Najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu

nieświeży oddech czyli halitoza

Nieświeży oddech?  Zamiast go maskować, lepiej sprawdzić, dlaczego się pojawił i uderzyć w przyczynę. Bo nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza, to nie schorzenie, ale objaw zarówno błędów higienicznych i dietetycznych, jak i problemów ze zdrowiem. Zespół Stomo Clinic opracował krótki poradnik. Mamy też dla Was zalecenia dopasowane do pięciu najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu.

Nieświeży oddech. Jaka przyczyna?

To chyba najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu. Podczas codziennej higieny zapominasz po prostu o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych lub robisz to niedokładnie. W rezultacie w trudno dostępnych zakamarkach zbierają się resztki pożywienia. To prawdziwy raj dla bakterii. Nieprzyjemny zapach to oczywiście lotne związki siarki wydzielane przez bakterie, żywiące się tym, co zostało w przestrzeniach międzyzębowych. Bakterie te zbierają się też w złogach, pokrywających język, a nawet na dziąsłach i policzkach.

Zalecenia: czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Nitkuj zęby dokładnie i sumiennie, nie omijając żadnego miejsca. Jeśli potrzebujesz udoskonalić technikę, poproś nas o pomoc w trakcie wizyty. Higienistka stomatologiczna pokaże Ci przede wszystkim, jak prawidłowo wykonywać codzienny flossing. Jeśli mimo wielu prób masz trudności z nitowaniem, przerzuć się na irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Mikrokropelki wody i sprężonego powietrza będą sprawnie wypłukiwać resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Do oczyszczania języka stosuj też odpowiednią końcówkę irygatora lub ręczną skrobaczkę do języka. Myj język codziennie, tak jak dbasz codziennie o czysty uśmiech. Nie zapominaj również o delikatnym szczotkowaniu dziąseł i wnętrza policzków.

Przyczyna nr 2: błędy w diecie

Jeśli cierpisz z powodu nieświeżego oddechu i chcesz wyeliminować przyczynę, a nie tylko inwestować w tik-taki, policz, ile pijesz codziennie wody. Może się okazać, że przyczyna halitozy (nieświeżego oddechu) jest banalna: za mało płynów w codziennej diecie. Niedobór wody powoduje, że produkujesz albo za mało śliny, albo jest ona zbyt gęsta, w rezultacie pH w jamie ustnej sprzyja rozwojowi bakterii. Druga sprawa to posiłki. Jeśli są bogate w przetworzoną żywność, cukier i złe węglowodany (np. pieczywo pszenne, ciasta, makarony), to znów bakterie wytwarzające lotne związki siarki mają w Twojej jamie ustnej idealne warunki do rozwoju.

Zalecenia: więcej płynów, surowych warzyw i owoców

Pij codzienne 2 litry wody. Zrezygnuj z dosładzanych napojów i śmieciowego jedzenia. Ogranicz złe węglowodany na rzecz surowych warzyw i owoców. Po posiłkach płucz usta wodą lub żuj (przez kilka minut) gumy bezcukrowe. Oba te sposoby normalizują pH, czyli w rezultacie ograniczają kwasową erozję szkliwa, ale także redukują przykry zapach z ust.

Przyczyna nr 3: nieszczelne korony, mosty, protezy

Na nieprzyjemny oddech powinny zwracać uwagę osoby, które noszą korony, mosty i protezy. Jest to bowiem częsty sygnał rozszczelnienia uzupełnień protetycznych lub niedopasowania protezy. Korony mogą tracić swoją szczelność, kiedy dochodzi do zmian w zgryzie i zęby zaczynają wędrować. W niewielkich zachyłkach zbierają się wtedy resztki jedzenia, w których rozwijają się bakterie. Stąd nieprzyjemny zapach z ust, ale i ryzyko stanów zapalnych czy próchnicy. Nieszczelności przyszyjkowe są problemem także wtedy, gdy choruje przyzębie i dochodzi do tzw. ucieczki dziąsłowej. Resztki pokarmu mogą też zalegać pod przęsłami mostów, zwłaszcza gdy z wiekiem dochodzi do naturalnego zaniku wyrostka zębodołowego w miejscu brakującego zęba. Największe zaniki kostne występują przy bezzębiu pod protezą osiadającą. Gdy zbiera się pod nią pożywienie, pojawia się halitoza.

