Chirurgiczne usuwanie ósemek jak wygląda?

Chirurgiczne usuwanie ósemek jak wygląda?

Zęby mądrości, zwane też po prostu ósemkami, nie pojawiają się u każdego. Często jednak stają się faktem, a zwykle ich pojawienie jest niespodziewane. Wszystko dlatego, ze ciężko jest określić moment, w którym się na nie zdecydują. Może to być osiemnasty rok życia – może też być czterdziesty. Faktem jest jednak, że nie zawsze są one czymś pożądanym. Często powodują problemy (głównie za sprawą tego, że nie ma już na niej miejsca w szczęce), co sprawia, że równie często sięga się po ich usunięcie. Jak ono dokładnie przebiega i co warto wiedzieć na jego temat? O tym opowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Jak wygląda usuwanie ósemek przez chirurga?

Jednym z najczęściej wykonywanych działań w zakresie chirurgii stomatologicznej jest chirurgiczne usuwanie ósemek. Jak wygląda? To kwestia, która dla wielu osób nie ma znaczenia. Większość z nich się na to decyduje, choć nie zawsze są ku temu przesłanki. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zęby mądrości zazwyczaj sprawiają więcej problemów aniżeli dają korzyści. Problemy pojawiają się również wtedy, gdy podchodzi się właśnie do usuwania.

Tak naprawdę usuwanie ósemek jest większym wyzwaniem dla chirurga aniżeli dla pacjenta. Odbywa się ono w silnym znieczuleniu miejscowym, przez co zabieg jest praktycznie bezbolesny (choć może powodować pewien dyskomfort). Po zakończeniu usuwania ósemki za pośrednictwem chirurga (to on wybiera odpowiednią metodę ekstrakcji, którą zwykle uzależnia od lokalizacji ósemki oraz specyfiki jej wzrostu), ten zaszywa miejsce, w którym ta się znajdowała. Po około siedmiu dniach od wykonania zabiegu konieczne jest zdjęcie szwów.Chirurgiczne usuwanie ósemek jak wygląda?

Proces zaczyna się od wykonania zastrzyku znieczulającego. Chirurg czeka na to, aż znieczulenie obejmie odpowiednią część ciała, a następnie przechodzi do samej w sobie ekstrakcji. Już po jej zakończeniu zaszywa ranę. Pacjent jest wtedy wolny.

Warto wiedzieć: w wielu przypadkach zachodzi konieczność postawienia na opatrunek hemostatyczny. Dzieje się tak w przypadkach, w których ciężko jest zatamować krwawienie z pozostałości po zębie. Opatrunek ten pomaga w wytworzeniu się skrzepu, dzięki czemu prowadzi do szybszego gojenia się konkretnej rany.

Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Jeszcze zanim podejmie się decyzję o chirurgicznym usunięciu ósemki warto dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat. Decyzja na jego temat jest zawsze jedną z poważniejszych. Co zatem należy wiedzieć zawczasu? Poniżej przedstawiamy te rzeczy, które wydają się tutaj najistotniejsze.

  • Chirurgiczne usunięcie ósemki nie zawsze jest konieczne – często okazuje się, że ta w żaden sposób nie przeszkadza pacjentowi, a w dodatku nie powoduje jakichkolwiek problemów w jamie ustnej. Ósemka jest normalnym i pełnowartościowym zębem. Jeżeli zatem jej obecność nie prowadzi do żadnych nieprawidłowości, poleca się po prostu ją zostawić.
  • Usuwanie ósemek przebiega bardzo szybko – cały zabieg można zamknąć w obrębie zaledwie pół godziny (a często jeszcze krótszego czasu). Wszystko jednak zależy tutaj od stopnia skomplikowania konkretnego przypadku. W prostszych przypadkach wszystko przebiega sprawniej. Jeśli zaś ósemka jest wyjątkowo kłopotliwa, całość też będzie bardziej skomplikowana.
  • Koszt chirurgicznego usunięcia ósemki nie jest stały i zależy od konkretnej kliniki. Warto jednak wybrać tę najlepszą, nawet kosztem nieco wyższej ceny. Wtedy też ma się bowiem pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy i nie doprowadzi do jakichkolwiek komplikacji,.
  • Chirurdzy stomatologiczni nie są jak dentyści – zazwyczaj więc istnieje możliwość szybkiego załatwienia tematu, w zaledwie kilka dni od zgłoszenia się. Usuwanie ósemek często odbywa się nawet tego samego dnia. Wszystko za sprawą specyfiki problemów z nimi związanych. Gdyby czekać z tym dłużej, te mogłyby negatywnie wpłynąć na stan uzębienia podstawowego.
  • Jako że usunięcie ósemki jest zabiegiem naprawdę poważnym, często wymaga rekonwalescencji – bezpośrednio po samym zabiegu, przez około pół godziny, trzeba trzymać tamujący krwawienie tampon. Samo usunięcie bardzo osłabia człowieka, w związku z czym ten nie powinien prowadzić samochodu. Przez czas trwania znieczulenia nie powinno się jeść, a podczas pierwszej doby – spożywać alkoholu, palić papierosów oraz pić gorących napojów. Konieczne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej z ograniczeniem okolicy rany (by nie wypłukać z niej skrzepu).

Podsumowanie

Wiedząc już, czym tak naprawdę jest chirurgiczne usuwanie ósemek, jak wygląda oraz czy zawsze jest konieczne można dojść do jednego wniosku – zawsze warto je skonsultować z lekarzem specjalizującym się w jego przeprowadzaniu lub dentystą. Konieczność przeprowadzenia zabiegu występuje w wielu przypadkach, jednak nie zawsze. Często rozsądniej jest zostawić ósemkę, która kiedyś może się okazać bardzo przydatna. Zawsze warto więc sięgnąć po konsultację do profesjonalnej kliniki. Zwłaszcza takiej, do której zapisać się można internetowo. Wtedy też będzie się miało pewność, że wszystko przebiegnie w zgodzie z indywidualnymi oczekiwaniami, a zabiegu nie podejmie się, gdy nie będzie takiej konieczności.