Czy leczenie kanałowe zęba boli?

Leczenie kanałowe zęba. Czy boli?

Odczarujmy przesądy na temat leczenia kanałowego. Czy leczenie kanałowe zęba, czyli popularna kanałówka, boli? To prawda, że kiedyś kanałówki były wyjątkowo nieprzyjemne i długotrwałe. Na szczęście stomatologia już sobie poradziła z tym tematem i teraz nowoczesne leczenie kanałowe odbywa się szybko i bezboleśnie.

Kanałówka kiedyś a dziś

Kiedyś dentyści dzielili leczenie kanałowe na kilka etapów. W trakcie kolejnych wizyt u dentysty ząb był częściowo oczyszczany i „zatruwany”. Takie leczenie na raty oznaczało przedłużające się dolegliwości bólowe. Pacjenci w trakcie kanałówki narzekali na trwający nawet tygodniami dyskomfort. W rezultacie decydowali się nawet na szybsze choć bardziej drastyczne rozwiązanie. Po prostu usuwali ząb, zamiast go ratować. Dziś nowoczesna endodoncja mikroskopowa oferuje leczenie kanałowe na jednej wizycie, które nie przeraża i nie wymaga znoszenia bólu.

Czy leczenie kanałowe zęba boli?

Tak naprawdę nie boli leczenie, ale ząb, w którym rozwinął się stan zapalny, obejmujący silnie unerwioną miazgę, wypełniającą wnętrze zęba. Czyli przychodzisz do nas z bólem. Taki ból oznacza najczęściej, że ząb niszczy próchnica, ale także może być uszkodzony na skutek urazu mechanicznego . Przeszywające i intensywne ataki bólowe, które wskazują na zakażenie miazgi, trwają od kilku do kilkunastu minut. Pacjenci zauważają, że takie dolegliwości nasilają się pod wpływem słodkich, zimnych i gorących posiłków.

Celem leczenia kanałowego jest natomiast usunięcie przyczyny bólu, czyli wyleczenie zęba. W trakcie zabiegów stosujemy najwyższej klasy znieczulenia stomatologiczne, tak aby kanałówki w Stomo Clinic były całkowicie bezbolesne.

Jak wygląda kanałówka?

Pacjent bólowy trafia na diagnostykę RTG, która na wstępie określa sposób leczenia. Dzięki najnowocześniejszej tomografii CBCT jesteśmy w stanie już na starcie precyzyjnie zobrazować wszystkie kanały, co jest podstawą powodzenia zabiegu. Zajmują się tym endodoncji, czyli stomatolodzy, którzy leczą schorzenia miazgi zębowej. Ich zadanie to całkowicie usunięcie zakażonej miazgi z kanałów zębowych wraz z bakteriami. Po oczyszczeniu i odkażeniu wypełniają oni wnętrze zęba i odbudowują część koronową. Standardowo nasi endodoncji pracują z wykorzystaniem bardzo precyzyjnych narzędzi, takich jak mikroskopy stomatologiczne i endometry i oczywiście cyfrowe RTG punktowe. I choć leczenie potrafi trwać długo, z reguły wykonują pełny zabieg na jednej wizycie. Finalne badanie tomografią CBCT potwierdza, że opracowaliśmy wszystkie kanały zęba i prawidłowo wypełniliśmy aż do szczytów. Finalna kontrola RTG to wyróżnik profesjonalnej endodoncji.  

Leczenie kanałowe zęba za mną. Czy dalej może boleć?

Po pierwsze leczenie kanałowe eliminuje przyczynę bólu, ponieważ po zabiegu ząb pozbawiony miazgi nie jest już unerwiony, a więc tak naprawdę jest martwy. Faktycznie jednak każde leczenie endodontyczne podrażnia ozębną, w której znajdują się zęby. Stąd po kanałówce możesz odczuwać słabnący z dnia na dzień ból, który nie jest już jednak tak intensywny i nie można go porównać do bólu wywołanego stanem zapalnym miazgi. Nasi pacjenci otrzymują odpowiednie leki, dzięki którym łagodnie przechodzą taki okres pozabiegowy. Nie musisz się więc przejmować, po zabiegu będziesz się czuł tylko lepiej niż przed.