Botoks na gummy smile i bruksizm? U dentysty!

Botoks na gummy smile

Botoks na gummy smile? Tak! Jeśli botoks kojarzy Ci się tylko z usuwaniem zmarszczek, myślisz stereotypowo. Botoks ma też zastosowanie w stomatologii. W STOMO Clinic korzystamy z toksyny botulinowej w ortodoncji – przede wszystkim w terapii bruksizmu oraz w leczeniu uśmiechu dziąsłowego.

Czym właściwie zajmuje się ortodonta? Diagnozuje, zapobiega i leczy wady zgryzu oraz nieprawidłowości twarzowo-szczękowe. Jak żaden inny lekarz bardzo często ogląda twarze pacjentów. Analizuje proporcje, rozstaw oczu, wysokość brody, wypukłość profilu… I bierze to wszystko pod uwagę, planując leczenie ortodontyczne.

Dlatego zdarza się, że w terapii stomatologicznej sięgamy w Stomo Clinic po narzędzia medycyny estetycznej: botoks i wypełniacze. Bo celem ortodoncji jest nie tylko zdrowy zgryz, lecz także harmonijny uśmiech, dopasowany do wyglądu całej twarzy!

Jak wygląda uśmiech dziąsłowy?

Gummy smile występuje wtedy, kiedy pokazujesz w uśmiechu więcej niż 3 mm dziąseł – tyle mówi teoria. A praktyka? Zdarzają się pacjenci, którzy eksponują dużo więcej dziąsła niż standard, a jednak tzw. estetyka biało-czerwona nie jest zaburzona. Mało tego, wręcz uwielbiamy ich uśmiech (na przykład uśmiech Julii Roberts). Ale co, gdy uśmiech dziąsłowy drażni jego posiadacza? Przychodzi do nas po pomoc, a my proponujemy leczenie. Jak zawsze w medycynie, tak i tutaj terapia uśmiechu dziąsłowego zależy od przyczyn!

Skąd się bierze gummy smile?

Może być konsekwencją wady zgryzu albo wynikać z genetycznie nadmiernie rozbudowanej szczęki. Powstać z powodu opóźnionego wyrzynania zębów albo być skutkiem za krótkiej i dynamicznie pracującej górnej wargi. Przy wadach zgryzu działamy ortodontycznie, czyli zakładamy aparat i podnosimy linię zębów przednich, przesuwając je dowierzchołkowo, a tym samym podnosimy linię dziąseł. To nie czary, to codzienność dla dr Ani Dudy.

A dlaczego zbyt późne wyrzynanie zębów wywołuje gummy smile? Po prostu spora część koron twoich zębów jest przykryta dziąsłami. Dlatego w uśmiechu widać ich tak dużo. Precyzyjnie usuwamy wtedy nadmiar tkanki dziąsłowej, a nawet – jeśli trzeba – nadmiar kości, i wydłużamy w ten sposób korony. Zabieg gingiwektomii nie jest skomplikowany i daje dobre efekty.

Kiedy botoks na gummy smile?

Zdarza się jednak tak, że w uśmiechu dziąsłowym pierwsze skrzypce gra nadaktywna górna warga. Wtedy właśnie sięgamy po toksynę botulinową, aby uspokoić nadmierną mimikę. Umiejętnie podane niewielkie ilości botoksu powodują, że górna warga odzwyczaja się od intensywnej pracy. W ciągu 2 tygodni od zabiegu górna warga przestaje się tak wysoko unosić w uśmiechu, tak botoks działa na gummy smile.

Botoks w terapiach skojarzonych

To oczywiście najlepszy scenariusz. Bo choć korekcja nie jest trwała i trzeba powtarzać iniekcje co 6-12 miesięcy, to jednak obywa się bez plastyki dziąseł. Najczęściej jednak sięgamy po botoks na gummy smile, aby ograniczyć inne bardziej inwazyjne zabiegi. Mówimy wtedy o terapii skojarzonej. Na przykład gdy pacjent kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego. Wtedy, włączając botoks, ograniczamy inwazyjność i możemy zrezygnować ze skalpela na rzecz ortodoncji. Albo wykonać plastykę dziąseł, bez ingerencji w kość. Tak więc botoks to nasz pomocnik, dzięki któremu ograniczamy ingerencje chirurgiczne. Pomaga nam także w terapiach bruksistów.

