Co robi ortodonta?

Co robi ortodonta?

Ortodoncja, jako dziedzina stomatologii rozwija się bardzo dynamicznie. Z roku na rok pojawiają się nowocześniejsze i udoskonalone metody korekcji różnych wad uzębienia. Jednak pomimo szybkiego postępu, niektórzy ludzie nadal uważają, że ortodonta zajmuje się tylko zakładaniem metalowych aparatów ortodontycznych. W rzeczywistości jego pole działania nie ogranicza się do tego, a jego kompetencje obejmują rozwiązywanie wielu innych problemów stomatologicznych. Ortodonta w naszej klinice stomatologicznej wybiera jedynie wygodne metody leczenia wad zgryzu, dzięki czemu uzyskiwane są doskonałe efekty.

Kim jest ortodonta?

Ortodonta w stomatologii zajmuje się korekcją ustawienia zębów w jamie ustnej oraz korekcją nieprawidłowego zgryzu. W tym celu wykorzystuje różne techniki, narzędzia i materiały. Kolejnym ważnym obszarem jego pracy jest przygotowanie do protetyki, leczenie bruksizmu, zapobieganie wadom zgryzu itp. To ortodonta zakłada aparaty ortodontyczne i prostuje zęby. Jednak głównym zadaniem ortodonty jest korygowanie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu oraz eliminowanie przyczyn, które do nich doprowadziły.

Jakie problemy rozwiązuje ortodonta?

Wszystkie problemy, które rozwiązuje ortodonta, można z grubsza podzielić na trzy grupy:

 • Wrodzone. Najczęściej takie problemy pojawiają się we wczesnym wieku lub na etapie rozwoju płodu w wyniku zaburzeń w rozwoju uzębienia.
 • Dziedziczne. Wady zgryzu, szerokie przestrzenie międzyzębowe, stłoczenia zębów i inne wady wiele dzieci dziedziczy po rodzicach.
 • Nabyte.Takie problemy powstają w wyniku złych nawyków, na przykład, gdy dziecko zasypia z palcem w ustach.

Warto skontaktować się z naszym ortodontą, jeśli:

 • Występują zaburzenia w pracy aparatu mowy lub układu oddechowego
 • Podczas żucia odczuwany jest dyskomfort
 • Widoczna jest asymetria twarzy
 • Elementy uzębienia położone są nieprawidłowo
 • Występują anomalie zgryzu
 • Zgrzytanie zębami
 • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego.

Osoby z wadami zgryzu i innymi wadami uzębienia mogą w każdej chwili skonsultować się z ortodontą w naszej klinice stomatologicznej. Drzwi ą zawsze otwarte dla pacjentów w każdym wieku: zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Jaką pomoc można uzyskać od ortodonty?

Anomalie zębów nazywane są różnymi nieprawidłowościami poszczególnych elementów uzębienia.

Wyróżnia się następujące typy nieprawidłowego rozwoju zębów:

 • Nieprawidłowy kształt zębów – kolczaste, zagłębione górne siekacze, zanik części wierzchołkowej korony, hipoplazji szkliwa zębów
 • Niestandardowe rozmiary zębów – za mało lub za dużo zębów, bezzębność
 • Problemy ze strukturą tkanek – niedorozwój twardej tkanki zęba, przerost tkanki dziąsłowej wokół zębów
 •  Niewłaściwy czas pojawienia się zębów – przedwczesny lub późny
 • Nieprawidłowe położenie pojedynczego zęba w uzębieniu – przedsionkowe, dystalne, rotacja wokół osi podłużnej
 • Nieprawidłowy kolor.

Kiedy spotkać się z ortodontą?

Dziecko powinno dowiedzieć się, kim jest ortodonta przed ukończeniem 7 roku życia. W tym wieku wciąż tworzy się trwały zgryz siekaczy przednich, więc niektóre problemy można złagodzić stosunkowo bezboleśnie.Co robi ortodonta?

 • Co robi ortodonta, gdy dziecko nie ma jeszcze zębów? Bada, czy usta zamykają się prawidłowo i te zęby, które już wyrosły
 • Dziecko ma 3 lata. Wizyta jest wskazana, ponieważ w młodym wieku można zidentyfikować przesłanki do nieprawidłowego rozwoju zębów i szczęk. Dlatego podczas takiej wizyty ortodonta zawsze pyta rodziców o to, czy dziecko ma złe nawyki, np. ssanie smoczka, palca
 • Dziecko ma trudności z połykaniem, żuciem, mowa jest nieprawidłowa
 • Dziecko ma zmiany w położeniu zębów

Wiedząc, czym zajmuje się ortodonta, możesz wcześniej udać się do specjalisty, aby zapobiec problemom w rozwoju uzębienia i uniknąć ich nasilenia. Jeśli idziesz do lekarza po raz pierwszy, wizyta nie wymaga specjalnego przygotowania. Musisz umyć zęby i zjeść wcześniej, aby zmniejszyć wydzielanie śliny. Planując wizytę z dzieckiem, warto powiedzieć mu, kim jest ortodonta, co leczy, pomoże to dziecku dostroić się do wizyty i nie bać się lekarza.

Aparaty ortodontyczne

Zaburzenia zgryzu mogą zostać rozwiązane za pomocą aparatów ortodontycznych i innych nowoczesnych systemów do korekcji zgryzu i wyrównywania zębów. Aparaty ortodontyczne można nosić przez całą dobę (lub tylko podczas nocnego snu) lub zdejmować podczas jedzenia i mycia zębów. Idealny sposób leczenia wad zgryzu u dzieci to wiek od 5 do 11 lat. Wcześniej uważano, że tylko dzieci mogą korygować położenie zębów. Ale dzięki rozwojowi nowoczesnej stomatologii każdy dorosły może dziś osiągnąć równe i piękne własne zęby.

W tym celu ortodonta z naszej kliniki wybierze specjalne aparaty ortodontyczne a pracujemy na najlepszych aparatach samoligaturujących w systemie Damon. U dorosłych najczęściej obserwowany problem to ścieranie siekaczy, które jest bardzo nieestetyczne. Prowadzimy między innymi odbudowanie wysokości zębów przeciwdziałając postępowi tej nieprawidłowości. W naszej klinice ortodonta oferuje także aparaty przezroczyste, które również służą do leczenia wad zgryzu. Są to nakładki projektowane specjalnie dla danej osoby i jej uzębienia.Ta metoda jest przeznaczona dla osób, które nie mają możliwości korzystania z aparatu stałego.