Kolorowe plomby dla dzieci. Działanie, korzyści.

dziecko u dentysty Wrocław

Kolorowe plomby zbierają coraz lepsze opinie, ponieważ działają jak magnes i zachęcają dzieci do wizyty u dentysty. Okazuje się, że wystarczy dać dziecku wybór koloru wypełnienia, by szybciej przekonało się do wizyty u dentysty.

Czym są kolorowe plomby dla dzieci?

Kolorowe plomby dla dzieci są wykonane ze światłoutwardzalnego kompozytu. Barwione są na wiele różnych kolorów: od żółci, przez pomarańcz i róż, po fiolet, granat i czerń. Zakładamy je oczywiście na zęby oczyszczone z próchnicy, tak samo jak podczas wypełniania ubytków próchnicowych u dorosłych. Wielobarwne wypełnienia stomatologiczne dla dzieci służą jednak tylko do leczenia ubytków w zębach mlecznych. Dlatego ścierają się razem z mleczakami, aby zęby mleczne w trakcie rozwoju mogły dopasowywać się do zmieniającego się zgryzu.

Standardowy kompozyt, którym wypełnia się ubytki w zębach stałych, jest twardszy, ponieważ nie musi pełnić takiej roli. Dlatego kolorowe plomby są lepiej dopasowane do rozwoju zębów mlecznych. W dodatku barwne wypełnienia stosowane u dzieci uwalniają stopniowo fluor, a więc wspierają także profilaktykę przeciwpróchnicową u dzieci.

https://www.facebook.com/StomoClinic/posts/2537252492967970

Dlaczego warto stosować kolorowe plomby u dzieci?

Część dzieci po prostu łatwiej namówić na takie nietypowe leczenie. Poza tym możliwość samodzielnego decydowania o kolorze wypełnienia sprawia, że dziecko ma poczucie kontroli nad sytuacją i dzięki temu chętniej współpracuje z lekarzem. A gdy dziecko nie może się zdecydować na jedną barwę plomby, możemy wtedy wypełnić ząb dwoma kolorami. Wszystko oczywiście dla jeszcze większej radości małego pacjenta.

Rozmowa o kolorowych plombach sprawia także, że dziecko nie koncentruje się tak mocno na słynnym „borowaniu”. Oglądamy kolornik, dyskutujemy o barwach i odwracamy w ten sposób uwagę od samego leczenia. W Stomo Clinic dzieci mają dodatkowo możliwość oglądania swoich kolorowych wypełnień na monitorze, zamontowanym przy fotelu stomatologicznym. Dentysta prezentuje swoją pracę dzielnemu pacjentowi za pomocą kamery wewnątrzustnej. Podsumowując, wszystkie te zabiegi zwiększają zaufanie do stomatologa i zamieniają leczenie w przyjazną i ekscytującą przygodę.

Kolorowe plomby dla dzieci a próchnica

Kolorowe plomby, tak jak wspominaliśmy, stosujemy u dzieci na zęby mleczne. I tu pojawia się pytanie: czy zęby mleczne należy w ogóle leczyć? Odpowiadamy stanowczo i zdecydowanie – TAK! Przede wszystkim dlatego, że w Polsce możemy mówić o epidemii próchnicy wśród dzieci. Statystyki mówią, że ponad połowa 3-latków ma próchnicę i aż 80% 5-latków. To groźne z co najmniej kilku powodów.

Po pierwsze mleczaki „zarażają” próchnicą zęby stałe, szczególnie na etapie uzębienia mieszanego. Nieleczone zęby mleczne mogą sprawić, że próchnica pojawi się w nowiutkiej stałej szóstce, która ma służyć przez całe życie i jest podstawą zgryzu.

Po drugie nieleczone zęby – mleczaki nie są tu wyjątkiem – mogą wywoływać tzw. choroby odogniskowe, czyli takie które pojawiają się w innych obszarach ciała, ale ich źródłem jest uzębienie. Szczególnie narażony jest tutaj układ krwionośny, odpornościowy i nerki.

Kolejna sprawa jest taka, że nieleczona próchnica wywołuje czasem powikłania w postaci stanów zapalnych, prowadzących do ropni i degradacji okolicznych tkanek kostnych. Nie mówiąc już o bólu, który towarzyszy chorym zębom.

Mleczaki – strażnicy prawidłowego zgryzu u dzieci

Dr Ania Duda, ortodontka Stomo Clinic, zwraca uwagę na jeszcze jedną sprawę: zęby mleczne utrzymują miejsce dla swoich stałych następców i w tym sensie są strażnikami prawidłowego zgryzu.

Jak to działa? Gdy próchnica tak mocno zniszczy zęby, że trzeba usunąć kilka z nich, może to zaburzyć zgryz, innymi słowy doprowadzić do wady ortodontycznej. Wyobraź sobie, że w miejscu wcześnie usuniętych mleczaków jest luka w uśmiechu i przez kilka lat (nawet 10 lat) nie pojawiają się tam zęby stałe, które mają swój określony czas na wyrzynanie się. Co to powoduje? Po pierwsze organizm wytwarza tkankę kostną nad zawiązkiem zęba stałego, co utrudnia lub uniemożliwia późniejsze wyrżnięcie stałego zęba. Niezbędna wtedy jest ingerencja chirurga, który odsłania ząb zatrzymany za pomocą skalpela.

Kolejna sprawa: dziecko z niekompletnym uzębieniem przez lata słabiej gryzie i żuje pokarm, przez co jego szczęka i żuchwa nie rozwijają się prawidłowo. Kości dolnej części twarzy mogą być słabsze, żuchwa i szczęka węższe lub niesymetryczne (gdy grupowe braki mleczaków występują po jednej stronie). Zęby w zgryzie mogą też wędrować, by wypełnić luki. A wtedy stałe uzębienie, gdy się po wielu latach pojawia, wyrasta w nieprawidłowych pozycjach, poza łukiem albo nachodzi na siebie i dochodzi do tzw. stłoczeń.

Brakujące siekacze mleczne wywołują dodatkowo wady wymowy. Dziecko bez zębów w odcinku przednim ma często problemy z prawidłowym układaniem języka i sepleni. Terapia logopedyczna jest utrudniona z powodów stomatologicznych, bo przyczyna wady wymowy cały czas występuje, aż do pojawienia się zębów stałych.

https://www.facebook.com/StomoClinic/photos/a.1617076548318907/2522605161099370/?type=3

Dbaj o mleczaki swoich dzieci!

Dlatego tak ważne jest, by zachować pełne uzębienie mleczne do momentu wyrzynania się ich stałych następców. Jeśli mleczaki są zajęte próchnicą, leczymy je, stosując m.in kolorowe plomby. Gdy jest potrzeba, leczymy zęby mleczne także kanałowo, wypełniając kanały materiałem, który resorbuje się wraz z korzeniem. Wszystko po to, by uzębienie stałe wyrosło zdrowe i prawidłowo ułożone.  Tak to niewielkie w sumie koszty stomatologii dziecięcej i regularne wizyty kontrolne pomagają uniknąć większych wydatków w życiu dorosłym. Na co? Na leczenie ortodontyczne i protetykę!

Jeśli chcesz umówić się na wizytę:

  • możesz do nas zadzwonić 71 880 90 50
  • lub zarezerwować konsultację on-line