Leczenie fluorozy. Metoda ICON we Wrocławiu.

fluoroza zabieg ICON Wrocław

Leczenie fluorozy wzbudza zainteresowanie wielu pacjentów. Schorzenie to wpływa bowiem na wygląd uśmiechu, ponieważ na zębach pojawiają się białe plamki. Zęby tracą przez nie połysk, wydają się miejscowo kredowo-białe i przez to często pacjenci mówią, że mają zęby w cętki. W silniejszych postaciach fluoroza może przebarwiać zęby na ciemniejsze kolory, nawet brunatne. Dodatkowo występują wtedy uszkodzenia szkliwa w postaci zagłębień, a nawet zmian kształtów zębów.

Skąd się bierze fluoroza zębów?

Fluoroza jest chorobą rozwojową, czyli białe plamki na szkliwie pojawiają się w okresie rozwoju zębów. Schorzenie wynika z reguły z nadmiernego kontaktu organizmu ze związkami fluoru. Mogą one pochodzić oczywiście z nieprawidłowo dobranych past do zębów, ale być także skutkiem suplementacji fluoru. Warto kontrolować skład przyjmowanych suplementów przez dzieci, a najlepiej dostarczać im wszystkich składników, niezbędnych do rozwoju, w urozmaiconej diecie, a nie pod postacią tabletek. Jeśli już dziecko przyjmuje suplementy, powinny być one zalecone wyłącznie przez lekarza rodzinnego czy pediatrę. Nie aplikujmy dzieciom witamin i minerałów na własną rękę.

Jeżeli Twoje dziecko przyjmuje minerały, witaminy lub inne suplementy – poinformuj o tym stomatologa w STOMO Clinic.
Pamiętaj również, aby skonsultować z dentystą pastę do zębów, którą stosujecie codziennie. Przeanalizuj także inne możliwe źródła fluoru, które mogą pochodzić z pożywienia z dodatkiem tego mikroelementu. Okazuje się, że wzbogacane w fluor mogą być np. mąka czy płatki śniadaniowe, a nawet woda pitna. W niektórych miastach woda jest bowiem faktycznie  fluorowana i warto to sprawdzić w wodociągach.

Kiedy pojawia się fluoroza?

Najczęściej fluoroza dotyczy rozwoju stałego uzębienia, choć może się pojawiać także na etapie zębów mlecznych. Wtedy fluoroza jest trudniejsza do wyłapania przez rodzica, ponieważ zęby mleczne są z natury bardziej matowe od uzębienia stałego. Natomiast stomatolog bez problemu zdiagnozuje fluorozę  w trakcie kontroli zębów dziecka. Dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się na przeglądy, nawet jeśli dziecko nie narzeka na ból zębów i – w Twojej ocenie – nie ma próchnicy.

Czy fluoroza osłabia zęby?

Może się wydawać, że fluoroza to problem tylko estetyczny, jednak nadmiar fluoru osłabia zęby i paradoksalnie zwiększa ryzyko próchnicy. Dlaczego? Uzębienie dotknięte fluorozą jest bardziej kruche i ma osłabione szkliwo. W ciężkich postaciach, gdy występują zagłębienia w szkliwie, zbiera się w nich także płytka nazębna. W takich miejscach wzrasta więc ryzyko próchnicy.

Jak leczyć fluorozę?

Przyczynowo leczenie fluorozy polega na tym, że należy jak najszybciej unormować spożycie fluoru. Wycofać się z past z fluorem na rzecz innych preparatów o działaniu przeciwpróchnicowym np. z ksylitolem. Można też stosować pasty z hydroksyapatytem wapnia, który wzmacnia szkliwo.

Natomiast objawowo leczenie fluorozy oznacza, że po prostu usuwamy plamy fluorozowe i mamy na to nowoczesną metodę. Fluoroza i jej leczenie to temat dobrze znany ekspertom STOMO Clinic.

leczenie fluorozy w Stomo Clinic metodą Icon
Leczenie fluorozy w Stomo Clinic metodą ICON

ICON – nowoczesne leczenie fluorozy

ICON to nowa i minimalnie inwazyjna metoda leczenia fluorozy, którą stosujemy, gdy ma ona postać białych plamek. Nowoczesny sposób jest komfortowy dla pacjenta, ponieważ praktycznie w trakcie jednej wizyty pozbywamy się problemu. Po umówieniu terminu zgłaszasz się do nas na ok. godzinną wizytę. Na zęby, po zabezpieczeniu dziąseł, nakładamy płynną żywicę. Wnika ona głęboko do tkanek zęba, a ponieważ ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo, białe plamki zmieniają swój wygląd. Upodabniają się po prostu do zdrowego szkliwa. W ten sposób fluoroza zostaje usunięta. Tak leczymy przede wszystkim białe plamki fluorozowe, te ciemniejsze możemy próbować usuwać abrazyjnie. Innym rozwiązaniem jest założenie licówek lub koron protetycznych.

Wczesne leczenie próchnicy ICON

Walka z próchnicą bez wiertła i plombowania? Tak! Metodę opisaną powyżej stosujemy bowiem także z powodzeniem w leczeniu wczesnych postaci próchnicy, kiedy nie trzeba jeszcze usuwać tkanek zęba. Zamiast borowania sięgamy w STOMO Clinic właśnie po żywicę ICON. Infiltracja żywicą ICON powstrzymuje rozwój próchnicy początkowej i to nawet w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych, a także na powierzchniach przedsionkowych zębów. Jak to się dzieje? Płynna żywica, którą nakładamy na zęby, wnika do uszkodzeń próchnicowych i blokuje drogę kwasom próchnicotwórczym. Dzięki temu zatrzymujemy rozwój próchnicy bez borowania i plombowania. Jedyny warunek, musi to być próchnica w początkowej fazie rozwoju. W innych przypadkach zapraszamy na standardowe leczenie ubytków.