Co leczy ortodonta?

Co leczy ortodonta?

Ortodonta jest specjalistą, po którego w dzisiejszych czasach sięga się coraz chętniej i częściej. Wszystko ze względu na stale wzrastającą świadomość co do tego, co on tak właściwie robi i jakie rezultaty jest w stanie przynieść korzystanie z jego usług. Ale co on tak właściwie leczy? Jak osiąga owe efekty? Na tych dwóch kwestiach zamierzamy się skupić w dzisiejszym wpisie.

Z czym dokładnie pozwala sobie poradzić ortodonta?

Ortodonta jest specjalistą, któremu blisko jest do stomatologa. Tak właściwie jest on właśnie stomatologiem bardzo silnie wyspecjalizowanym w radzeniu sobie z wszelkiego rodzaju nieprawidłowościami w ramie jamy ustnej. Zakres jego działań pozwala mu radzić sobie między innymi z:

  • dziedziczonymi wadami zgryzu – zdecydowana większość wad zgryzu wynika z genetyki oraz dziedziczności. Szczególnie często widzi się tutaj jedną z najpowszechniejszych wad – widoczną szparę pomiędzy dwoma górnymi siekaczami;
  • wadami zgryzu nabytymi w trakcie życia – choć nie każdy o tym wie, wiele wad zgryzu można nabyć poprzez podążanie za nieprawidłowymi nawykami związanymi z  żywieniem, ale też między innymi układaniem się do snu (przede wszystkim jeszcze jako niemowlak). Doskonałym przykładem takowego jest też stosowanie smoczków o niewłaściwym kształcie czy też nawyk związany z ssaniem kciuka lub oddychaniem przez usta;
  • wadami zgryzu wynikającymi ze zmian środowiskowych i genetycznych – wiele wad zgryzu wynika po prostu z ewolucji człowieka. Tak jest chociażby w przypadku ósemek, które na przestrzeni lat stały się człowiekowi niepotrzebne. Mimo wszystko wciąż wyrastają, powodując często wady zgryzu i krzywienie się pozostałych zębów;
  • poprawą estetyki uśmiechu – ze względu na charakterystykę działań ortodonty, te prowadzą do poprawy wyglądu uzębienia, a zatem i atrakcyjności pacjenta. Jest to jednak “efekt uboczny”, a nie coś, do czego tak właściwie się zmierza. Tutaj bowiem priorytetem jest korygowanie wad zgryzu.

Ważnym elementem pracy ortodonty jest również profilaktyka. Choć zazwyczaj dopiero ludzie w potrzebie myślą nad tym, co leczy ortodonta, warto mieć co do tego świadomość jeszcze wtedy, gdy nie ma się żadnych problemów w obrębie jamy ustnej. Działania profilaktyczne podejmowane regularnie we współpracy z ortodontą są w stanie pomóc w zapobiegnięciu wystąpieniu większości z nich.

Co leczy ortodonta

Jak to dokładnie robi?

Ortodonta działa w sposób uporządkowany, ale zawsze przystosowany do potrzeb konkretnego pacjenta. Jego działania sprowadzają się do użycia odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Ten może przybrać formę stałą lub ruchomą, zależnie od przypadku oraz przede wszystkim stopnia skomplikowania konkretnej wady zgryzu.

Działania ortodonty tak właściwie rozpoczynają się na długo przed założeniem przez niego aparatu. Zanim to się stanie, konieczne jest przeprowadzenie tak zwanej konsultacji ortodontycznej. To bardzo pracochłonny proces, w którym określa się problem, ale też jego historię oraz dokładną charakterystykę. Robi się to przede wszystkim na podstawie odpowiednio przeprowadzonego wywiadu. Konieczne jest tutaj też przeprowadzenie kompleksowego badania jamy ustnej oraz dokładne obejrzenie twarzy pacjenta z każdego kąta. Pozwoli to określić rodzaj występującej wady oraz stopień jej zaawansowania. Działań konsultacyjnych jest wiele więcej i mają one na celu przygotowanie planu leczenia.

Plan leczenia powstaje w oparciu o otrzymane przez ortodontę dane, zazwyczaj w przeciągu 7-10 dni od przedłożenia mu wszelkich zleconych przez niego badań. Plan zawiera w sobie dokładny koszt każdego z działań, prezentuje terminarz kolejnych spotkań oraz podkreśla zakładany czas leczenia. W czasie jego tworzenia ustala się też, z jakiego aparatu będzie się korzystać.

To prowadzi z kolei do kolejnego etapu, jakim jest założenie przygotowanego w sposób indywidualny aparatu na zęby. W większości przypadków trzeba zdecydować się na rozwiązanie stałe, które zapewnia najlepsze efekty również przy pracy nad bardzo zaawansowanymi wadami zgryzu. W czasie noszenia aparatu (często przez wiele miesięcy) konieczne jest udawanie się na wizyty kontrolne, w czasie których specjalista sprawdza prawidłowość procesu leczenia.

Gdy wszystko przebiega pomyśli, w ostatnim etapie swojej własnej pracy ortodonta zdejmuje aparat stały i wymienia go na retencyjny, pozwalający zębom zachować swoją nową formę.

Podsumowanie

Wiedząc, co leczy ortodonta szybko można zrozumieć, jak ważne jest regularne odwiedzanie go. Warto się go podejmować również wtedy, gdy nie ma się problemów ze zgryzem. Jak bowiem wiadomo, te mogą być nabyte chociażby za sprawą nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Jeżeli już wybiera się ortodontę dla siebie, warto sięgnąć po takiego dysponującego odpowiednio dużym doświadczeniem, ale i profesjonalnie podchodzącego do każdego swojego pacjenta. Bardzo rozsądnym jest skorzystanie z usług profesjonalnej kliniki stomatologicznej, zrzeszającej najlepszych specjalistów z branży. Decydując się na nią można mieć pewność, że odda się we właściwe ręce i zostanie się obsłużonym maksymalnie kompleksowo.