Brakujący ząb. Co może się stać, jeśli go nie uzupełnisz?

Brakujący ząb. Co może się stać, jeśli go nie uzupełnisz?

Jak uzupełnić brakujący ząb? Lekarze Stomo Clinic odpowiadają: – Uzupełniaj brakujące zęby tak szybko, ja to możliwe. Ponieważ wiedzą, że utrata nawet jednego zęba niekorzystnie wpływa na zdrowie całego uśmiechu. Kompletny uśmiech to także strażnik młodego wyglądu, dobrego samopoczucia, a nawet prawidłowego trawienia.

Jak uzupełnić brakujący ząb? Jak najszybciej!

Straciłeś ząb boczny i zastanawiasz się, czy spieszyć się z jego uzupełnieniem. Przecież trzonowców i tak nie widać w uśmiechu. Nasi dentyści w Stomo Clinic wyjaśniają, że szczególnie zęby boczne mają ogromne znaczenie dla zdrowia całego uzębienia. Są bowiem odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej wysokości zwarcia. Gdy brakuje Ci trzonowców, wysokość zwarcia obniża się, przez co pozostałe zęby ścierają się i robią coraz krótsze. Braki zębów po jednej stronie mogą z kolei niszczyć uzębienie niesymetrycznie, przez co linia uśmiechu będzie zaburzona, a Ty zauważysz, że po prostu krzywo się uśmiechasz. Takie są konsekwencje zwlekania z odbudową utraconych zębów.

Nie jest to jednak wiedza powszechna, wiele osób dba o zęby przednie, wybiela je, zakłada licówki… Czyli inwestuje w zęby widoczne w uśmiechu, a tymczasem braki boczne i tak pogarszają estetykę uśmiechu. Okazuje się, że przeciętny 35-latek w Polsce ma 21 zębów, zamiast 32. Odliczając ósemki, które często usuwamy, to i tak wychodzi, że w wieku 35. lat statystycznie brakuje nam 7 zębów. Najczęściej są to właśnie trzonowce.

Brakujący ząb niszczy pozostałe!

Wiesz już, że braki zębów bocznych powodują patologiczne ścieranie zębów z powodu obniżenia wysokości zwarcia. Zęby – także przednie – stają się krótsze, a w dodatku mają też odsłoniętą zębinę w miejscach ścierania (charakterystyczne żółte krawędzie). W dodatku stają się wrażliwe na bodźce termiczne i smakowe. W rezultacie odczuwasz ból, gdy jesz lub pijesz coś gorącego, zimnego czy kwaśnego.

Żeby pozbyć się takiego problemu, musimy odbudować prawidłową wysokość zwarcia za pomocą nakładów protetycznych na zęby boczne oraz odbudów kompozytowych lub porcelanowych w strefie uśmiechu. Robimy to po to, aby siły zgryzowe, które występują u pacjentów, nie obciążały nadmiernie pojedynczych zębów lub większych partii. Dzięki temu zęby nie będą niepotrzebnie osłabiane.

…i powoduje wędrówki zębowe

Każda nieuzupełniona luka w uśmiechu powoduje także, że zęby sąsiednie przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni w łuku zębowym. Wędrują w stronę braku, często się też przechylając i tracąc swoją stabilność. Przemieszczanie zębów jest pozornie powolne. Nawet nie wiesz kiedy i po kilku latach stwierdzasz, że zęby zrobiły się jakieś krzywe, ale także rozchwiane. Wędrówki zębowe odbywają się też w linii pionowej. Jeśli zęby nie mają antagonisty, czyli zęba przeciwstawnego na górze lub na dole, to – szukając kontaktu – zaczynają się wysuwać z zębodołu. W rezultacie robią się dłuższe niż pozostałe, a także odsłaniają się szyjki zębowe.

