Co robi dentysta przy stanie zapalnym?

Co robi dentysta przy stanie zapalnym?

Dentysta jest specjalistą, po którego sięga się obecnie bardzo często. Niestety, zazwyczaj robi się to w momencie, kiedy coś zębom dolega. Poza próchnicą, która należy do najpopularniejszych schorzeń dotykających zęby, często pojawiającą się dolegliwością są tak zwane stany zapalne. Co dentysta jest w stanie zrobić w przypadku napotkania na nie? Jakiego leczenia może się podjąć? O tym podyskutujemy w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest stan zapalny zęba?

Zanim tak właściwie przejdzie się do rozważań na temat tego, co robi dentysta przy stanie zapalnym, warto zrozumieć, czym on tak właściwie jest i skąd się bierze. Stanem zapalnym nazywa się zapalenie miazgi zęba, czyli jego wewnętrznej struktury – zazwyczaj za sprawą bakterii lub produktów metabolizmu bakteryjnego, które mogą podrażniać ową miazgę. Ta przez to wchodzi w stan zapalny, by bronić się przed nimi. Zapalenie miazgi zazwyczaj kojarzy się z czymś nieodwracalnym. Tak naprawdę jednak wszystko tutaj zależy od czasu i siły działania bodźców drażniących. Rzeczywiście jednak w większości przypadków konieczne jest przystąpienie do usunięcia miazgi objętej zapaleniem.

Istnieją dwa rodzaje przyczyn stanu zapalnego zęba:

  • zakaźne, które są związane z bakteriami oraz produktami ich metabolizmu. Wpływają one w ząb, zazwyczaj przez głęboką próchnicę czy nieszczelne wypełnienia, a nawet przez niewielkie urazy czy w wyników chorób przyzębia;
  • niezakaźne, w tym przede wszystkim mechaniczne (za sprawą ciągłego ucisku przez zbyt wysokie wypełnienie), termiczne (przegrzanie miazgi – na przykład wiertłem u dentysty) czy chemiczne (materiały stosowane do wypełnień to chemia – organizm różnie na nią reaguje).

Głównym u najpoważniejszym objawem zapalenia miazgi jest ból zęba o różnym stopniu nasilenia, zależnym od rozwoju  zapalenia. Wiele stanów zapalnych przebiega jednak bezobjawowo (a objawy często pojawiają się w ostatnich ich fazach). W przypadku stanu zapalnego bardzo często pojawia się ból zęba w nocy lub tak zwany ból “tętniący” (promieniujący) – ten ostatni może sugerować również ogniska ropne. Stan zapalny jest w stanie się rozwijać i podczas gdy w początkowych etapach może wywoływać ból tylko przy jedzeniu zimnych, gorących czy słodkich rzeczy, później może nasilać się i boleć samoistnie. Dlatego też nie należy ignorować jakichkolwiek objawów. Co ważne, niewdrożenie żadnego leczenia może być katastrofalne w skutkach. Zazwyczaj bowiem prowadzi do obumarcia miazgi, które może nie dawać żadnych objawów. Co więcej, ból może w tym czasie zniknąć. Ta martwica jednak przekształca się w zgorzel miazgi, co z kolei jest “tykającą bombą”, która może doprowadzić do jeszcze potężniejszych objawów.

Jak stomatolog jest w stanie go wyleczyć?

Co robi dentysta przy stanie zapalnym?

Tak naprawdę opcje są dwie.

Jedną z nich jest usunięcie zęba. Ludzie bardzo często się na nią decydują głównie ze względu na koszta, z jakimi może wiązać się leczenie. Nawet jeśli to w większości przypadków jest możliwe. Aby dentysta był w stanie walczyć ze stanem zapalnym, musi usunąć tę część miazgi, która została nim objęta. Często prowadzi to do usunięcia całej miazgi (zwłaszcza w bardzo późnych etapach zapalenia). Mówiąc wprost – koniecznej jest podjęcie się tak zwanego leczenia kanałowego. To właśnie z kanałów usuwa się uszkodzoną miazgę, owe kanały wypełniając, a następnie odbudowując ząb w taki sposób, by mógł spełniać on swoje funkcje. Ząb, z obrębu którego usunięta została miazga uznawany jest za “martwy”. Leczenie stanu zapalnego niemal nigdy nie zamyka się w ramach jednej wizyty. Najczęściej trzeba go bowiem zatruć – odpowiednio zaaplikowana trucizna wnika w jego głąb, a tym samym usuwa stan zapalny.

Aktualnie pionierską jest usługa usuwania miazgi pod mikroskopem. W tym przypadku całe leczenie może zamknąć się w jednej wizycie. Z tym jednak, że oferują to wyłącznie wybrane kliniki stomatologiczne. Jest to jednak rozwiązanie na pewno wygodne i praktyczne.

Warto wiedzieć: w Internecie często można przeczytać o różnego rodzaju domowych sposobach na radzenie sobie ze stanem zapalnym zęba. Niestety, ciężko nazwać którykolwiek z nich skutecznym. Tak naprawdę większość z nich może załagodzić stan zapalny. Żaden jednak nie jest w stanie pozbyć się jego przyczyn, dlatego też zawsze należy udać się do lekarza, który zajmie się tym w sposób w pełni profesjonalny i taki, który przyniesie jak najbardziej satysfakcjonujący efekt.

Podsumowanie

Stan zapalny zęba jest czymś bardzo poważnym, czego nie można ignorować, a co jest w stanie generować potężny ból. Właśnie dlatego trzeba z nim udać się do specjalisty – najlepiej takiego zatrudnianego przez profesjonalną klinikę stomatologiczną. Tylko wtedy będzie się w stanie zapewnić sobie fachową opiekę, a jednocześnie szybkie pozbycie się tego właśnie bolesnego problemu. Zanim jednak sięgnie się po usługi lekarza, warto zapoznać się ze specyfiką samego w sobie stanu zapalnego, poznać jego przyczyny oraz ewentualne powikłania, jakie mogą mu towarzyszyć. W ten sposób będzie się w stanie skutecznie mu zapobiegać.