Zalecenia: masz nieświeży oddech, umów kontrolę protetyczną

Protezę osiadającą przede wszystkim kontroluj raz w roku. Stomatolog sprawdzi, czy jest nadal idealnie dopasowana, czy też trzeba ją na nowo podścielić. Po 5-7 latach protezy akrylowe osiadające wymagają wymiany. Druga sprawa: regularnie myj protezę, używając szczoteczek do protez i specjalnych past. To także wpływa na świeży oddech. Zdejmuj swoje trzecie zęby na noc i przechowuj w suchym miejscu. Szklanka z wodą to nienajlepszy pomysł, ponieważ jeśli akryl będzie chłonął wodę, szybko w protezie rozwiną się bakterie i grzyby.  Korony i mosty także wymagają regularnych kontroli: dwa razy w roku. Dbaj o codzienną czystość koron i mostów, także w przestrzeniach międzyzębowych. Używaj więc nici dentystycznej, szczoteczki interdentalnej albo irygatorów. Mosty pod przęsłami oczyszczaj z kolei za pomocą specjalnych wyciorków, które wymiatają resztki jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni. Możesz też płukać takie miejsca za pomocą irygatora.

Przyczyna nr 4: zapalenie dziąseł

Halitoza to również wczesny objaw chorób przyzębia. Stany zapalne dziąseł są często wywoływane przez złogi kamienia nazębnego, które wraz ze śliną i resztkami pokarmu są siedliskiem bakterii. Wywołują one stany zapalne, ale też wydzielają drażniące dla nas lotne związki siarki. Bakterie te wraz z nieusuwanym kamieniem wnikają stopniowo pod linię dziąseł, a wtedy zapalenie przyzębia rozwija się głębiej i zajmuje kolejne tkanki. Oprócz nieświeżego oddechu pojawia się wtedy również krwawienie i rozpulchnienie dziąseł. To kolejny sygnał, że trzeba działać!

Zalecenia: regularny skaling

To działanie polega na usunięciu kamienia zarówno naddziąsłowego jak i pod linią dziąseł (kiretaż). Regularne i dokładne zabiegi higienizacyjne połączone z krótkotrwałym stosowaniem środków bakteriobójczych uspokoją stan zapalny. Po wycofaniu się zapalenia dziąseł, zgłaszaj się jednak na skaling 2 razy w roku, a w domu codziennie dbaj też o dokładne usuwanie płytki nazębnej.

https://www.facebook.com/StomoClinic/posts/3910667862293086

Przyczyna nr 5: schorzenie poza jamą ustną

Nieświeży oddech w najmniejszym procencie, ale jednak może być objawem innych chorób. Przykry zapach z ust towarzyszy stanom zapalnym w obrębie gardła i nosa. Występuje na przykład przy ropnym zapaleniu migdałków. Nieświeży oddech może się też wiązać z zarzucaniem treści żołądkowych do przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy diagnozuje gastrolog, jednak jego symptomy zobaczy też dentysta. Uzębienie pacjentów cierpiących na refluks jest bowiem często nadwrażliwe i reaguje bólem na podmuchy powietrza. Zęby są też zażółcone, w dodatku z powodu kwasowej erozji szkliwo może być również pofałdowane, a zęby mogą mieć z kolei zaostrzone krawędzie.

Zalecenie: diagnostyka

Zamiast maskować nieświeży oddech miętowymi cukierkami czy stosować tabletki, lepiej jest znaleźć przyczynę halitozy. Standardowo zacznij więc od wizyty u dentysty. Lekarze Stomo Clinic wykonają najpierw pełną diagnostykę związaną z powodami nieświeżego oddechu, które mogą pochodzić z Twojej jamy ustnej. Jeśli wyeliminują wszystkie przyczyny stomatologiczne nieświeżego oddechu (a są one najczęstsze), skierują Cię na dalszą diagnostykę.