Wcześnie wstawisz implant, mniej wydasz

  • Na leczenie ortodontyczne

Jeśli nie uzupełnisz brakujacego zęba od razu po jego usunięciu za pomocą implantu lub mostu protetycznego, może się okazać, że potem nie będzie to już takie proste. Zęby przemieszczą się i poprzechylają, w rezultacie zabraknie miejsca na odtworzenie zęba. Będziemy musieli wtedy odzyskać utraconą przestrzeń (aby zmieścić implant i koronę) za pomocą leczenia ortodontycznego. Aparat uszereguje też zęby, wyprostuje je, zniweluje wszelkie rotacje i przechylenia. Nasza ortodontka dr Ania Duda będzie tutaj ściśle współpracować z implantologiem Stomo Clinic. Jeśli jednak zaplanujesz wczesną implantację i od razu wstawisz ząb, zaoszczędzisz czas i pieniądze.

  • Na regenerację zaników kostnych

Przy późnej implantacji implantolog może mieć też zastrzeżenia do warunków kostnych. Prawidłowa implantacja wymaga bowiem, aby kość w miejscu wszczepienia implantu miała odpowiedni rozmiar i gęstość. Wtedy wszczepiony implant służy całe życie.

Jeśli jednak nie uzupełnisz szybko brakującego zęba, tkanka kostna w jego miejscu będzie stopniowo zanikać. Możesz wtedy odczuwać, że luka po zębie robi się coraz głębsza. W takiej sytuacji implantolog zaplanuje najpierw zabiegi regeneracji kości za pomocą materiałów kościotwórczych. A nawet wykona przeszczep tkanki kostnej, aby przygotować odpowiednie warunki dla implantacji. Wydłuży to czas leczenia i zwiększy koszt, a przecież o wiele łatwiej od razu uzupełnić brakujący ząb za pomocą implantu. Optymalnie? Albo w dniu usunięcia zęba (jeśli są warunki) lub po krótkim czasie od ekstrakcji.

Migrena i bruksizm z powodu braków zębowych

Okazuje się, że zęby boczne mają także wpływ na samopoczucie. Gdy brakuje trzonowców – szczególnie po jednej stronie – może dochodzić do przeciążeń stawów skroniowo-żuchwowych. Odruchowo rozdrabniamy bowiem pokarm tą stroną, gdzie mamy komplet zębów. A druga strona jest praktycznie wyłączana z przeżuwania. Niesymetryczna praca stawów skroniowo-żuchwowych ma swoje konsekwencje. Jakie ? Bóle głowy, migreny, szumy uszne, strzelanie stawów, zgrzytanie i zaciskanie zębów.  Warto więc zadbać o to, by zęby trzonowe były w komplecie i pracowały symetrycznie.

Brakujący ząb a rysy twarzy

Problemem estetycznym jest nie tylko brak zęba na przedzie. Na wygląd wpływają także zęby boczne. Gdy brakuje nawet jednego trzonowca, to – jak już wiesz – niesymetrycznie ścierasz zęby i jesz tylko jedną stroną. W rezultacie symetrię traci cała twarz. Mięśnie żwacze mogą też być bardziej rozbudowane z jednej strony, co wpływa na pogorszenie rysów twarzy. Brakujące trzonowce powodują także, że obniża się wysokość zwarcia, a przez to skraca odcinek twarzy nos-broda. Usta zapadają się z kolei do wewnątrz, skóra wokół ust marszczy, a skrócone dolne piętro twarzy daje tzw. starczy wygląd. Odbudowa brakujących zębów pozwala więc zaoszczędzić wydatki na medycynę estetyczną czy chirurgię plastyczną.

Zdrowie całego organizmu

Jest jeszcze jedna konsekwencja braków zębowych, o której mało się mówi. Brak trzonowców pogarsza także jakość trawienia i pracę układu pokarmowego. Zęby boczne przede wszystkim rozdrabniają pożywienie i przygotowują je do dalszego wchłaniania. Jeśli brakuje trzonowców, pokarm jest szybciej połykany, a rozdrabnianie niedokładne. W rezultacie pojawiają się problemy żołądkowo-jelitowe, różnego rodzaju kolki itp. Wchłanianie składników odżywczych też jest zaburzone. A wszystko przez to, że zwlekamy ze wstawieniem brakującego zęba.