Gingiwektomia, czyli kiedy warto wykonać plastykę dziąseł?

gingiwektomia czyli plastyka dziąseł Wrocław

Gingiwektomia – to trudne słowo oznacza po prostu zabieg wycięcia przerośniętej tkanki dziąsłowej, która narasta na korony zębowe i sprawia, że zęby wydają się małe. W rzeczywistości kryją się po prostu pod dziąsłami. Jedna wizyta w STOMO Clinic i dzięki plastyce dziąseł Twoje zęby będą większe, a uśmiech pełniejszy.

Większe zęby: gingiwektomia

Gingiwektomia to dość szybki sposób na metamorfozę uśmiechu, ponieważ do jej przeprowadzenia z reguły wystarczy jedna wizyta. Odsłonięcie koron przykrytych przez dziąsła sprawia, że zęby są po prostu dłuższe i większe. To zaskoczenie dla pacjentów, którzy często w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości mają większe zęby. Często myślą o założeniu licówek, ale nie wiedzą, że ich własne zęby prezentują się inaczej. Po zabiegu są wzruszeni pod wpływem zmiany, którą widzą w lusterku. I dziwią się, że nigdy wcześniej nikt im nie powiedział o gingiwektomii. Co nie znaczy oczywiście, że po plastyce dziąseł nie można założyć licówek. Można i często się to dzieje.

Jako stomatolodzy estetyczni łączymy bowiem gingiwektomię z licówkami. Jeśli pacjent chce założyć licówki, a my stwierdzamy na konsultacji, że ma przerośnięte dziąsła, decydujemy najpierw o odsłonięciu koron zębowych. W drugim kroku wykonujemy licówki porcelanowe lub kompozytowe, czyli tzw. bondingi, w zależności od planu leczenia. U pacjentów, którzy obawiają się szlifowania szkliwa, a są do tego warunki, stosujemy licówki porcelanowe bez szlifowania.

Jak wykonuje się gingiwektomię w Stomo Clinic we Wrocławiu?

Dla pacjentów zaskakujące jest to, że plastyka dziąseł jest praktycznie bezkrwawa i nie wymaga rekonwalescencji. Zaczynamy oczywiście od podania standardowego znieczulenia stomatologicznego. Następnie lekarz za pomocą kautera elektrycznego usuwa precyzyjnie nadmiar tkanki dziąsłowej. Dzięki zastosowaniu kautera gingiwektomia jest praktycznie bezkrwawa. Urządzenie przypominające elektryczny długopis od razu koaguluje przycięte tkanki, dzięki czemu naczynia krwionośne błyskawicznie się zasklepiają. A Ty zaraz po zabiegu możesz wrócić do normalnych zajęć. Jedyne zalecenie to szczotkowanie zębów i dziąseł, o czym dokładnie informujemy Cię na wizycie.

Gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy

On także może być wynikiem przerośniętych dziąseł, a nie wady zgryzu czy nadaktywnej mimicznie górnej wargi. Zanim więc podejmiesz jakiekolwiek działania, zawsze pokaż swój gummy smile dentyście. Może się bowiem okazać, że pokazujesz za dużo dziąseł w uśmiechu, tylko dlatego że są one przerośnięte. Wykonamy wtedy gingiwektomię, a Twój uśmiech zmieni się jak po metamorfozie.  Uśmiech dziąsłowy może być oczywiście konsekwencją kilku czynników. Jeśli występuje u Ciebie także wada zgryzu, zaproponujemy skojarzone leczenie i połączymy ortodoncję z plastyką dziąseł. Przy nadaktywnej mimicznie górnej wardze nasi lekarze stosują również botoks, jako wsparcie leczenia stomatologicznego. Jeśli więc masz gummy smile, zacznij od konsultacji i pokaż nam swój uśmiech.

Gingiwektomia dla zdrowia

Gingiwektomię, czyli plastykę dziąseł wykonujemy w STOMO Clinic we Wrocławiu od lat. Zalecamy ją u pacjentów, którzy mają przerośnięte dziąsła, nie tylko z powodów estetycznych. Nadmiar tkanki dziąsłowej utrudnia bowiem prawidłową higienę jamy ustnej. Szczególnie w okolicach trzonowców narastające dziąsła sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych przyzębia. Utrudnione szczotkowanie powoduje, że pod przerośnięte dziąsła wnika płytka nazębna, która mineralizuje się i zamienia w kamień. Ten rozpycha się w kieszonkach dziąsłowych, powiększając je. Tak może zacząć się problem z paradontozą. Tak więc czasem i dla zdrowia warto zainteresować się gingiwektomią.