że uzyska się pomoc w oczekiwanym przez siebie zakresie.

Co robi stomatolog?

Czy każdy musi do niego chodzić?

Mało kto na świecie dba o swoje zęby i – szerzej – jamę ustną w sposób iście wzorcowy. Wymagałoby to nie lada wysiłku i precyzji, ale też regularności i konsekwencji. Na wszystko to po prostu nie jest się sobie w stanie pozwolić. Prawda, istnieją na świecie osoby, które choroby zębów omijają szerokim łukiem, a które mogą cieszyć się nienagannym uśmiechem niezależnie od swoich nawyków. To jednak rzadkość, która wciąż nie wyklucza ich z grona osób, które powinny uczęszczać do dentysty.

Choć stomatologa najbardziej kojarzy się z wizytami “aktywnymi”, w którym ten podejmuje się właściwego leczenia, również osoby w pełni zdrowe powinny udawać się do niego na tak zwane wizyty kontrolne oraz profilaktyczne (te drugie wpisują się nawet w obręb odrębnej dyscypliny, jaką jest periodontologia). Nawet jeśli bardzo dobrze dba się o stan własnej jamy ustnej, bardzo łatwo jest tutaj popełnić pewnego rodzaju błąd. Jeśli robi się to regularnie, może to doprowadzić do przykrych konsekwencji. Najlepiej jest więc wychwytywać tego rzeczy tak szybko, jak to jest tylko możliwe. To, co robi stomatolog w czasie wizyt kontrolnych to sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku. Zarówno jeśli chodzi o zęby, jak i wszystko, co tylko jest z nimi związane.

Czy zatem każdy musi udawać się do stomatologa? Zdecydowanie tak – jeśli oczywiście chce zachować dobry stan swojego uzębienia i zapobiegać powstawaniu jakichkolwiek problemów właśnie z nim związanych.

Podsumowanie

Stomatologia jest bardzo szeroką dyscypliną, po którą sięga się bardzo ciężko – niekoniecznie w przypadku wystąpienia problemów ściśle związanych z uzębieniem, ale też w sytuacji, w której owym problemom chce się zapobiec. Świadomość co do tego, co robi stomatolog pozwoli odwiedzać go częściej i po prostu utrzymywać dobry stan własnej jamy ustnej. Ten jest istotny pod każdym możliwym względem, dlatego nigdy nie powinno się go ignorować.