Clear Aligner Spark w Leczeniu Ortodontycznym

Aparaty Clear-Aligner

Clear Aligner Spark – Technologia korekcji wad zgryzu bez aparatów ortodontycznych przy użyciu zdejmowanych aparatów Clear Aligner jest już doskonale znana. Leczenie nakładkowe w Stomo Clinic stosujemy w przypadku leczenia każdej wady zgryzu. Przezroczyste nakładki prostujące na zęby zostają przygotowane na podstawie skanów zębów oraz badania RTG 3D, które przedstawia faktyczną projekcie korzeni zębów, które również dla nas podczas planowania leczenia ortodontycznego jest bardzo istotne. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej diagnostyce ortodontycznej, szkoleniom oraz doświadczeniu nasz zespół ortodontyczny projektuje leczenie nakładkami w taki sposób, aby zęby przesuwały się do odpowiednio zaplanowanej uprzednio idealnej pozycji. 

Czym są aparaty Clear-Alignery Spark?

Aparaty Clear-Aligner Spark to cienkie, przezroczyste nakładki prostujące na zęby, ich konstrukcja wiąże się z lekkim ruchem zębów. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent musi odbyć wizytę związaną z diagnostyką ortodontyczną (RTG 3D, Skan z użyciem skanera wewnątrzustnego). Jest to niezbędne do planowania leczenia. Po przetworzeniu wszystkich danych ortodonta opracowuje indywidualny plan leczenia, który jest finalnie omawiany z pacjentem. Dalej następuje proces produkcji nakładek ortodontycznych, które całkowicie zakrywają wszystkie zęby i są prawie niewidoczne.

Aby osiągnąć najlepszy efekt, aparaty należy nosić codziennie, przez całą dobę, zdejmując tylko do jedzenia i mycia zębów. Nakładki na zęby wymieniane są co tydzień, a każdy nowy aparat poprawia położenie zębów. Czas trwania leczenia zależy od wad zgryzu oraz systematyczności pacjenta.

Najbardziej spektakularne metamorfozy uzyskują pacjenci ze znaczącymi wadami zgryzu pod kątem estetycznym:

 • Stłoczenia zębów.
 • Szparowatości.
 • Zgryzu otwartego.
 • Brak zębów mlecznych i stałych.
 • Jak i w momencie, kiedy przednie zęby ( siekacze) są wychylone do przodu.

Czym tłumaczyć popularność nakładek prostujących na zęby?

Przezroczyste nakładki stopniowo poprawiają wygląd i funkcjonowanie poprzez wywieranie delikatnego, równomiernego nacisku na zęby pacjenta, co powoduje stymulowanie kości do przebudowy. Aparaty Clear Alignery umożliwiają nam wykonanie wiele ruchów zębów, niezależnie od siebie, ponieważ zęby nie są połączone ze sobą drutem – jak w przypadku aparatów z wklejanymi zamkami ortodontycznymi a wszystkie wady zgryzu można skorygować nosząc je przez 23 godziny dziennie. Proces tworzenia przezroczystych nakładek jest szybki i elastyczny. Każdorazowy kształt  nakładek dokładnie odwzorowuje nową pozycję zębów, uwzględniając ich mikroruchy. Działanie tych struktur na zęby odbywa się bardzo delikatnie, niezauważalnie i stopniowo dochodzą do pożądanej pozycji.

Jak przebiega leczenie wad zgryzu aparatami Clear Aligner Spark?

Leczenie wad zgryzu bez klasycznych aparatów ortodontycznych wiąże się z noszeniem indywidualnie zaprojektowanych aparatów Clear Aligner Spark, które są dopasowane do uzębienia danej osoby. To nakładki prostujące produkowane ze specjalnej folii formowanej na specjalne zamówienie. Pacjent otrzymuje od ortodonty komplet alignerów, które nakłada (wymienia) w zaleconych sekwencjach.

Wizyty aktywacyjne odbywają się zgodnie z harmonogramem ustalonym z pacjentem.

Oczekiwany efekt leczenia uzyskiwany jest w przypadku stosowania się do zaleceń ortodonty i zachowania systematyczności w ich noszeniu. Trzeba więc pamiętać, aby nigdzie ich nie zostawić, a także nie zgubić i nie zniszczyć.

Etapy leczenia wad zgryzu aparatami clear aligner:

 • Konsultacja z ortodontą 
 • Diagnostyka ortodontyczna (RTG 3D, skan uzębienia). 
 • Przedstawienie wizualizacji ruchu zębów podczas noszenia nakładek prostujących.
 • Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego

Noszenie kolejnych aparatów jest powtarzane, aż zostaną uzyskane ustalone efekty leczenia. Stosując nakładki trzeba uwzględnić czas retencji, dlatego niezbędne jest korzystanie z aparatu retencyjnego. 

Jak długo trwa leczenie?

Czas ostatniej fazy leczenia retencyjnego jest zależny od wielu czynników m.in od wieku, w którym pacjent rozpoczyna leczenie ortodontyczne, a także od tego czy pacjent zrealizuje wszystkie zalecenia lekarza prowadzącego, czy też od zdolności układu kostnego do przebudowy. Wszelkie leczenie w ortodoncji opiera się na indywidualnym podejściu. 

Dlatego, aby poznać warunki leczenia, należy udać się na indywidualną konsultację do lekarza.

Zalety prostowania zębów aparatami Clear Aligner

Główne zalety prostowania zębów aparatami Clear Aligner:

 • Wysoka estetyka.
 • Łatwość użytkowania.
 • Komfort noszenia (brak elementów mogących uszkodzić tkanki miękkie).
 • Łatwość w utrzymywaniu higieny – szczotkowanie zębów.
 • Niewidoczny system ortodontyczny ściśle przylega do zębów, nie jest widoczny podczas rozmowy czy uśmiechu. 
 • Nakładki nie mają długiego okresu adaptacji.
 • Nie powodują bólu.
 • Nie obcierają błon śluzowych policzków i ust.
 • Nie wywołują reakcji alergicznych. 

Leczenie wad zgryzu nakładkami jest estetyczną alternatywą dla tradycyjnego leczenia aparatami ortodontycznymi i pozwala na osiągnięcie znakomitych efektów.

Pacjent odczuwa większy komfortu podczas ich użytkowania. Istnieje możliwość osiągnięcia bezpiecznego kształtu łuk zębowego dzięki cyfrowemu planowaniu leczenia ortodontycznego. Leczenie nakładkowe jest bardziej przewidywalne. Korzystając z nakładek prostujących nie trzeba zmieniać nawyków żywieniowych, tylko pijąc napoje barwiące należy wyjąć aparat. Jeżeli konieczne będzie wykonanie badania RM, wystarczy na ten czas zdjąć nakładki. W Stomo Clinic jest to rozwiązanie dla każdej osoby bez względu na wiek, ponieważ jesteśmy w stanie wyleczyć każdą wadę zgryzu.