Jak unikać awarii aparatu ortodontycznego, jak dbać o aparat?

aparat ortodontyczny Damon

Awaria aparatu ortodontycznego może sie zawsze zdarzyć w trakcie leczenia wad zgryzu. Jak więc sobie radzić z typowymi awariami w czasie przymusowej lub dobrowolnej kwarantanny? Zostańmy w domu – to przecież podstawowe zalecenie w czasie epidemii koronawirusa. Oto kilka rad od naszych ekspertów!

Dbaj o aparat ortodontyczny dwa razy bardziej niż normalnie!

Ponieważ unikamy teraz wychodzenia z domów, staraj się dbać o aparat ortodontyczny w sposób szczególny i nie prowokuj losu. Czyli nie narażaj aparatu na awarie. A więc unikaj gryzienia twardych pokarmów, takich jak np. orzechy. Surowe warzywa  i owoce krój na mniejsze kawałki. Nie podważaj niczego zębami, nie odkręcaj – nie traktuj zębów jak podręcznego narzędzia do zadań specjalnych. Nie żuj gumy, nie jedz chipsów, zrezygnuj z popcornu.

Czystość aparatu ortodontycznego

Zalecenie higieniczne numer jeden: myj zęby po każdym posiłku i dokładnie oczyszczaj miejsca wokół zamków oraz pod drutami. Możesz płukać usta płynami stomatologicznymi. Odpuść sobie pasty wybielające, za to przerzuć się na pasty przeciwpróchnicze np. z ksylitolem. Stosuj nić dentystyczną, przynajmniej raz dziennie pobaw się w dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Możesz zamiast nici zaprząc do pracy irygator, który za pomocą strumienia wody wypłucze resztki jedzenia i osad spomiędzy zębów. Sprawdź jednak kontrolnie nitką, czy wszędzie jest czysto, przecież masz teraz więcej czasu. Pomoże Ci w tym nasza asystentka stomatologiczna Grażyna (czyli Agata ;-)), którą poprosiliśmy o instrukcje na Facebooku.

https://www.facebook.com/StomoClinic/videos/529115374532960/
Pierwsza metoda – aparat i tradycyjna nitka ortodontyczna
https://www.facebook.com/StomoClinic/videos/2425026747766657/
Druga metoda – aparat ortodontyczny i nitka super-floss
https://www.facebook.com/StomoClinic/videos/639696216556397/
Trzecia metoda – aparat ortodontyczny i irygator

Nie zaniedbuj wyciągów

Zostajesz w domu? Możesz teraz spokojnie nosić wyciągi ortodontyczne, domownicy widzą cię w nich przecież na co dzień, a na ważne spotkania zawodowe nie wychodzisz. Wykorzystaj ten czas i przyłóż się do noszenia wyciągów, wtedy leczenie wady ortodontycznej będzie po prostu szybsze.

W razie otarć…

Jeśli aparat ortodontyczny w jakiś sposób podrażnia śluzówkę, nakładaj na inwazyjną część aparatu specjalny wosk. Możesz go dostać także w aptece. Podrażnione miejsce smaruj żelem lub maścią stomatologiczną, np. Elugel, Solcoseryl, Tantum Verde. Domowym sposobem łagodzącym podrażnienia jest też płukanka naparem z liści szałwii.

Atuty aparatów ortodontycznych Damon

Jeśli z powodu epidemii twoja wizyta jest przesunięta na późniejszy termin, ciesz się, że leczysz się systemem Damon. Aparaty samoligaturujące szeregują uzębienie aktywnie przez cały okres między wizytami. Inaczej niż aparaty klasyczne, które zaraz po wizycie oddziałują intensywnie, a potem – nawet po 3 tygodniach – muszą być ponownie aktywowane, żeby dalej działać. Tymczasem systemy niskiego tarcia – takie jak Damon – są genialne także dlatego, że nawet po 2-3 miesiącach od ostatniej wizyty wciąż działają terapeutycznie!

Awaria aparatu ortodontycznego

Awaria aparatu ortodontycznego może się zdarzyć mimo starań. Wtedy możesz zadziałać samodzielnie. Jeśli łuk ortodontyczny, czyli drut wpięty w zamki, wysunie się z ostatniego zamka, spróbuj złapać go pincetą i powolnymi ruchami przesunąć go, wprowadzając w slot zamka. Możesz obejrzeć instrukcję od naszej asystentki ortodontycznej:

https://www.facebook.com/StomoClinic/videos/1054020844967116/
Awaria aparatu ortodontycznego. Jak sobie poradzić w domu?

Jeśli awaria aparatu ortodontycznego polega na tym, że odkleił się zamek i odpadł, zatrzymaj go do najbliższej wizyty. Nie martw się, tylko ten jeden ząb będzie wyłączony z leczenia, podczas gdy pozostałe zęby będą się spokojnie szeregować i ustawiać w prawidłowych pozycjach. Na najbliższej wizycie dr Anna Duda tak zaprojektuje leczenie,  by ten jeden ząb nadgonił pozostałe. Jeśli natomiast zamek ortodontyczny odkleił się od zęba i zawisł na drucie, zostaw go tak do następnej wizyty. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz się z nami kontaktować. Na przykład do nas dzwonić pod nr 534009002 od poniedziałku do soboty w godzinach między 10 a 16. W innych terminach, pisz do nas na komunikatorach na Facebooku i Instagramie. Możesz tam też wrzucać zdjęcia, na pewno doradzimy.

Jesteśmy z Wami. Uważajcie na swoje aparaty i przede wszystkim na siebie!