Aparat samoligaturujący – co to?

Aparat samoligaturujący - co to?

Aparat samoligaturujący – co to? Każdy człowiek dba o swoje zęby, starając się utrzymać je w jak najlepszym stanie. Nie wynika to wcale wyłącznie z faktu, że dentyści liczą sobie za ich “naprawę” krocie, ale przede wszystkim z tego, że zdrowy i piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, a zarazem świetnym afrodyzjakiem. Niestety, ale nie każdy rodzi się z idealnym i prostym uzębieniem. Na szczęście jednak nowoczesna stomatologia jest w stanie temu sprostać. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni aparat. Ostatnimi czasy popularne są nie tylko te standardowe, ale i tak zwane samoligaturujące. Czym one jednak są i jakie są ich zalety? O tym zamierzamy odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Czym jest aparat samoligaturujący?

Jeśli chcemy poprawić własny uśmiech i zadbać o to, by nasze uzębienie było w odpowiednim stanie, często musimy postawić na aparat ortodontyczny. Dla wielu osób oznacza to wyrok związany z byciem oszpeconym. To właśnie z drastyczną zmianą wyglądu, w dodatku na długi czas, często kojarzy się założenie aparatu. Co jednak, jeśli jest sposób na to, aby nie pogarszać estetyki własnego uśmiechu, a jednocześnie prowadzić do jego skorygowania pod względem krzywizn? Takim sposobem jest tak zwany aparat samoligaturujący. Co to tak właściwie jest? Okazuje się, że to nic innego niż znacznie bardziej ulepszona wersja klasycznego aparatu na zęby.

Aparat samoligaturujący jest aparatem stałym, którego zamki przykleja się do uzębienia pacjenta na cały okres leczenia. To, ile takowe będzie trwało zależy w pełni od indywidualnego przypadku i jest ustalane z ortopedą prowadzącym. W przeciwieństwie do standardowych i tradycyjnych aparatów ortodontycznych, w tych aparatach nie stosuje się tak zwanych ligatur, a zatem opasek mających utrzymywać łuki ortodontyczne w zamkach. Zamiast tego stosuje się specjalne klapki, które działają znacznie skuteczniej, jednocześnie spełniając tę samą rolę. To właśnie im należy przypisywać wiele spośród wszystkich zalet aparatów samoligaturujących (o wielu spośród nich wspomnimy w akapicie niżej). Dzięki aparatom tego typu można zyskać bardzo wiele – nie tylko pod kątem leczenia, ale i dbania o własne uzębienie w czasie jego przeprowadzania.

Aparat samoligaturujący może być stosowany – podobnie jak jego klasyczny odpowiednik – przez osoby posiadające uzębienie stałe. Nie wykorzystuje się go zatem przy leczeniu wad zgryzu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a u starszych dzieci i osób dorosłych. Decyzję o jego zastosowaniu zawsze podejmuje ortopeda. Warto jednak wiedzieć o jego istnieniu – zwłaszcza że nie wszystkie gabinety dysponują tego typu rozwiązaniem, a przez to po prostu go nie oferują. Świadomość na temat możliwości jego zastosowania pozwoli nam wybrać ten gabinet, który pozwoli nam na to, a przy okazji doradzi, czy będzie on rozwiązaniem optymalnym dla naszego przypadku.

Jakie są jego zalety?

Nie ulega wątpliwości, że aparaty samoligaturujące są prawdziwym hitem w swojej kategorii, a jednocześnie czymś, po co pacjenci gabinetów stomatologicznych sięgają coraz częściej. Z czego tak właściwie to wynika i w czym upatrywać tak dużego zainteresowania nimi? Kilka z ich zalet, którymi rzeczywiście zwracają na siebie uwagę zamieszczamy poniżej.

  • Aparaty tego typu są znacznie mniej agresywne niż ich standardowe odpowiedniki. Przy okazji dają znacznie szybsze efekty, mimo tegoż braku agresywności.
  • Za sprawą ich budowy, ich czyszczenie jest znacznie prostsze – dzięki temu można z łatwością uniknąć ryzyka pojawiania się próchnicy. Nie przebarwiają się też z uwagi na brak zawartych w aparatach klasycznych elastometrów.
  • Są znacznie mniej widoczne na zębach – ich powierzchnia jest gładka, przez co nie rzucają się w oczy. Ich noszenie nie powoduje więc dyskomfortu psychicznego.
  • Nie wymagają częstych wizyt kontrolnych. Ich stosowanie jest przez to jeszcze wygodniejsze. Wysoki poziom skuteczności osiągają szybko, a w czasie ich stosowania nie może wydarzyć się coś, co spowodowałoby konieczność ich poprawienia. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć częstotliwość naszych wizyt w gabinetach stomatologicznych.

Aparaty samoligaturujące z pewnością będą się cieszyć stale wzrastającym zainteresowaniem. Zwłaszcza patrząc na to, że wcale nie są rozwiązaniem znacznie droższym, a ich zastosowaniu towarzyszy całe mnóstwo korzyści dla pacjenta, który się na nie zdecyduje.

Podsumowanie

Osoby chcące poprawić swój uśmiech i wyprostować zęby z pewnością powinny zainteresować się czymś takim, jak aparat samoligaturujący. Co to tak właściwie jest? To rodzaj aparatu, który w wielu aspektach bije na głowę aparat klasyczny – przede wszystkim wygodą użytkowania, ale i sposobem działania, gwarantującym przynoszenie szybszych efektów. Jeśli chcemy w niego zainwestować, koniecznie sięgnijmy po usługi kliniki stomatologicznej, która wykazuje się jak największym doświadczeniem w ich stosowaniu. Wtedy też będziemy mogli mieć pewność, że zostanie nam wybrany odpowiedni jego model, a proces korekcji naszego uzębienia zostanie przeprowadzony w jak najbardziej przez nas pożądany sposób.