Chirurg stomatolog co robi?

Chirurg stomatolog co robi

Stomatologia to dziedzina medycyny, która ze względu na swoją charakterystykę jest powszechna. Sięga po nią absolutnie każdy – w dodatku od najmłodszych lat swojego życia. Właśnie dlatego na jej temat powinno się wiedzieć tak dużo, jak to tylko możliwe. Przede wszystkim powinno się mieć świadomość co do specjalizacji w jej obrębie. To one definiują poniekąd to, czym zajmuje się konkretny lekarz stomatolog. Wbrew pozorom, nie każdy skupia się na leczeniu próchnicy i ubytków zębowych. Dziś skupimy się bliżej na sylwetce chirurga stomatologa. Czym on się tak właściwie zajmuje i kiedy się po niego sięga? Więcej o tym – poniżej.

Chirurgia stomatologiczna – czym tak właściwie się zajmuje?

Każdy kiedyś słyszał o kimś takim jak chirurg stomatolog. Co robi on dokładnie i czego można się po nim spodziewać? Najbardziej uogólnić to można do radzenia sobie z najcięższymi przypadkami w jamie ustnej. Takimi, z którymi nie da się poradzić sobie w sposób standardowy i nieinwazyjny. Takimi, które wymagają podjęcia się określonych operacji. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • usuwaniu zębów mlecznych oraz stałych. Zazwyczaj mowa tutaj o takich, które stanowiłyby wielkie  wyzwanie bez użycia narzędzi chirurgicznych. Do chirurga stomatologa najczęściej kieruje się w przypadku tak zwanych “zębów mądrości”, które często rosną w bardzo problematyczny sposób. Chirurg podejmie się również ekstrakcji tych zębów, które nie posiadają już żadnego punktu zaczepnego, za który można byłoby złapać standardowymi szczypcami;
  • podejmowaniu się zabiegów mikrochirurgicznych, w tym przede wszystkim tych mających przygotować jamę ustną pacjenta do zabiegów implantologicznych czy protetycznych,
  • wykonywaniu zabiegów periochirurgii, mających za zadanie zlikwidować stany zapalne w zakresie tkanek okołodziąsłowych oraz odbudować utracone tkanki;
  • dokonywanie resekcji wierzchołka korzeni, ale też podejmowanie się wszelkiego rodzaju zabiegów rekonstrukcyjnych.

Dobry chirurg stomatolog to taki, który zachowuje transparentność na każdym kolejnym etapie współpracy z nim. Oznacza to, że informuje o wszystkim, czego podejmuje się w zakresie jamy ustnej swojego pacjenta. Jest to niesamowicie istotne, gdyż wiele spośród zabiegów różni się od innych stopniem inwazyjności, ale też użyciem konkretnych narzędzi, wiele spośród których może wyglądać iście przerażająco. Jego zadaniem jest też uspokajanie i tworzenie atmosfery, która nie będzie wzmagała strachu.

Chirurg stomatolog dysponuje oczywiście odpowiednimi środkami znieczulającymi, w związku z czym jest w stanie podejmować się każdego z zabiegów nie tylko w sposób w pełni profesjonalny, ale i bezbolesny dla pacjenta. Ilość podawanych środków jest zależna od rodzaju zabiegu i potencjalnego bólu, z jakim mógłby się on wiązać – zawsze ustalana jest więc indywidualnie.

Warto wiedzieć: podobnie jak w przypadku standardowej stomatologii, również i w tej liczy się to, by postawić na osobę doświadczoną i posiadającą fach w ręku. Najlepszych chirurgów stomatologów zatrudniają większe kliniki stomatologiczne, które nie mogłyby sobie pozwolić na niezadowolenie ze strony klientów. To właśnie w nie powinno się celować w pierwszej kolejności.

Chirurg stomatolog co robi?

Kiedy sięga się po usługi chirurga stomatologa?

Nie w każdym przypadku konieczne jest sięgnięcie po usługi chirurga stomatologa. Chirurgiczne podchodzenie do konkretnych problemów jest zwykle ostatecznością, na którą decyduje się dopiero wtedy, gdy nie da się sobie z nimi poradzić w bardziej standardowy sposób. Większość dentystów uprawiających tak zwaną stomatologię zachowawczą, ale i ortodontyczną nie jest jednocześnie chirurgami. W razie potrzeby zatem stomatolodzy ci odsyłają do ich kolegów po fachu, którzy będą w stanie zająć się konkretnym problemem w sposób bardziej do niego adekwatny. Oczywiście nie w każdym przypadku oznacza to konieczność usunięcia zęba. Ortodonci na przykład odsyłają do chirurgów celem jeszcze lepszego przygotowania pacjenta do noszenia specjalnego aparatu ortodontycznego.

O ile sięganie po “zwykłego” stomatologa jest czymś, na co powinno się decydować w bardzo regularnych odstępach czasu, nieco inaczej jest z chirurgiem. Jego wręcz nie powinno się odwiedzać regularnie – chyba że jest taka konieczność, jednak zazwyczaj wskazuje ona na poważniejsze problemy w obrębie jamy ustnej.

Po chirurga stomatologa często sięga się jako po kogoś, kto jest w stanie doradzić, czy danego zęba da się uratować, czy lepiej jest go wyrwać. Ma on za sobą całe mnóstwo różnych zabiegów, dzięki czemu jest w stanie podpowiedzieć, co zrobić w konkretnym przypadku.

Podsumowanie

Jedną z najpopularniejszych specjalizacji w obrębie stomatologii okupuje chirurg stomatolog. Co robi i kiedy najczęściej trzeba po niego sięgnąć? Wiedza w tym temacie pozwoli umiejętnie podchodzić do wszystkiego tego, co on oferuje, a przede wszystkim wiedzieć, gdzie się skierować w przypadku konkretnego problemu w obrębie własnej jamy ustnej. Choć na jego usługi nikt nie chce się decydować, robi się to zwykle z konieczności w rzeczywiście najcięższych sytuacjach.