Co robi dentysta?

Co robi dentysta?

Stomatolog jest specjalistą, którego aktualnie kojarzy praktycznie każda osoba choć trochę dbająca o stan swojego własnego zdrowia. Choć wielu ludzi utożsamia go przede wszystkim z leczeniem i usuwaniem zębów, tak naprawdę zakres działań, jakich jest on w stanie się podjąć jest znacznie szerszy. Warto wiedzieć więcej na jego temat – zwłaszcza że po wiele spośród nich powinno się sięgać regularnie, a wiele może się przydać w tak zwanych “nagłych sytuacjach”. W tym wpisie w sposób bardziej dogłębny przyjrzymy się jego pracy, przedstawiając wszystko to, w czym tak naprawdę się on specjalizuje.

Czym zajmuje się dentysta?

O dentyście słyszał absolutnie każdy. Nie ma się czemu dziwić – do specjalisty tego typu tak właściwie zaczyna się chodzić już we wczesnych latach dziecięcych, kiedy to (chcąc nie chcąc) traci się najwięcej zębów. Zastanawiając się więc nad tym, co robi dentysta, można już od razu powiedzieć, że dba on o stan jamy ustnej człowieka. Zarówno najmłodszego, jak i tego starszego. Jest to jednak znaczne uproszczenie i uogólnienie działań, jakich jest on w stanie się podjąć, a za które jest on ceniony. Wśród tych, które są przez niego praktykowane zdecydowanie najczęściej wymienić można:

  • leczenie zębów, którego podejmuje się zdecydowanie najczęściej. Może ono mieć charakter czysto powierzchowny (leczenie ubytków oraz próchnicy), ale też bardziej dogłębny (leczenie kanałowe);
  • wyrywanie zębów – jest ono praktykowane przede wszystkim u dzieci, jednak zdarzają się przypadki dorosłych, których zęby są tak zaniedbane, że nie nadają się do leczenia. W przypadku tych ostatnich jednak często konieczne okazuje się sięgnięcie po chirurgię;
  • chirurgia zębowa i szczękowa, a zatem działania znacznie bardziej skomplikowane i inwazyjne, bo operacyjne, powiązane nie tylko z zębami, ale też ze szczęką i twarzą oraz szyją, mającymi ścisły związek właśnie z uzębieniem;
  • ortodoncja – leczenie wszelkiego rodzaju wad zgryzu oraz nieprawidłowości w obrębie szczęki. Jest ona kojarzona przede wszystkim z aparatami ortodontycznymi. Nie bez podstawy, gdyż to je stosuje się w niej zdecydowanie najczęściej do walki z krzywym zgryzem i do prostowania zębów;
  • profilaktyka – jest to jedna z gałęzi, w obrębie których specjalizuje się praktycznie każdy stomatolog. Profilaktyka jest też najczęściej przez nich stosowana, gdyż aplikuje się zarówno do osób ze zdrową jamą ustną i zębami (muszą one dbać o to, by ten stan rzeczy się nie zmienił), jak i do tych, którzy mają już pewne uszczerbki w uzębieniu (muszą się jej podejmować, by ich nie pogłębić).

Co robi dentysta?

Dlaczego warto regularnie odwiedzać gabinety dentystyczne?

Stomatolog nie należy do specjalistów, do których chodzi się z uśmiechem na ustach (choć mogłoby to sugerować to, czym tak właściwie się on zajmuje). Większość ludzi najzwyczajniej w świecie się ich boi. Tak właściwie nie chodzi tutaj o strach przed samym w sobie specjalistą, ale przed bólem, który będzie w stanie wywołać zabieg, którego się podejmie. Taka obawa prowadzi do bardzo rzadkich wizyt u dentysty – a te z kolei mogą bardzo negatywnie wpłynąć na stan jamy ustnej.

Regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym należy dokonywać przede wszystkim dlatego, że pozwalają one zachować zęby w nienagannym stanie. Często chodzi się do dentysty dopiero wtedy, gdy zaobserwuje się ból czy jakieś nieprawidłowości. Oczywiście, są to pobudki jak najbardziej zasadne. Nie oznacza to jednak, że są one tymi jedynymi. Chodząc na wizyty kontrolne da się uniknąć późniejszych problemów, a tym samym pogarszania się stanu zębów. Co jednak równie istotne, w ten sposób można oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak kosztowne bywa leczenie (zwłaszcza kanałowe). Dlatego też powinno się walczyć o to, by za wszelką cenę go uniknąć. Regularne odwiedzanie gabinetów dentystycznych może znacznie zmienić podejście do stomatologa jako takiego. Pozwoli cieszyć się w jego obecności oraz przede wszystkim posiadać uśmiech na przysłowiową piątkę. Bez większych wydatków.

Warto wiedzieć: wiele do powiedzenia w kontekście regularnych wizyt ma wybór odpowiedniej kliniki stomatologicznej. Ta powinna zachęcać do takich wizyt nie tylko słownie i smsowo, ale też przede wszystkim przez tworzoną przez siebie przyjazną, ale zarazem profesjonalną atmosferę, dzięki której będzie się wiedziało, że jest się w dobrych rękach.

Podsumowanie

Wiedza na temat tego, co robi dentysta jest w stanie skłonić ku częstszych wizyt u niego. Choć bowiem te często kojarzą się z bólem czy stresem, znacznie częściej są w stanie pomóc w zapobiegnięciu takowym i po prostu utrzymywaniu nie  tylko własnego uzębienia, ale i całej jamy ustnej w należytym stanie. Oczywiście wiele zależy tutaj od wyboru konkretnego specjalisty i jego podejścia. Dlatego też warto sięgać przede wszystkim po sprawdzone i zaufane kliniki stomatologiczne, które zatrudniają stomatologów o najróżniejszych specjalizacjach, gotowych do poradzenia sobie z każdym problemem i zagadnieniem w zakresie, z którym są ściśle związani.