Skąd się bierze bruksizm?

Nawykowe zaciskanie, zgrzytanie i ścieranie zębów może występować głównie podczas snu, ale także w ciągu dnia – w trakcie wysiłku fizycznego czy w stresie. Bruksizm przede wszystkim niszczy uzębienie oraz sprawia, że owal twarzy staje się bardziej kwadratowy, co wynika z rozbudowanych mięśni żwaczy. Bruksizm jest jednak objawem co najmniej kilku schorzeń. Prym wiodą tutaj jednak wcale nie pasożyty czy niedobory witamin! Winne są raczej wady zgryzu, związane z głębokim nagryzem. Zgryz głęboki dosłownie dewastuje uzębieniw, dlatego nie warto czekać z zakładaniem aparatu. Masz objawy zgryzu głębokiego i ścierasz zęby? To idziesz do ortodonty. Zarówno gdy masz 20 czy 60 lat.

Warto, bo dzięki podniesieniu wysokości zwarcia, przestaniesz niszczyć własne zęby. Z kolei nieleczony bruksizm oznacza kłopoty stomatologiczne, takie jak: nadwrażliwość zębów, stany zapalne dziąseł, ścieranie szkliwa, pęknięcia i złamania zębów. Nawykowe zgrzytanie zębami to także migreny, napięcia karku i pleców, stany zapalne stawów skroniowo-żuchwowych, szumy uszne czy zaburzenia równowagi. W dodatku starte przez bruksizm zęby nie dodają uroku.

Botoks na bruksizm

Botoks to metoda wspierająca leczenie bruksizmu. W niektórych przypadkach może być stosowany samodzielnie, gdy pacjent nie chce lub nie może leczyć się ortodontycznie. Wtedy zastrzyki z botoksem zmniejszają objaw, ale nie usuwają przyczyny zgrzytania i zaciskania zębów. Za pomocą iniekcji czasowo redukujemy po prostu siły, które działają niszcząco na twoje uzębienie. Gdy botoks przestaje działać, stopniowo odruch zgrzytania będzie wracał. Dlatego u wielu pacjentów na etapie rozklinowania zgryzu i podnoszenia wysokości zwarcia stosujemy botoks, a następnie leczymy wadę zgryzu ortodontycznie. W ten sposób osiągamy szybki efekt estetyczny i terapeutyczny.

Dentysta Wrocław Ortodonta Wrocław Implanty Wrocław, Centrum Stomatologiczne Stomo Clinic botoks na gummy smile 1

Jak botoks działa na bruksizm?

Toksyna botulinowa podawana jest za pomocą cieniutkiej igły w kilka punktów. Blokuje przepływ impulsów nerwowych do mięśni żwaczy. W ciągu 2 tygodni żwacze rozluźniają się, a tym samym schodzą napięcie i ból. Obserwujesz też stopniowe zanikanie odruchu zgrzytania. Z reguły poprawia się także samopoczucie, lepiej śpisz i czujesz się zrelaksowany. Rysy twarzy również ulegają złagodzeniu. Średnio w ciągu miesiąca od zabiegu mięśnie żwacze obkurczają się i tracą swoją objętość, co daje dodatkowo wysmuklenie owalu. Takie efekty utrzymują się 6-12 miesięcy, po czym stopniowo wraca przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Wtedy zgłaszasz się na zabieg przypominający. Podanie botoksu w żwacze nie wymaga znieczulenia, odczuwasz tylko lekkie rozpieranie tkanek.

Zalecenia po podaniu botoksu

Po zabiegu możesz wrócić do normalnej aktywności, z zastrzeżeniem by przez 4 godziny nie pochylać twarzy. W ciągu 2 tygodni nie należy masować skóry w miejscach iniekcji i nie wykonywać zabiegów termicznych. W tym czasie rezygnujemy także z sauny o solarium, ponieważ mogłyby one osłabić działanie botoksu na etapie jego aktywacji.