Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?

Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?

Z wadami zgryzu aktualnie zmaga się bardzo wielu młodych i starszych ludzi. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Walka z nimi sprowadza się po pierwsze do wizyty u ortodonty, a po drugie – do zainwestowania w aparat ortodontyczny, który będzie w stanie pomóc w pozbyciu się tego typu wad. Co jednak się dzieje, gdy aparat nosiło się już odpowiednio długo i przyjdzie czas na jego usunięcie? Co robi ortodonta w takim przypadku? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Co się dzieje po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Niemal każda osoba, która korzysta z aparatu ortodontycznego i usług ortodonty uważa, że zdjęcie aparatu oznacza koniec leczenia i możliwość cieszenia się z nowych, pozbawionych jakichkolwiek niedoskonałości zębów. To błędne przekonanie, które można – a właściwie trzeba – skonfrontować z nieco brutalniejszą rzeczywistością. Leczenie wad zgryzu jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać, ale też wymaga sporej uwagi oraz ostrożności. Jeśli oczywiście chce się osiągnąć efekt nie tylko olśniewający, ale też trwały.

Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu? Jego praca w zakresie po właściwym leczeniu polega na:

  • sprawdzeniu efektów działań aparatu stałego – ortodonta przede wszystkim musi sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z planami, a leczenie przyniosło właściwe efekty. Jest to istotne w kontekście wszelkich dalszych działań;
  • założeniu aparatu retencyjnego – w zdecydowanej większości przypadków zdjęcie aparatu ortodontycznego nie pozwala na zachowanie efektów uzyskanych za jego pośrednictwem. Konieczne jest zastosowanie tak zwanego aparatu retencyjnego. Jego założenie jest proste – musi uniemożliwić zębom powrót do wcześniejszego ustawienia (albo też do kompletnej zmiany ich pozycji w niekontrolowany sposób). Aparaty tego typu mogą być używane w formie stałej lub ruchomej, zależnie od wyboru – zazwyczaj mają postać cienkiego drutu, który jest przyklejany do łuku zębowego od strony językowej. Dzięki temu są bardzo wygodne, ale też niewidoczne. W przypadku retencji ruchomej można zainwestować w specjalne płytki zakładane na noc lub pozycjoner, który przypomina nakładkę używaną do wybielania zębów;
  • zweryfikowaniu, czy aparat spełnił swoje zadanie – ortodonta musi samodzielnie ocenić, czy aparat retencyjny zdążył już utrwalić nową pozycję zębów, czy też konieczne będzie dalsze jego stosowanie. Czas, przez który trzeba go nosić zależy od indywidualnego przypadku oraz ciężkich do przewidzenia i oszacowania predyspozycji. Dlatego też należy zdać sobie sprawę z tego, że może się różnić i musi być oceniany na bieżąco przez lekarza prowadzącego.

Jeżeli już zdjęło się aparat ortodontyczny i zdołało się pozbyć również jego następcy w postaci aparatu retencyjnego, nie należy zaniechać wizyt u ortodonty. Warto stale kontrolować to, czy coś w obrębie uzębienia się zmienia. Często powrót do starej formy zębów jest długotrwały i choć zdarza się rzadko, ortodonta jest w stanie skutecznie jemu zapobiec. Początkowo na wizyty kontrolne powinno umawiać się stosunkowo często. Później ta częstotliwość może maleć.

Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?
Co robi ortodonta po zdjęciu aparatu?

Kto jest w stanie zdjąć ten aparat?

Teoretycznie, aparat ortodontyczny jest w stanie zdjąć każdy ortodonta działający aktywnie w zawodzie. Pozornie więc nie ma znaczenia, którego z nich się wybierze. Tak naprawdę jednak zawsze powinno się celować w lekarza, z usług którego korzystało się już wcześniej i który prowadzi konkretną “sprawę”. Doskonale zna on bowiem pacjenta i konkretny jego przypadek. Co jednak więcej, zdjęcie aparatu i wszystkie działania następujące już po nim wchodzą w skład planu, który podpisywało się na początku współpracy. Choć nie jest on zobowiązujący pod względem konieczności skorzystania z usług tego samego specjalisty, zdecydowanie najlepiej jest to zrobić.

Pod żadnym pozorem nie powinno się podejmować się samodzielnego zdjęcia aparatu ortodontycznego. Choć jest to możliwe, może to doprowadzić do przykrych konsekwencji – zwłaszcza jeśli jeszcze nie jest się pewnym, czy ten spełnił swoją rolę. Samodzielnie nie podejmie się też dalszych działań, które są konieczne celem zachowania efektów. Bez tego zęby mogą wrócić do poprzedniego stanu, a cały trud związany z osiągnięciem tego, co się osiągnęło może zostać zaprzepaszczony.

Warto wiedzieć: z uwagi na fakt, że z konkretnym ortodontą najczęściej związuje się na dłuższy czas, warto zadbać o wybór tego naprawdę właściwego i godnego uwagi. Najrozsądniej jest tutaj skorzystać z usług profesjonalnej kliniki. Wtedy też można mieć pewność, że zostanie się prawidłowo i kompleksowo obsłużonym na każdym etapie leczenia. Również przy zdejmowaniu aparatu stałego.

Podsumowanie

Wiedząc już, co robi ortodonta po zdjęciu aparatu można mieć świadomość co do tego, czego tak właściwie można się spodziewać po końcowym etapie korygowania wady zgryzu. Przede wszystkim należy tutaj dawkować emocje. Jednokrotne zdjęcie aparatu stałego sprawia bowiem, że nie chce się już nosić na zębach niczego innego. Tymczasem jednak to może być konieczne (i najprawdopodobniej będzie).