Co robi ortodonta na pierwszej wizycie?

Co robi ortodonta na pierwszej wizycie?

Wielu rodziców przychodzących na pierwszą wizytę do ortodonty zadaje pytanie czy nie jest za późno na poprawienie zgryzu u ich dziecka. Bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie konsultacji ortodontycznych, nawet, jeśli dziecko nie ma jeszcze zębów. A następnie kontynuowanie kontroli od 3 roku życia, dzięki temu uda się uniknąć czasochłonnej korekcji zgryzu. Obecnie wielu dorosłych przychodzi na swoją pierwsza wizytę do ortodonty, ponieważ dojrzeli do prostowania zębów. W naszej klinice stomatologicznej zajmujemy się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Na pierwszej wizycie poznajesz lekarza, mówisz o tym, co Cię martwi. Już wtedy ortodonta będzie mógł postawić wstępną diagnozę, skierować na dodatkowe badania. Nie bój się zadawać pytań. Bardzo ważne jest dla Ciebie i ortodonty, abyś zrozumiał procedury dotyczące nadchodzącego leczenia. Do leczenia ortodontycznego potrzebne są zdrowe i wyleczone zęby. Dlatego możesz zostać skierowany do stomatologa na usunięcie zmian próchniczych czy też usunięcie kamienia nazębnego.

Jeśli chodzi o dzieci to najlepiej jest zaplanować pierwszą wizytę gdy dziecko nie ma jeszcze ząbków, a następnie zgłaszać się do ortodonty na wizyty kontrolne. W wieku 6-7 lat, wyrzynają się pierwsze zęby stałe szczęki i żuchwy. Warto jednak przyjść z dzieckiem na pierwszą wizytę do ortodonty wcześniej, jeśli zauważysz, że zęby rosną nieprawidłowo. Pamiętaj, aby przygotować dziecko do spotkania z lekarzem, dokładnie wytłumaczyć jak przebiega wizyta u ortodonty, dzięki temu będzie ono chętniej współpracowało.

Co jest najważniejsze dla ortodonty podczas pierwszej wizyty?

Co robi ortodonta na pierwszej wizycie?

Nie trzeba obawiać się konsultacji z ortodontą, badanie dziecka i dorosłego nie wiąże się z dyskomfortem. Lekarz wykona badanie jamy ustnej, co pozwali ocenić stan zębów i tkanek miękkich otaczających zęby, stan zgryzu, stan stawu skroniowo-żuchwowego oraz zidentyfikować istniejące nieprawidłowości. Ponadto ortodonta zawsze ocenia profil twarzy, nasilenie i symetrię fałdów nosowo-wargowych i podbródkowych, zamknięcie warg, oddychanie. Dla specjalisty ważny jest również stan błony śluzowej w jamie ustnej i rozwój mowy u dziecka.

W przypadku znacznego stłoczenia i nieprawidłowego ustawienia zębów ortodonta może zalecić zastosowanie systemu zamków, gdyż to właśnie aparaty mogą w pełni wpływać na położenie i nachylenie zębów. Sposób noszenia zdejmowanych aparatów rozszerzających płytkę określa lekarz. Główną zasadą jest to, że jeśli chcesz osiągnąć rezultaty z zabiegu, musisz nosić urządzenie jak najczęściej w dzień i w nocy.

Jakie badania zleca ortodonta?

Na pierwszej wizycie ortodonta może skierować na badanie RTG (CBCT). Jest to ważne badanie diagnostyczne, które daje możliwość sprawdzenia stanu zębów, potwierdzenia ewentualnych zaczątków zębów stałych a także korzeni mlecznych. Zdarza się, że tak zwane zęby tymczasowe przeszkadzają w przebiciu się zębów stałych. Zdjęcie RTG pozwala również na stwierdzenie zmian próchniczych oraz podjęcie czynności w celu ich usunięcia. Wszystko to pomaga prawidłowo zaplanować przebieg leczenia wad zgryzu. Już na pierwszej wizycie u ortodonty, mogą zostać pobrane wyciski, aby dokonać dokładnej analizy zgryzu. W naszej klinice stomatologicznej zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych wykonywane jest RTG 2D i 3D z wykorzystaniem tomografu CBCT. Ponadto istnieje możliwość wykonania zdjęć aparatem cyfrowym twarzy oraz profilu a także górny i dolny łuk zębowy. Ortodonta wykonuje wyciski albo skan zębów pod modele diagnostyczne 3D.

Jak długo trwa pierwsza wizyta u ortodonty?

Konsultacja u lekarza ortodonty odbywa się w kilku etapach. Wstępna konsultacja trwa około 30 minut. Na podstawie wstępnego badania lekarz określa konieczność i pilność leczenia ortodontycznego. Mogą zostać zalecone konsultacje innych specjalistów (stomatolog, chirurg, protetyk). Jeżeli ortodonta zaoferuje noszenie aparatu, możesz zadać pytanie – czym są aparaty ortodontyczne? Nasz specjalista chętnie odpowie, że to małe zapięcie, które przykleja się do zewnętrznej lub wewnętrznej strony zęba. Zamek orientuje położenie zęba w trzech płaszczyznach względem kości czaszki, tkanek miękkich twarzy itp. Do każdego zamka przymocowany jest łuk ze specjalnego drutu, który ma tendencję do przyjmowania optymalnego kształtu zębowego. W efekcie, pod ścisłym nadzorem lekarza, zęby są ułożone w idealnej pozycji.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

W naszej klinice stomatologicznej leczenie ortodontyczne przebiega sprawnie i może trwać 12 miesięcy, po upływie, których możesz zdjąć aparat. W przypadku dużej wady zgryzu, leczenie może zostać wydłużone dla uzyskania najlepszego efektu estetycznego oraz medycznego. Nasz ortodonta poleca swoim pacjentom aparaty nakładkowe. Dzięki korzystaniu z tego rodzaju aparatu leczenie może zostać znacznie skrócone. Ponadto wizyty u ortodonty nie muszą odbywać się, co miesiąc, ale jedynie, co 2-3 miesiące, lub zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.