Co leczy stomatolog?

Co leczy stomatolog?

Stomatolog, a inaczej dentysta, jest specjalistą, którego musi odwiedzać każdy – jeżeli nie w przypadku problemów to prewencyjnie. Rzadko kiedy zdarzają się bowiem ludzie, którzy zachowują perfekcyjną higienę jamy ustnej i dbają o nią w taki sposób, by unikać tego typu wizyt. Choć te zazwyczaj kojarzą się z bólem, wcale nie jest on regułą i czymś dla nich nieodzownym. Ale czy stomatolog leczy tylko ból? Czym konkretnie się zajmuje i kiedy powinno się go odwiedzić? O tym porozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie zajmuje się stomatolog?

Co leczy stomatolog? To pytanie, na które odpowiedź wydaje się oczywista. Rzeczywistość pokazuje jednak, że nie każdy ma pełną świadomość na temat pełnego spektrum jego działań. Poniżej prezentujemy te rzeczy, których można oczekiwać od każdego stomatologa. Ich znajomość pozwoli nie tylko zrozumieć, jak wszechstronnymi specjalistami potrafią (ale nie muszą – zależy od specjalizacji i chęci rozwoju konkretnego dentysty) być, ale też mieć świadomość, z jakim problemem można się do nich udać. W spektrum działań stomatologa może leżeć:

  • leczenie kanałowe, a zatem takie wymagające nie lada precyzji oraz dostawania się do korzenia samego zęba, by tam przeprowadzić jego leczenie. Praktycznie każdy stomatolog posiada je w spektrum swoich działań;
  • periodontologia, a zatem przede wszystkim profilaktyka związana z dbaniem nie tylko o zęby, ale i przyzębia i błony śluzowe jamy ustnej – to również jest specjalność praktycznie każdego specjalisty stomatologii;
  • ortodoncja – dziedzina, która skupia się na korygowaniu wad zgryzu, ale też leczeniem wszelkiego rodzaju wad szczękowo-twarzowych oraz nieprawidłowości zębowych;
  • protetyka stomatologiczna, w skład której wchodzi oczywiście tworzenie wszelkiego rodzaju protez stałych, ruchomych i kombinowanych;
  • chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa, w ramach której stomatolog podejmuje się leczenia bardziej inwazyjnego, koniecznego do wdrożenia w przypadku pacjentów zmagającymi się z poważniejszymi schorzeniami lub chorobami zębów, które wymagają bardziej skomplikowanych operacji chirurgicznych (a najczęściej i zgody pacjenta, na którym będą one ostatecznie przeprowadzane).

Stomatolog leczy zatem przyczyny bólu zębów, ale nie tylko. Zajmuje się również wadami zgryzu, ubytkami w zębach (oraz wyrywaniem tych, których nie da się “uratować”) oraz problemami ściśle związanymi z jamą ustną. Można więc śmiało powiedzieć, że może być specjalistą od wszystkiego, co rozgrywa  się w jej obrębie.

Nie każdy stomatolog musi specjalizować się we wszystkim, co tylko obejmuje ten bardzo szeroki dział medycyny. Istnieje sporo specjalizacji, na które może się on zdecydować, dlatego też często w przypadku wystąpienia problematycznej sytuacji odsyłają do swoich kolegów po fachu, specjalizujących się w radzeniu sobie właśnie z nią. Tak jest przede wszystkim w przypadku stomatologii zachowawczej – praktykujący ją dentyści rzadko kiedy zajmują się również protetyką, a częściej – pedodoncją.

Co leczy stomatolog?

Kiedy powinno się zaglądać do stomatologa?

Wizyta u stomatologa niemal zawsze kojarzy się z leczeniem, najczęściej kończącym się założeniem plomby. Oznacza to, że większość osób, które decydują się na odwiedzenie dentysty wybiera się tam typowo objawowo, a zatem dopiero wtedy, gdy poczuje ból. Nie jest to ani rozsądne, ani polecane przez samych stomatologów podejście. Równie istotne co czasowe leczenie ewentualnych dolegliwości związanych z zębami jest zapobieganie ich występowaniu. Aby to było możliwe, trzeba wychwytywać przypadki próchnicy relatywnie szybko. To z kolei prowadzi do konieczności odbywania wizyt kontrolnych – koniecznie  regularnych, nawet w przypadku, gdy nie ma się do czynienia z jakimikolwiek problemami.

Wizyty u stomatologa, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie muszą dotyczyć problemów z zębami. Mogą być związane z ich estetyką. Usuwanie kamienia, wybielanie oraz zabiegi związane z ortodoncją są czymś, co często prowadzi właśnie do tego specjalisty. Warto też wiedzieć, że stomatolog jest w stanie przeprowadzić szczegółową diagnostykę jamy ustnej. Na nią również powinno się decydować w miarę często, a na pewno regularnie.

Warto wiedzieć: w regularnym udawaniu się do stomatologa z pewnością jest w stanie pomóc znalezienie profesjonalnej, a przede wszystkim dobrze podchodzącej do każdego klienta kliniki dentystycznej. Dzięki temu zawsze będzie się miało pewność, że będzie się oddawać w dobre ręce. Przede wszystkim jednak będzie można pozbyć się pewnego rodzaju strachu. Wbrew pozorom ten dotyka również dorosłych, którzy przez niego rzadziej uczęszczają do stomatologa, a w związku z tym częściej zmagają się ze znacznie poważniejszymi problemami natury zdrowia jamy ustnej.

Podsumowanie

Choć mogłoby się wydawać, że każdy doskonale wie, co leczy stomatolog, rzeczywistość jest zgoła odmienna i każdy kojarzy go wyłącznie z leczeniem chorób zębów. Tymczasem spektrum jego działań jest znacznie szersze i obejmuje praktycznie wszystko, co ma cokolwiek wspólnego z jamą ustną. Warto mieć co do tego świadomość jeszcze zanim zacznie się zmagać z problemami w jej obrębie.