Co lepsze implanty czy mostek?

Co lepsze implanty czy mostek?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że o wiele łatwiej i szybciej jest założyć mostek niż nałożyć koronę na implant. Jednak osobom, którym zależy na zachowaniu zdrowia zębów i estetyki uśmiechu, przyda się poznanie wszystkich zalet i wad tych struktur ortopedycznych.

Mostek czy implant – co jest lepsze?

Przed protetyką pacjenci zgłaszają się do nas z zapytaniem, co lepiej umieścić – mostek czy implant. W przeciwieństwie do mostków implanty są bardzo trwałe i hipoalergiczne. Liczba powikłań po zainstalowaniu mostków jest znacznie wyższa i najczęściej są one związane z cechami konstrukcyjnymi protezy. Sukces protetyki z koroną na implancie zależy bezpośrednio od kwalifikacji stomatologa, a w naszej klinice pracują doświadczeni specjaliści i podpowiedzą, która metoda będzie najlepsza w danym przypadku. Niektórzy pacjenci wybierają mostki, ponieważ boją się implantacji i uważają, że jest to zbyt drogie. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji pochopnej decyzji, proponujemy porównać zalety i wady obu projektów.

Tabela porównawcza cech mostków oraz implantów

Kryterium                               Mostek                     Implant
Cena W porównaniu z implantacją instalacja mostu jest dość prostą procedurą w niższej cenie. Mostek porcelanowy wykonujemy na podbudowie z metali nieszlachetnych oraz na złocie lub pełnoceramiczne. Cena implantu jest wyższa, ponieważ do jego produkcji wykorzystywane są droższe materiały. Jednak długa lista korzyści w pełni to uzasadnia.
Cechy konstrukcyjne Montujemy most trzypunktowy lub pięciopunktowy na dwóch filarach. W miejscu brakującego zęba umieszczamy środkową koronę, która jest zawieszona między przęsłem mostku. Implant dokładnie odwzorowuje żywy korzeń zęba, na którym osadzona jest korona za pomocą łącznika.
Ile zębów można odbudować? Założenie mostku pomaga przywrócić jeden lub 3 zęby. Za pomocą implantu eliminuje się pojedynczą wadę uzębienia lub wszczepia więcej implantów.
Czy można zaszkodzić zdrowym zębom? Podczas montażu mostku oszlifujemy zęby filarowe, co może doprowadzić do ich uszkodzenia. Założenie implantu nie wymaga usunięcia nerwu i szlifowania sąsiednich zdrowych zębów.
Interakcje z tkankami jamy ustnej Po zamontowaniu mostku między nim a dziąsłem pozostaje niepozorna dziura, w której mogą utknąć cząsteczki jedzenia, prowokując rozwój patogennej mikroflory. Niedopasowany mostek prowadzi do rozwoju nowotworów. Z biegiem czasu implant jest całkowicie zrośnięty z tkanką kostną, co eliminuje ryzyko infekcji.
Żywotność mostków Okres użytkowania mostków wynosi wiele lat. Ponadto nie przeprowadza się częstej wymiany mostów ze względu na zniszczenie zębów filarowych. Jeżeli utraciły szczelność konieczna jest szybka wymiana. Implanty są instalowane na całe życie i przy odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej nie wymagają wymiany.
Wpływ na strukturę kości Założenie mostu wywołuje destrukcyjne procesy w kości szczęki w obszarze braku zębów, co prowadzi do negatywnych zmian w wyglądzie – dolna jedna trzecia twarzy zmniejsza się, kąciki ust opadają. Po zainstalowaniu implantu nie dochodzi do zaniku kości, ponieważ zapewniony jest równomierny rozkład obciążenia żucia.
Wygoda Konieczne jest przyzwyczajenie się do konstrukcji mostku, na początku mogą boleć zęby filarowe i dziąsła. Podczas wszczepiania implantów nie ma dolegliwości bólowych i dyskomfortu w jamie ustnej dzięki zastosowaniu materiału biokompatybilnego. Ponadto stosujemy znieczulenie miejscowe.
Czas trwania procedury instalacyjnej Instalacja mostu to długi proces, który składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności wykonuje się badanie i leczenie zębów filarowych, a następnie w razie potrzeby usunięcie korzenia zęba i usuwanie zepsutych zębów. Wtedy gojenie dziąseł wymaga czasu. Ten etap trwa około miesiąca. Biorąc pod uwagę wstępne badanie, wszczepienie jednego zęba trwa około 2-3 miesięcy. Etap chirurgiczny trwa 40-60 minut. W przypadku braku przeciwwskazań wykonuje się implantację jednoetapową tj. implantacja natychmiast po ekstrakcji zęba.
Możliwe komplikacje Jakiś czas po założeniu mostu, szyjki zębów filarowych mogą zostać odsłonięte. Proces jest uważany za naturalny, ale niewłaściwe toczenie zębów może go pogorszyć. Jeśli pacjent cierpi na bruksizm, uzupełnienia mogą wypaść z protezy. Inne powikłania to obluzowanie zębów i rozwój próchnicy wtórnej. Powikłania po implantacji zęba występują bardzo rzadko. Wśród nich: zasinienie i opuchnięcie tkanek. Zwiększamy objętość kości i wykonujemy zabiegi regeneracyjne, dzięki czemu powstają warunki odpowiednie dla implantacji.

 

Czym jest lepszy implant czy mostek – podsumujmy?

Porównanie zalet i wad implantu oraz mostku pozwala na wyciągnięcie następujących wniosków. Implantacja niewątpliwie ma większe zalety niż montaż mostków na sąsiednich zębach. Co lepsze implanty czy mostek?

5 zalet implantacji w naszej klinice stomatologicznej

  • Implanty dentystyczne różnych marek i typów
  • Duży wybór różnych struktur ortopedycznych
  • Zastosowanie innowacyjnych technik i technologii
  • Doświadczeni specjaliści o wysokim poziomie profesjonalizmu
  • Najbardziej przystępne ceny za zabieg.

Możliwość wykonania protetyki szczęki przy braku zębów przy pomocy implantów

W przypadku klasycznej protetyki w miejscu braków zębowych dochodzi do zaniku tkanki kostnej, co ma poważne konsekwencje dla stanu całego uzębienia. Podczas umieszczania implantu lub mostku na implantach obciążenie rozkłada się równomiernie na całą kość, proces osteogenezy nie zatrzymuje się. Most na implantach zapobiega zanikowi tkanki kostnej. Maksymalny okres użytkowania protezy to 5-10 lat, podczas gdy implanty mają większe szanse służyć Ci do końca życia.